Nawozić czy nie nawozić?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Tozeur
Posty: 13
Rejestracja: 18 sty 2019 22:58

Nawozić czy nie nawozić?

Post autor: Tozeur »

Jest to mój pierwszy post zatem witam Wszystkich Akwarystów.
Dwa dni temu wystartowałem z moim pierwszym akwarium i tu może podam co i jak zanim przejde do pytania.
Zbiornik ma 90l, podłoże to terta complete substrate, kulki gliniane, odrobina drobnych kawałków lignitu oraz żwirek 1-3mm. W akwarium znajdują sie dwa korzenie i kilka bazaltowych skalek.Rośliny: Microsorium Triden, Pteropus,mini Cryptocoryne Tropica, Mi Oya, Nevillii, Alternanthera Reinecki Mini i Bronze.
Oświetlenie sylvania grolux i aquastar - 0.5w/l..zaczynam od 6h i co tydzien będę zwiększał o godzine. Temperatura wody 26°C.
Filtr zewnętrzny ( biolog ) jbl e900 +prefiltr hw 603a docelowo dojdzie aquael fan1, który będzie odpowiedzialny za cyrkulacje.
Woda w akwarium to kranówka z uzdatniaczem zoolek antychlor plus preparat tetry safestart. CO2 nie planuje i teraz pytanie:
Czy od początku dodawac potas, carbo i makro a jesli tak to rano czy wieczorem? I w jakich dawkach? Czy moze ograniczyć sie póki co do samych podmian wody?
I kiedy zacząć podawac mikro?

A i..póki co zbiornik jest bez obsady.

Z góry dzieki za pomoc..pozdrawiam
Leszek
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Zanim napakujesz chemii do wody sprawdź co już w niej jest.
Zacznij więc od zbadania podstawowych parametrów.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Tozeur
Posty: 13
Rejestracja: 18 sty 2019 22:58

Post autor: Tozeur »

Takiej odpowiedzi się obawiałem :wink:
A powaznie to testów na chwile obecną nie mam i tak się zastanawiam czy przy podmianach wody co 3dni ok 50% jest sens je robić. Z drugiej strony na forach jedni piszą lać fosfor i carbo od początku inni żeby nie lać....czytałem też, ze ten substrat nie ma w sobie makro i zeby podawać od początku i stąd moje pytanie bo im więcej czytam tym mniej wiem.
Pzdr.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Skoro limitujesz światło - źródło energii roślin. To jaki sens jest lać dodatkowe składniki pokarmowe do wody?
Nie jestem fachowcem od upraw roślin wodnych, ale nie lal bym nic dopóki rośliny nie ruszą ze wzrostem, światło nie będzie na docelowym poziomie. Teraz i tak są osłabione, nie przerobią tego. A chętnych w akwarium na nawozy nie brakuje.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Ogolnie sa dwie szkoly nawozenia nowych akwarii . Jedna mowi lac od poczatku wedle zalecen , druga.; odczekac az akwarium sie ustabilizuje /dojrzeje / Masz bardzo zyzne podloze .... a ile masy roslinnej ?Czy rosliny sa duze ? Wiekszosc roslin to wolnorosnace gatunki . Zapodaj fote zbiornika.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Tozeur
Posty: 13
Rejestracja: 18 sty 2019 22:58

Post autor: Tozeur »

Tak to mniej więcej wygląda https://zapodaj.net/f19140a1d3934.jpg.html9

https://zapodaj.net/14ee0768af7ed.jpg.html

Na dzień dzisiejszy nie mam testów...jak kupie to na pewno bedę badał .

A tak przy okazji zapytam o obsade:
10 x razbora klinowa
6 x żałobniczka
3 x bocja wspaniała
2-3 x otoski
1-2 x zbrojnik
Parka ramirezek
Bęzie ok?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:25 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Z ramirezami nie laczylabym zbrojnikow, o bocjach nie wspominając i nie w takim litrazu. Ramirezy potrzebują wody kwasnej, miękkiej i ciemnej z miękkim podłożem
Tozeur
Posty: 13
Rejestracja: 18 sty 2019 22:58

Post autor: Tozeur »

mirukan pisze: Nie rozumiem po grzyba ten anty chlor ?
Miałem to dałem..mam nadzieje, że nie zaszkodzi jeśli nie pomoże;)

A moze jakies propozycje co mozna by dodac jeszcze do obsady pomijajac ramirezy i bocje..może coś zamienić...sugestie mile widziane. Bo kakadu chyba tez odpadaja
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Biorac pod uwage nieznajomosc parametrow wody , mala ilosc roslin i zyzne podloze zrezygnowalbym z nawozenia przez jakis czas, chyba ze rosliny zaczna wykazywac braki .
Jesli chodzi o bsade rybna to zrezygnowalbym z pstrokacizny w postaci jak najwiekszej ilosci gatunkow . Podobaja Ci sie razbory to zakup stado ok 25 sztuk i cos na dol np. kakadu lub kiryski panda lub pigmej -. Biorac pod uwage dobra filtracje /jbl 900 / i sprawdzenie pH w informacji wodociagow lokalnych .
Chemii nie lej , dosadz roslin i czekaj kilka tygodni przed zarybieniem .
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:26 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Tozeur
Posty: 13
Rejestracja: 18 sty 2019 22:58

Post autor: Tozeur »

No to póki co ogranicze się do podmian odstaną wodą a nad obsadą sobie na spokojnie pomyśle...mam czas...ale na korzeniu zauważyłem bialy nalot..mam się tego bać czy samo zejdzie? Dodam ze korzeń był dwukrotnie gotowany w solonej wodzie..nastepnie w czystej i kilka tygodni moczony.
Tak to wyglada: https://zapodaj.net/3bfc69512ac9d.jpg.html
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Z korzeniem to norma .Samo ustapi z czasem ale mozna odsysac podczas spuszczania wody na podmiane . Zmierz pH i postaraj sie utrzymywac ponizej 7.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Biały nalot jest normalny. U mnie radzą sobie z nim ślimaki
ODPOWIEDZ