Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Padaj ryby- nie mogę znaleść przyczyny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
shadow82

PostWysłany: 22 Sty 2019 21:55    Temat postu: Padaj ryby- nie mogę znaleść przyczyny Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akwarium stoi od marca 2018r., obecnie pływa w nim może 10 gupików + 3 mieczyki (samiec + 2 samiczki)+ amano + military helmet + helenka. Czasami jakaś redka się pokazuje.
Problem zaczął się 2 tygodnie temu. Postanowiłem powalczyć z nitkami dodając do wody węgiel w płynie. Oczywiście przedawkowując trochę.
Po 2 dniach ryby zaczęły pływać przy tafli, odstawiłem węgiel i rybki wracały do normalnego pływania. Jednak rano, dzień po odstawieniu węgla na dnie były dwie martwe, po powrocie z pracy kolejne 3-4 i tak przez 3 dni.
Zrobiłem testy wody przed podmianą:
NO2- 0
NH3- 0
NO3- ok 50- sporo
Przy odmulaniu, z zarośli wyciągnąłem szczątki rybek pomyślałem, że to może być przyczyna dosyć wysokiego NO3 i postanowiłem zrobić jeszcze 2-3 podmiany co 2 dni.
Po pierwszej podmianie stało się coś dziwnego. W całym pokoju zaczęło śmierdzieć jakby śledziami - tak twierdziła żona- dla mnie to był zapach zepsutej ryby.
Przy drugiej wymianie wyjąłem wszystkie dekoracje ze zbiornika i porządnie przeczesałem rośliny w poszukiwaniu resztek ryb- nic nie znalazłem. Wyszorowałem kamienie i korzeń oraz podmieniłem 30l wody.
NO3- spadło do wartości 10-20 smród zniknął, ryby przestały prawie padać. Jeszcze przez 3-4 dni zdarzyła się jakaś martw ale widać było poprawę. Aż znowu zaczęły zdychać hurtowo.
O ile u poprzednich nie widać było nic niepokojącego tak przy kolejnym ataku, na jeszcze pływających, widziałem biało-szary nalot. Po wyglądzie wszystko wskazywało na pleśniawki. Zaaplikowałem Ectopur i przez 3 dni Mycoforte oraz podniosłem temperaturę do ok 28-29st. Sądziłem, że to ostatecznie zakończy sprawę. Oczywiście tak się nie stało.
Dzisiaj po 3 dniach przerwy wyłowiłem kolejną martwą rybkę.

Tym razem padające ryby mają dziwnie ogony
Może to jakaś kolejna choroba?

Zmiany jakie wprowadziłem przed tymi wydarzeniami to wyrwanie dużej żabienicy i zakup w/w mieczyków i 3 gupików z powodu ich wybarwienia. Wszystkie świeżo zakupione ryby cały czas żyją.
W trakcie apokalipsy dosadziłem kilka roślinek.

goldi_

PostWysłany: 22 Sty 2019 22:59    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A te testy kropelkowe ? ZOOLEK?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 22 Sty 2019 23:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie mam pojęcia w czym leży problem, ale zajrzałbym do filtra i go wyczyścił przy podmianie. Może wyrwanie duże żabienicy przy okazji uwolniło coś z gruntu do wody...

Moje 112l >>klik<< Smile
nowe 168l >>klik<< Smile
Powrót do góry
shadow82

PostWysłany: 23 Sty 2019 8:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przy drugiej wymianie czyściłem filtr, wkłady i węże.

Zaraz po usunięciu żabienicy robiłem podmianę wody. Zawsze tak robię przy jakichkolwiek zmianach, które powodują naruszenie podłoża.

BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 23 Sty 2019 10:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Parametry wody? Odczyn? Twardości?

Biało szary nalot na rybach wcale nie musiał być pleśniawką, ale śluzowaceniem ryb związanym z reakcją na skok parametrów wody, głównie odczynu i twardości.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
shadow82

PostWysłany: 23 Sty 2019 19:21    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

pH - 8
GH -18
KH -9

BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 25 Sty 2019 21:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem masz w akwarium za wysokie pH, nawet dla ryb, jakie w nim są.
Ale pojawia się jeszcze jedno pytanie: jaką trzymasz temperaturę wody? Bo objawy mogą wskazywać, że jest za zimna.
Jeżeli czegoś nie doczytałam to przepraszam.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

Powrót do góry
krzych_100
Moderator
Moderator

PostWysłany: 26 Sty 2019 7:35    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wtrącę się...
shadow82 napisał:
Problem zaczął się 2 tygodnie temu.
Cytat:
Zmiany jakie wprowadziłem przed tymi wydarzeniami to

Zmiany mają być małe, bo jak "coś" przyniesiesz "ze sklepu", to nie wiesz, co jest przyczyną. Jeśli wprowadziłeś dużo zmian (zakup ryb i roślin), to nie wiadomo co przyniosłeś i trudno będzie teraz szukać antidotum.
Ryby mają posklejane płetwy, wygląda to nienaturalnie więc "coś" jeszcze nie pasuje. Nie dokupuj już nic do akwarium, tylko cierpliwie podmieniaj wodę i obserwuj, co się dzieje z rybami.
Zmieniłeś zbyt wiele rzeczy, zbyt szybko itp...
Próbuj jeszcze zmierzyć pH, bo przy takich GH/KH pH powinno być ciut niższe, lub "coś" jest w wodzie do podmian.

Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem Smile
Powrót do góry
shadow82

PostWysłany: 29 Sty 2019 19:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Temperatura w akwarium 27st
NO3- 5-10
KH- 9
GH- 18

Woda do podmiany ok 22st
NO3- 0
KH- 11
GH- 18

pH 7,8-8

Nadal rybki padają.

Zastanawia mnie również kwestia roślin.
Wszystkie rosną, nawet Eleocharis Parvula powoli się rozrasta a nurzaniec pada.

a 20 dni temu wyglądał tak

Powoli tracę nadzieję.

P.S.
dzisiaj zainteresował się pokarmem
Ryby karmię tylko Tropical ichtio-vit. Ale mam dziwne wrażenie, że coś jest z nim nie tak. Gdy odkręcałem poprzednią puszkę to wyczuwalna była charakterystyczna woń. A ten, którego używam od niecałych 2 miesięcy nie wydziela tego zapachu a wręcz trzeba wsadzić nos do puszki żeby poczuć dziwny zapach (nie da się go opisać). Resztki leżą na dnie a niektóre płatki jakby pleśniały (biały kożuch). Wydaje mi się, że kiedyś to co opadło na dno dosyć szybko rozpuszczało się (?)
Ktoś może ma ten pokarm i może potwierdzić, że zapach powinien być typowo rybny?

goldi_

PostWysłany: 29 Sty 2019 20:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

KH jest mniejsze w akwarium . Nie podajesz CO2?
W takim razie świadczy to o obecności jakiś kwasów w zbiorniku . Może to być np. wynikiem nadmiaru odchodów rybich ale może też pochodzić z nadmiaru/niewłaściwego pokarmu. Jak sam twierdzisz , zapach pokarmu się zmienił wieć poszedłbym tym tropem i niezwłocznie odstawiłbym ten pokarm .

Można się spodziewać nawet jakiś toksyn więc podmiany (nawet codzienne ) wody wydaje się nawet intuicyjnie dobrym rozwiązaniem
Powrót do góry
shadow82

PostWysłany: 29 Sty 2019 21:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie podaje CO2, chociaż przymiarkę robiłem do bimbrowni.
Wszystko było gotowe tuż przed rozpoczęciem się problemów.

Znalazłem w szafie saszetkę z resztkami pokarmu w formie granulatu. Podejrzewam, że przeleżał ponad rok w torebce i jego zapach mimo, że już zwietrzały nadal jest "normalny"-rybny.
Rano jadę po świeży pokarm.

shadow82

PostWysłany: 14 Lut 2019 20:06    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Walka zakończona.
Ciężko to nazwać sukcesem bo w zbiorniku zostały 3 mieczyki i 4 młode gupiki, ale od prawie 2 tygodni nic złego się nie dzieje.
Podejrzewam, że to była wina pokarmu- ryby się zatruły, następnie padały i te które leżały gdzieś w niewidocznym miejscu gniły co powodowało kolejne problemy.

BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 15 Lut 2019 9:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja myślę, że miałeś dla ryb za zimno, co mocno wpływało na ich metabolizm. Podniosłeś temperaturę i problem znikł.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: