Czyszczenie dna... odmulaczem?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Czyszczenie dna... odmulaczem?

Post autor: MaximTheTerrible »

Cześć.

Niedawno założyłem swoje pierwsze akwarium. Jak widzicie jest dosyć mocno zagospodarowane roślinami, korzeniami i kamieniami. Ryby które mam wpuszczone, czyli 3 Otoski i jednego Glonojada Syjamskiego miejscami zabrudziły dno odchodami.

Obrazek

Kupiłem dzisiaj odmulacz Tetra C30.

Obrazek

Czy to jest w ogóle odpowiedni sprzęt, żeby wysprzątać akwarium z zabrudzeń typu odchody itp.? Próbowałem nim dzisiaj wyczyścić dno, jednak przez to że akwarium jest mocno wypełnione, tak naprawdę ciężko się poruszać tym odmulaczem i nie ma za bardzo gdzie. Chyba chybiony zakup :(

Przesadzam, czy faktycznie wybrałem zły sposób na oczyszczanie dna?
Dodam jeszcze, że po pracy tym odmulaczem muszę poprawiać żwirek, gdyż robią się "kupki", i nie jest rozprowadzony równomiernie tak jak wcześniej.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:39 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Generalnie roślinnego zbiornika się zwyczajowo nie odmula, prawidłowy obieg wody i odpowiednia filtracja nie powinna powodować osadzania się zbyt dużej ilości odchodów i detritusu. Nie zrozum mnie żle żeby zaraz robić wirówkę z wody aczkolwiek zastoje wody nie są wskazane i faworyzują krasnorosty i nie zapewnia to dostatecznego obiegu składników odżywczych dla roślin. Jeśli zbiornik na to pozwala to przypatrz się gdzie się odkłada najwięcej syfu i albo skieruj filtr w te okolice lub dodaj kolejny filtr i ''ruszaj wodą'' poprawe zobaczysz gołym okiem :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MaximTheTerrible pisze: Chyba chybiony zakup Sad
Niezupełnie. Tego typu odmulacze (z dużą końcówką) mogą przydać się do przepłukiwania wierzchniej warstwy dna. Jeśli z czasem w żwirze nagromadzi się zbyt dużo odpadów, wówczas takim odmulaczem bardzo dobrze się to sprząta. Zasysa się wodę z wierzchnią warstwą żwiru i przepłukuje.
Do normalnego odmulania ja używam bezbarwnego wężyka ogrodowego zakończonego rurką (sam wężyk jest dosyć nieporęczny a sztywna rurka pozwala na precyzyjne dotarcie do dna, bez zgięć itp, średnice wężyka i rurki dobrałem sobie po próbach i błędach :) ).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ