[60l] Bocja, ale jaka?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tobit
Posty: 30
Rejestracja: 31 gru 2018 16:50

[60l] Bocja, ale jaka?

Post autor: tobit »

Właśnie patrzę na moje gupikowo-bojowe 60 l i dochodzę do wniosku że ślimaków to jednak mam plagę. Roślin nie zjadają ale jest ich dużo za dużo. Helenki sobie nie radzą.
Czy jest jakiś gatunek bocji który mógłbym tu odrzucić bez szkody dla niej samej i pozostałych ryb?

Poprawiłam tytuł tematu. MOD BARA
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Jak długo masz Helenki w akwarium i ile ich masz?
Ja miałem plagę ślimaków (chyba je przytargałem z roślinami) Kupiłem pięć helenek i po miesiącu czy dwóch nie było żadnego ślimaka, ale teraz mam plagę Helenek-maluszków mam ze 30szt.
tobit
Posty: 30
Rejestracja: 31 gru 2018 16:50

Post autor: tobit »

Helenek kupiłem 4 ze dwa miesiące temu. Jajeczka zaczęły składać już po kilku dniach, wi teraz jest ich więcej, ale tempo rozmnażania zatoczaków, świderków i bursztynek jest duuuużo szybsze.
Zatoczaki są śliczne, perłowa muszla i krwistoczerwone body. Jak ktoś z Warszawy chce to chętnie się podzielę.
60 l gupikowo-bojowe, 30 l gupikowy kotnik z neocardinową ekipą czyszczącą
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Skoro masz plage ślimaków, prawdopodobne dajesz za dużo jedzenia.
W żadnym że swoich zbiorników nie miałam nigdy plagi ślimaków. Ich rozmnażanie zależy od ilości dostępnego pożywienia. W świeżo założonym zbiorniku początkowo składają dużo jaj, ale z czasem przestają
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

bomba91 pisze:Skoro masz plage ślimaków, prawdopodobne dajesz za dużo jedzenia.
W żadnym że swoich zbiorników nie miałam nigdy plagi ślimaków. Ich rozmnażanie zależy od ilości dostępnego pożywienia. W świeżo założonym zbiorniku początkowo składają dużo jaj, ale z czasem przestają
Wiesz, ślimaki żywią się wszelką martwą materią organiczną, glonami. Wcale nie trzeba karmić pokarmem żeby dobrze się miały. Przy dużej ilości roślin zawsze znajdzie się wystarczająca ilość papu dla rozwoju populacji.
Z tego co widzę Ty masz miękka wodę, a to wybitnie nie służy rozmnażaniu ślimaków i może być jednym z czynników ograniczających.
Pozostaje też pytanie co dla kogo jest plagą. :)
Osobiście jestem zwolennikiem obecności w akwarium tych śmiesznych żyjątek. Dopóki nie ma całych liści pokrytych tylko ślimakami to jest git.

Daj czas Helenom. Wytrzebia Ci wszystko.
tobit
Posty: 30
Rejestracja: 31 gru 2018 16:50

Post autor: tobit »

Dzięki Biniu za wsparcie :wink:
Karmię rybki raz dziennie, wydaje mi się że karma nie zalega. Za to zieleniny jest dużo i dlatego ślimaki mają raj. Dodatkowo podjadają suszone i sparzone liście które daję rakom orange.
Wodę raczej mam twardą. Parametrów nie mierzę, ale w akwa jest kilka wyczyszczonych (nielakierowanych !!!) muszli po śp. ampulariach i achatinach (przez kilka lat miałem te największe lądowe ślimaki :D ).
Cóż, jeżeli nikt nie ma pomysłu na bocję dla mnie, dam czas helenkom.
60 l gupikowo-bojowe, 30 l gupikowy kotnik z neocardinową ekipą czyszczącą
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

W 60L dla Bocji nawet karłowatej to chyba za mała powierzchnia dna. Tym bardziej, że te ryby lubią żyć w stadach. Nie sądzę też by były bardziej ślimakożerne od helenek.

Babom trzeba chłopa po prostu, żeby je do roboty zagonił :lol:
tobit
Posty: 30
Rejestracja: 31 gru 2018 16:50

Post autor: tobit »

Akwarium jest upstrzone jajami helenek, kilkanaście młodych też już łazi - więc chłop chyba jest, tyle że baby zagonił do czego innego ;-)
A na poważne - też mi się wydawało że za małe akwa na bocję, ale miałem nadzieję że ktoś ze znawców coś podpowie. Nic to, jest jak jest. Przynajmniej mam suplement diety dla raczków - codziennie kilka rozgniecionych ślimaków ląduje na dnie.
60 l gupikowo-bojowe, 30 l gupikowy kotnik z neocardinową ekipą czyszczącą
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 10 mar 2020 22:15 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Dieta 2 tygodnie dla ryb i pozbędziesz się ślimaków - u mnie wystarczył sam bojek. Ślimaki lubią wszystko od osłabionych liści roślin po, jak zauważyłem, rybie odchody. ._. Najmniejsze bocje raczej od 100cm długości zbiornika, te ryby potrzebują się rozepchać ;)
ODPOWIEDZ