Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cynik20
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2019 19:06
Lokalizacja: Kilonia

Akwarium 112l - początkujący akwarysta

Post autor: cynik20 »

Jest to mój pierwszy post na forum, więc wypadałoby się przywitać :)

CZEŚĆ WSZYSTKIM! Paweł, 26 lat :)

Od bardzo dawna planuję założenie akwarium. Początkowo miało być 500 litrów, na wypasie. Jednym z noworocznych postanowień było to, że do końca sierpnia odłożę na wymarzone akwa. Celowałem w 6000-7000 złotych. Przypadkiem, kilka dni temu znalazłem w necie ogłoszenie z używanym akwarium 112l + pokrywa z oświetleniem + roczny filtr JBL 401e za 100 zł :O

Takiej okazji nie mogłem przegapić, i tak baniak już stoi w domu, na razie pusty, ale to się mam nadzieję wkrótce, z waszą pomocą zmieni :)

Dodatkowo myślę, że rozsądniej będzie nabrać jakiejś wprawy na trochę mniejszym akwarium, zanim wyłożę kilka tysięcy na stół :P

Jak już wspomniałem, o akwarium marzyłem od bardzo dawna, więc wiedzę teoretyczną jakąś tam posiadam. Chciałem skonsultować moje pomysły z kimś doświadczonym, zanim zacznę wprowadzać je w życie, i zanim zaszkodzę bogu ducha winnym rybkom :)

Mój pomysł na to akwarium wygląda następująco:

Temperatura 25-26 stopni, pH ~7

Filtracja
JBL e401

Wiem, że jest to filtr mało wydajny, poprzedni właściciel popełnił ten błąd, że po prostu wziął to co mu polecili w sklepie. Zaletą e401 jest to, że pobiera tylko 4W :D

Rozwiązaniem na jego małą wydajność może być jedna z tych 2 opcji (no chyba, że ktoś ma coś mądrzejszego do zasugerowanie, to chętnie posłucham) :)

a) dokupię Aquael FZN-2
b) kupię e701 i będzie chodził sam

Nie będę ukrywał, że wolałbym trochę zaoszczędzić i wrzucić więcej do świnki na akwa 500l :)

Grzałka
Eheim Jager 100W (2x 50W?)

Czytałem kilka postów, zdaje się dość doświadczonych akwarystów, którzy twierdzą, że lepiej mieć 2 mniejsze na wypadek awarii, ale z drugiej strony grzałki Ehaim cieszą się bardzo dobrą opinią, więc nie wiem czy powinienem panikować na zaś :)

Oświetlenie
2x T8 26mm/590mm

Tu mam największe problemy. Poprzedni właściciel miał zamontowane dwie świetlówki JBL.
4000k 18W
6500k 18W
Twierdzi przy tym, że mają ok. 5-6 miesięcy
Czy one się w ogóle nadają do takiego akwarium? Wszelkie rady w kwestii oświetlenia mile widziane, fajnie by było gdyby nie były zbyt kosztowne :D

Podłoże
Aquahobby AQUA SOIL – 1,5-4cm (więcej pod duże rośliny)
Czarny piasek kwarcowy 0.8-1.2mm lub piasek kwarcowy 0.2-0.8mm (wolałbym ciemne podłoże, ponoć krewetki się lepiej wybarwiają) – 5cm


Deko
Korzeń RED MOOR
Łupki drzewiaste

Jakie jeszcze kamienie polecacie, tak, żeby nie zmieniały właściwości wody? :)

Obsada
Filopaludina sp. Military helmet – 5
Ampularia – 1 (pH?)
Krewetka Amano lub Red Cherry – 10 sztuk
Razborga Galaxy – 15-20 sztuk
Kirysek Pstry – 6-8 sztuk
Bojownik syjamski – 1 (+2)
Zbrojnik niebieski – 1 (pH?)

Nie będę ukrywał, że bardzo zależy mi i na bojowniku jak i na razborach galaxy. Czytałem miliony opinii, że bojownik jak będzie jak najbardziej spokojny w takim akwa i dokładnie taką samą ilość o tym, że wybije wszystko w środku, a jak się rozpędzi to i mnie, sąsiadów i wszystkich na literę P :D
Nie zależy mi jakoś specjalnie na samicach dla niego, ale nie wiem jak się będzie bez nich zachowywał wobec współlokatorów.

Wiem, że wszystkie te zwierzęta będą się dobrze czuły w pH 7, temperatury też im odpowiadają. Problemem są zbrojnik i Ampularia, gdyż te mają troszkę bardziej rygorystyczne wymagania jeśli chodzi o odczyn (przynajmniej według literatury). Nie chcę szkodzić żadnemu z nich, ale wolę mieć zbrojnika niż ślimaka :)

Krewetki też bym chciał zachować, myślałem nad Crystal Red, ale mają wymagania troszkę odbiegające od innych tu zaproponowanych. Z dwóch podanych wyżej osobiści bym wybrał Red Cherry, ale czytałem również, że Amano to po prostu Chuck Norris wśród krewetek i nic go nie zajedzie :D

Rośliny

1 plan

Eleocharis parvula – dywan
Ammania sp. Bonsai – kępka
Alternanthera reineckii Mini – kępka
Anubias barteri nana – kępka
Micranthemum Monte Carlo – kępka

2 plan

Nymphaea Tiger Lotus – 1-2 szt.
Ludwigia mini sp. super red – 3-4 szt. na korzeniu
Alternanthera reineckii Rosanervig – kępka
Rotala Vietnam – 4-5 szt. (czy da radę?)

3 plan

Aponogeton ulvaceus – 1-2 szt.
Rotala rotundifolia colorata – 6-8 gałązek
Anubias barteri – 1 szt.
Myriophyllum aquaticum – 4-5 gałązek (czy da radę?)
Bacopa caroliniana – 2-3 kępki
Rogatek sztywny – kilka gałązek na tło (warto?)

Mchy na korzeń

Mech Flame moss – na korzeń, skałki; mało, tylko detale
Mech Jawajski – korzeń, skałki; główny mech na korzeniu i skałkach
Mech Christmas moss – korzeń skałki; detale

Rzęsa drobna – na ok. 1/4 - 1/3 akwarium

Jeśli chodzi o rośli to przyjmę każdą poradę, bo to jest po prostu temat rzeka i widzę, że nie da się tego nauczyć z artykułów, to trzeba po prostu przeżyć :D To jest lista roślin, które mi się podobają i oczywiście jestem gotowy część wykreślić jak i coś dodać :) Dodatkowo nie chciałbym inwestować w CO2, więc to pewnie może być spory problem przy niektórych z zaproponowanych roślinek :)


p.s.

Czekam na testery wody, chcę sprawdzić dokładnie co u mnie w kranie piszczy i wtedy być może zajdą jakieś zmiany w planach, ew. dobiorę jakieś uzdatniacze itp. :)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2019 19:47 przez cynik20, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzień dobry :)
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Zbrojnik zależnie od gatunku ale raczej 7ph będzie odpowiednio a dodatkowo te ryby raczej są wytrzymałe na drobne błędy i wydaje mi się że zarówno w 6ph jak i 8ph będą się czuły dobrze.
Światło wydaje mi się ze może być za słabe, różnie źródła podają ale co do świetlówek to jakoś bardzo się nie będę wypowiadał :)
W moim akwarium stosuje 2 filtry i myślę że ładnie dają rady(wewnętrzny+zewnętrzny).
100W grzałka raczej wystarczy, mam u siebie w 112L i nawet kiedy w pokoju jest 16-18 to w akwarium jest 26.
Tyle co wiem :) sam niedawno zacząłem ale ile mogę to chce doradzić.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oświetlenie OK o ile czywiśie nie będziesz miał wymagających roślin a w liście zyczeń jest kilka z którymi nie wróze sukcesu.
Na dywan z parwuli to raczej nie licz a jeśli już to będzie się rozwijał i rozwijał … .

Pozostałe roślinki wydaje się OK z wyjątkiem tych co do których sam masz wątpliwości .

Lotus w tak małym akwarium z pewnością przejmie nad nim kontrolę :) ograniczyłbym się co najwyżej do 1 sztuki .

Na trawnik rozważyłbym np. marsilea hirstruta i/lub któreś z żabienicowatych .
"maryska" to chyba najmniej wymagający trawnik i będzie zapewne sie rozwijał nawet w cieniu innych rośłin (np pływających)
cynik20
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2019 19:06
Lokalizacja: Kilonia

Post autor: cynik20 »

WaTu, ja nie chcę wewnętrznego, bo a) mało wydajny, b) szkoda mi miejsca :)

Wiem, że ten kubełek co teraz mam ma zbyt mały przepływ. Poczytałem trochę na tym forum jak i na kilku innych i chyba się zdecyduję na dokupienie FZN-2. Sporo tańsze rozwiązanie a w połączeniu z małym kubełkiem chyba powinien dać radę.

Grzałka 100W na pewno wystarczy bo w domu mam ok. 19-20 stopni, czasami spada do 17. Tu też zdecyduję się na ekonomiczne rozwiązanie i wezmę jedną grzałkę.


Oświetlenie jest u mnie piętą achillesową :/Nie chcę kupować nowej pokrywy, może później. Na razie musi zostać jak jest. Ważne jest dla mnie to czy te świetlówki dadzą radę?

Goldi, dziękuję za informacje o roślinkach :) Na pewno skorzystam z rad i wykreślę te, które mają wysokie wymagania świetlne, może coś innego dorzucę, choć nie wiem czy ma to sens. Zawsze mogę pozwolić roślinkom się trochę bardziej rozrosnąć :D

Spotkałem się też z opinią (wielokrotnie powtarzaną), że Rogatek mi zajmie całe akwarium, więc koledze również podziękuję :D



Co sądzicie o mojej propozycji obsady? Da to radę żyć ze sobą? :)
Dzień dobry :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Obsada wydaje się do przyjęcia jednak zważywszy na chęc posiadania trawników zbrojnik może się okazać wyborem sporego ryzyka. Aby je zminimalizować warto starannie zaprojektować aranżacje . Korzeń (niezbędny) nie powinien sąsiadować z trawnikami bo ryzyko o któym wspomniałem dotyczy właśnie podkopywaniania i przy okazji dewastację trawników .


Wracając na chwile do oświetlenia : całkiem prosty jest upgrade typowej pokrywy i to na kilka sposobów. Najprościej to przez dopięcie do jednej ze świetlówek dodatkowej, czy to led-owej czy też standardowej albo t8 albo lepiej t5 . (LEDowa nie będzie wymagała dodatkowych klamotów typu statecznik i takie tam )
cynik20 pisze:Spotkałem się też z opinią (wielokrotnie powtarzaną), że Rogatek mi zajmie całe akwarium, więc koledze również podziękuję
Rogatek jest fajną rośliną sanitarną - im gorzej tym lepiej rośnie . Nawet nie musisz go sadzić może pływać albo zaledwie go czymś przycisnąć . Nadmiar zawsze może znaleźć miejsce w koszu :)
Nie rezygnowałbym z niego przynajmniej na starcie
ODPOWIEDZ