Zakładanie zbiornika 375l 150x50x50

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Zakładanie zbiornika 375l 150x50x50

Post autor: Versarnus »

Witam,

Nie chciałem wprowadzać zamętu w moim poprzednim temacie, (może komuś się przyda) więc postanowiłem założyć nowy.

Uzbierałem trochę więcej pieniędzy i zdecydowałem się jednak na większe akwarium. Mam już zamówiony zbiornik 150x50x50 cm z przednią szybą OptiWhite, więc to już ostateczny wymiar. Mam do niego pokrywę ze świetlówką 39W (nigdzie nie mogłem znaleźć pokrywy z gotowym porządnym oświetleniem) Jest to stanowczo za mało, ale nie jestem pewien czym to uzupełnić. Na chwilę obecną wymyśliłem takie coś :

http://aqualed.com.pl/slim-8520/325-%C5 ... lim-i.html

+

http://aqualed.com.pl/plant-31/359-%C5% ... ow-31.html

Nada się czy szukać czegoś innego?

Co do filtracji to im więcej czytam, tym bardziej głupieję i póki co stanęło na filtrze Aquael Ultramax 2000. Wystarczy?
Potrzebny mi będzie cyrkulator?

Jako podłoże będzie czarny piasek kwarcowy 2-3mm + kulki gliniano-torfowe
Do tego jakieś skały, korzeń, kryjówki

Chciałbym dość gęsto zarośnięte akwarium z trawnikiem, więc CO2 chyba musi być.

Nie bardzo chcę się bawić z filtrem RO, więc obsadę chciałbym dostosować do parametrów kranówki
GH 14
KH 10
pH 7.5
Najlepiej gdyby udało się skomponować jakąś jedną większą ławicę z kilkoma większymi spokojnymi rybami + ekipa sprzątająca
Zależy mi żeby w obsadzie znalazło się miejsce na Gurami mozaikowe

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

Pozdrawiam
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Moim zdaniem ten filtr da sobie radę z takim zbiornikiem. Cyrkulator jeśli będzie potrzebny zawsze można dołożyć.
Z mojego niedużego doświadczenia to wolałbym mieć 2 filtry: jeden o mniejszej wydajności ale dużej pojemności na media oraz drugi mechanik

Co do opinii na temat filtra Aquael Ultramax 2000 to w dziale sprzęt jest wątek na temat tego filtra.

Co do obsady to nie pomogę :(
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oświetlenie na początek wystarczy jednak z uwagi na trawniczki (oraz CO2 ) przeanalizowałbym jedną rurkę więcej . Kilku znajomych podobne cuda używa i właśnie kończyło się dokupieniem jednej lub dwóch "świetlówek" - potem było OK.
Versarnus pisze:Co do filtracji to im więcej czytam, tym bardziej głupieję i póki co stanęło na filtrze Aquael Ultramax 2000. Wystarczy?

Potrzebny mi będzie cyrkulator?
Nie sądze aby cyrkulator był potrzebny - mam dłuższe akwarium (roslinne) i daje radę .
Versarnus pisze:Najlepiej gdyby udało się skomponować jakąś jedną większą ławicę z kilkoma większymi spokojnymi rybami + ekipa sprzątająca

Zależy mi żeby w obsadzie znalazło się miejsce na Gurami mozaikowe
Gurami mozaikowe to bardzo ładna rybka :)
Poleciłbym no razborę klinową . Parametry stykna a dodatkowo jakoś ideologicznie sie wpisuje bo to też Azja .

Z perspektywy czasu nie wiem czy obecnie nie wybrałbym jednak razbory espei lub hengla bo są mniejsze i/lub bardziej kolorowe ale może to wynik " opatrzenia sie ".

"ekipa sprżatajaca" to zwykle akwarysta a jak szczęscie dpisuje to wraz z rodziną :)

Jeżeli chodzi o ryby przydenne to niezłym wyborem moga być kiryski np sterby . Te lubią trochę wiekszą temperaturę gurami też a arlekiny też sie doskonale wpisują a jakieś 27 st
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

goldi_ pisze:
Versarnus pisze:Najlepiej gdyby udało się skomponować jakąś jedną większą ławicę z kilkoma większymi spokojnymi rybami + ekipa sprzątająca

Zależy mi żeby w obsadzie znalazło się miejsce na Gurami mozaikowe
Gurami mozaikowe to bardzo ładna rybka :)
Poleciłbym no razborę klinową . Parametry stykna a dodatkowo jakoś ideologicznie sie wpisuje bo to też Azja .
(...)
Jeżeli chodzi o ryby przydenne to niezłym wyborem moga być kiryski np sterby
Ja tylko potwierdzę, że to ciekawa obsada-sam mam taką, a dokłanie: Gurami Mozaikowe, Razbora Klinowa, Kiryski Sterby, Loricaria Red, ślimaki Helena, krewetki filtrujące i kilka Neocaridina. Wszyscy mieszkańcy dobrze czują się w swoim towarzyskie i nikt, nikomu nie przeszkadza ;)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 10 mar 2020 22:11 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Versarnus »

Ok, w takim razie wezmę
LED 2x 130cm SMD 8520 121W
+
LED Plant 130 cm SMD 5050 czerwono-niebieska w proporcji (3:1) 36W
Do tego w pokrywie 39W czyli razem 196W = 0.52W/l

W świetlówce Plant diody czerwono(3)-niebieska(1) 3:1 taki układ jest dobry?
Mam jeszcze opcję zamiast 3:1 wziąć 1:1 - Która będzie lepsza?

Pod żwir dorzuciłbym jeszcze JBL Florapol

Dokupiłem jeszcze testy NH3 PO4 i NO3 (do posiadanych GH KH pH)
Przydadzą się jeszcze jakieś?


Do obsady zastanawiam się jeszcze nad Tęczanką Boesemana lub Tęczanką Trójpręgą w ławicy
Wymagania co do wody mają bardzo zbliżone
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Versarnus pisze:czyli razem 196W = 0.52W/l
brutto :) ale OK to już jakoś wygląda
Versarnus pisze:W świetlówce Plant diody czerwono(3)-niebieska(1) 3:1 taki układ jest dobry?

Mam jeszcze opcję zamiast 3:1 wziąć 1:1 - Która będzie lepsza?
Rózne rośliny mają różne preferencje - stąd tyle opinii ile doradców .

Planujesz trawniki i jak rozumiem przez nie to zamieszanie . Trawniki preferują widmo z akcentem w kierunku niebieskiego więc w takim razie wybrałbym 1:1.

Jednak taki symetryczny podział nie sprzyja kwitnieniu/wybarwianiu więc …

Z drugiej strony jest mnóstwo kolorowych roślin niezbyt wymagających.
Versarnus pisze:Do obsady zastanawiam się jeszcze nad Tęczanką Boesemana lub Tęczanką Trójpręgą w ławicy
Przemyśłabym to jeszcze mocno. Raczej kiepsko się prezentują ryby w kilku ławicach - trochę robi się zupa rybna a ławice zatracają swoje charakterystyczne zachowania ławicowe .

Osobiście ilekroć połączyłem 2 ławice to prędzej czy później żałowałem .
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Producent podaje ilość lumenów przy tym świetle? To ważniejsza kwestia przy ledach niż ilość watów.

Ja np przy moich 65W na 240L dawało mi około 42lumenów na litr co pozwalało hodować praktycznie każdy rodzaj trawnika przy wysokości 50 cm akwarium.

Przeliczając na waty daje mi to 0,27W/L a przy takim założeniu nie powinno mi rosnąć praktycznie nic po za epifitami i innymi roślinkami które tolerują "cień"
Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Versarnus »

Z tego co podaje producent
strumień świetlny - 50 lm / LED
liczba diod LED - 180 LED
Czyli chyba jedna cała świetlówka 60W generuje jakoś 9000 lumenów
Przy świetlówce roślinnej brak informacji o lumenach

Przy dwóch dało by to 18000 lumenów (48lm/l) + świetlówka plant + zwykła świetlówka fabryczna w pokrywie 39W

Przy jednej SMD 8520 byłoby to 9000 lumenów (24lm/l) + plant + zwykła 39W

W sumie możliwe że by uciągnęło + zawsze jakby coś było nie tak mogę dokupić drugą SMD 8520

Jeszcze się nad tym zastanowię
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Jeśli chodzi o ilość lumenów to spotkałem się z takim oznaczeniem:

Około 20lm/L - dla roślin o małych wymaganiach świetlnych

20-40 - średnie wymagania

powyżej 40 to już jest sporo światła i jest wystarczające dla roślin o wysokich wymaganiach świetlnych, tylko przy tak dużym świetle trzeba mieć sporą wiedzę dotyczącą nawożenia.

Jest to tylko taka ogólna informacja bo nie wiem jak to się odnośni do danego rodzaju światła led.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AleksanderK pisze:To ważniejsza kwestia przy ledach niż ilość watów.
bez znaczenia jeśli uwzględniamy inne światło iż białe
AleksanderK pisze:Przeliczając na waty daje mi to 0,27W/L a przy takim założeniu nie powinno mi rosnąć praktycznie nic po za epifitami i innymi roślinkami które tolerują "cień"

wskaznik 0,27W/l to zalecana przez większość - powiedziałbym bardzo typowa wartość .Zwykle w najwiekszym uproszczeniu zakłada sie przelicznik 0,5 w doniesieniu do świetlówek



Versarnus pisze:Z tego co podaje producent

strumień świetlny - 50 lm / LED

liczba diod LED - 180 LED

Czyli chyba jedna cała świetlówka 60W generuje jakoś 9000 lumenów

Te dane absolutnie nie nadają sie do analizy/porównania:
- podany strumień pojedyńczej diody to strumień mocy maksymalnej a diody tej mocy nie osiagaja
- podan amoc nie jest mocą światła lecz mocą pobierana z sieci co wyraźnie zaznaczone jest w danych a ja podejrzewam ze to nawet nie moc pobierana lecz moc zasilacza co jeszzce bardziej czyni abstrakcyjnymi zabawy z przelicznikami
Versarnus pisze:Przy świetlówce roślinnej brak informacji o lumenach
Bo podanie tego parametru byłoby bez sensu i bez znaczenia (o czym już wyżej)
Operowanie strumieniem świetlnym (lumenami ) ma jakiś tam sens tylko w przypadku światła białego
Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Versarnus »

Ok to w takim razie zostaję przy
LED 2x 130cm SMD 8520 121W
+
LED Plant 130 cm SMD 5050 czerwono-niebieska w proporcji (3:1) 36W

Dzięki wielkie za pomoc
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

A tak z ciekawości zapytam dlaczego bez znaczenia jeśli uwzględniamy dodatkowo inne światło niż białe?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

AleksanderK pisze:A tak z ciekawości zapytam dlaczego bez znaczenia jeśli uwzględniamy dodatkowo inne światło niż białe?
Bo lumen to w uproszczeniu miara jasności światła.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

szamanka pisze:
AleksanderK pisze:A tak z ciekawości zapytam dlaczego bez znaczenia jeśli uwzględniamy dodatkowo inne światło niż białe?
Bo lumen to w uproszczeniu miara jasności światła.
a wdodatku ściśle skorelowaną z widmem akceptowalnym przez ludzkie oko a dokładniej opiera się na promieniowaniu monochromatycznym o częstotliwości 5,4*10do potęgi 14 Hz (co odpowiada długości 555 nm, barwa zielona) .

Czyli w zakresie którego rośłiny nie wykorzystują lub wykorzystują w znikomym zakresie .


Już o tym pisałem na tym forum :)



Pozostańmy jednak przy watach z tym że zamiast magicznego wskaźnika 0,5W/l operujmy 0,2-0,3W/l (w zależności od rodzaju diod )
ODPOWIEDZ