Bioceramika i lawa wulkaniczna jako wkład do filtra

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Bioceramika i lawa wulkaniczna jako wkład do filtra

Post autor: Maciek86 »

Witam serdecznie,

bardzo się cieszę, że forum znowu działa. Mam filtr zewnętrzny obsługujący akwarium 200l. Filtr to Ikola 350 z dwoma koszykami po 2,2 litra. Jako wkład mam, dolny koszyk gąbka i fizelina, górny koszyk bioceramika, zeolit i węgiel aktywny. Z rozmów wiem, że zeolit i węgiel jest do usunięcia. Problem mam z bioceramiką. Ta którą kupiłem ostatnio na Allegro (była najtańsza) jest bardzo mało porowata wręcz "śliska". Chciałbym kupić dobrą bioceramikę i nie wiem czym się kierować, podajcie proszę jakąś konkretną dobrą do filta takiego jak mam ja. I takie samo pytanie dotyczy lawy wulkanicznej. Chciałbym lawę umieścić z bioceramiką w górnym koszyku, ale teraz chciałbym mieć pewność, że zakupiłem dobrej jakości składniki filtrujące.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Może zamiast ceramiki daj samą lawę?
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

pimowo pisze:Może zamiast ceramiki daj samą lawę?
Słyszałem, że połączenie bioceramiki z lawą jest "super". Tylko bioceramika musi też być "super", a nie wiem jak taką "super" wybrać.

@pimowo czy sama lawa wystarczy? Spełni tak samo dobrze swoje funkcje jak powyższe połączenie? Czym kierować się przy kupnie lawy aby była "super"?
Dziękuję za odpowiedzi
:D
j4nk0
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2018 8:20

Post autor: j4nk0 »

Ceramika jest ok, lawę sobie daruj. Nie dość, że trzeba się strasznie narobić żeby dobrze ją oczyścić, dodatkowo sprawdza się średnio. Coś tam niby na niej wegetuje ale bez porównania z ceramiką, a nawet gąbkami. W moim baniaku bakterie najbardziej upodobały sobie watę....
Ortodoksyjny akwarysta
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pimowo pisze:Może zamiast ceramiki daj samą lawę?

Dokłądnie tak - od dawna stosuje lawę jako główne medium i ceramika nie jest alternatywą dla lawy (no chyba ze siporax ale to inna półka cenowa)
j4nk0 pisze:Nie dość, że trzeba się strasznie narobić żeby dobrze ją oczyścić, dodatkowo sprawdza się średnio
Pogląd dla mnie zaskakujący - zawsze przepłukałem pod bieżącą wodą i do kubła . Ceramikę też zaleca się wypłukać .


Kiedyś postanowiłem rozwalić biologię za pomocą intensywnych podmian w 2 bardzo podobnych zbiornikach . Z ceramiką nie miałem problemu zaś z lawą nie udało się :)


Od tamtego czasu jestem fanem lawy i to co wyrabiam ze zbiornikami obsugiwanymi przez lawę to głowa mała
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Nie mam jakiegoś doświadczenia czy lat badań, ale moim zdaniem tania lawa będzie lepsza niż średnia ceramika. To co pisze @goldi_ tylko to potwierdza.
Ja sam w niedalekiej przyszłości będę budował hydroponikę i plan jest taki, że zasypię ją calutką lawą. Teraz mam ją we filtrze.
Podsumowując... skoro lawa jest tania i dobra to co tu wymyślać?
Może problem lawy polega na tym, że jest tania? Gdyby kosztowała 5-10x tyle to u niektórych nagle stałaby się super medium do filtrów ;)
Awatar użytkownika
prezesso
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 815
Rejestracja: 28 sie 2007 14:34
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesso »

Lawa, jak i ceramika świetnie nadają się jako złoże biologiczne. Zwykła gąbka w filtrze to już dobre złoże biologiczne. Ja w Malawi 192l mam w kuble 1 kg ceramiki oraz 3 gąbki ppi10 o wymiarach 3cm grubości i 15cm średnicy. Na wlot założyłem prefiltr z gąbki walcowej ppi45 9x13cm. Mam też 3kg lawy wulkanicznej jako dekoracja w 3 bryłach, która też świetnie spisuje się, jako złoże biologiczne. Dodatkowo mechanik AC2000 z drugą taką samą gąbką, ale to nieważne, bo pytanie jest o złoże biologiczne.
Obrazek <-- kliknij tu
...wyleczony z Facebooka... z pytaniami zapraszam na forum
ODPOWIEDZ