Okrzemki i brązowiejące rośliny.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Okrzemki i brązowiejące rośliny.

Post autor: MaximTheTerrible »

Cześć.

Zbiornik 54l, założony 17.01.19. Jako początkujący ryby wpuściłem za wcześnie bo po kilku dniach od startu. 3 Otoski. Póżniej dokupiłem po kilku dniach 6 neonów Inessa i tydzień później 5 Danio.
Na początku NO2 było na poziomie 1. Po częstszych podmianach wody spadło do 0,025. (niestety aktualnie nadal wróciło do wartości 0,6. W międzyczasie walczyłem z pierowtniakami. Pokonane.
Rośliny cały czas rosły i wyglądały dobrze. Nie wiem czy zaczęło się z nimi coś dziać po zamontowaniu dodatkowego oświetlenia - listwy Sunny/Plant 16W. Aktualnie mam tą listwę i świetlówkę LED od zestawu Leddy 60 - 8W. Łącznie 2230 lumenów.
Po około tygodniu od zamontowania dodatkowego oświetlenia pojawiły się okrzemki (chyba) i glony, które widać na zdjęciach.
Najbardziej martwią mnie te rośliny. Chciałem posadzić trawę, ale nie będę ryzykował skoro coś chyba jest nie tak.
Dodam jeszcze, że rośliny które mam z tyłu akwarium wybarwiły się i z zielonych nabrały koloru żółto czerwonawego. Po przetarciu końcówek liści ręką, brązowe brzegi nie schodzą... czyli nie jest to nalot z okrzemek.

Obrazek Obrazek Obrazek
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Masz NO2 na poziomie 0,6 i najbardziej martwią Cię rośliny? Przełóż ryby jak najszybciej do jakiegokolwiek dużego zbiornika z odstaną wodą, grzalką i napowietrzaczem. Podmieniaj codziennie 1/3 wody na odstaną (zasysając odchody), dopóki nitrit pick nie minie, ryb nie wpuszczaj spowrotem. Azotyny na takim poziomie trują ryby, osłabiają je i prędko mogą spowodować, że zachorują na jakieś cholerstwo.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Tak zrobię, dzięki za radę. Nie mam pojęcia dlaczego tak wzrosło mi NO2, skoro już miało wartość 0,05 :cry: Po spadku NO2, wode zmieniałem co około 5 dni. Jaka może być przyczyna? Staram się nie przekarmiać ryb. Czy może mieć to związek z mocniejszym światłem i okrzemkami?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Spadło bo podmieniales wodę i je tylko rozrzedziłeś. Bakterie tak czy tak muszą się wykocić.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Czy warto lać jakieś konkretne bakterie w płynie?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Wg mnie nie. Najlepsza jest cierpliwość.. Do tego nic nie kosztuje :wink:
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

OK :D
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Najlepsza jest woda z innego akwarium jeśli masz jakiegoś znajomego akwarystę z dojrzałym zbiornikiem.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

bomba91 pisze:Wg mnie nie. Najlepsza jest cierpliwość.. Do tego nic nie kosztuje :wink:
Oj kosztuje nieraz niemało, nieraz nerwy ma się zszargane ostro bo cierpliwości brak....;)
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Wszystko zależy od podejścia :mrgreen:
Kiedyś też nie mogłam się doczekać, by wpuszczać pierwsze rybki... Teraz zakładam akwaria i czasem decyzja co do obsady przychodzi po kilku miesiącach. A pokarm sypię roślinom i ślimakom :mrgreen:
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Czytałem też, że powinienem wyczyścić wkład filtra. Czy to prawda?
Taki opis widnieje przy teście ZOOLEK NO2.

"Gdy zawartość azotynów wynosi 0,5-1 mg/l należy wymienić połowę wody w akwarium, a powyżej 1 mg/l prawie całą objętość, przy czym intensywnie napowietrzać, oczyścić filtry i podłoże."
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Tak tylko miej świadomość, że chodzi tylko i wyłącznie o wypłukanie gąbki w wodzie z akwa a nie jakieś konkretniejsze zabiegi "czyszczące".
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Nic nie płucz... Dopóki nie zauważysz że gąbki są zapchane i przepływ wody się nie zmniejszy.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

OK. Kiedyś płukałem właśnie w wodzie z aka, ale skoro woda leci dobrze to nie będę płukał.

Wczoraj wyczytałem, że ten produkt ponoć jest bardzo dobry żeby wspomóc rozwój bakterii. Zastanawiam się nad zakupem...

BIODIGEST PRODIBIO

Czytałem też, że można kupić również produkt usuwający toksyny taki jak:

SERA TOXIVEC

Co radzicie? Czy powinienem wspomóc się takimi produktami?

Dzięki.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2019 8:48 przez MaximTheTerrible, łącznie zmieniany 1 raz.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jeśli przelozysz ryby, nic nie będziesz lał, płukał i podmienial, NO2 znikną w kilka dni.
Jak możesz załącz zdjęcie całego akwa.
ODPOWIEDZ