Okrzemki i brązowiejące rośliny.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

To moje akwa. Problem jest taki, że nie mam gdzie tych ryb przełożyć :( To moje pierwsze i jedyne akwarium.

Obrazek

Teraz mam dołożone CO2, i chciałem sadzić trawę a tu takie cuda się dzieją.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Duże wiadro, pojemnik typu SAMLA IKEA, nic nie wykombinujesz?

Ładne akwarium.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

OK. Coś będę musiał wykombinować. Dzięki za pomoc. Dam znać co i jak.
Cieszę się, że podoba się moje akwarium :D

EDIT:

Znalazłem taki pojemnik z IKEA. Nalałem wody, poczekam do wieczora, przemontuje grzałkę żeby woda się podgrzała i przełożę rybki.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jak masz jakieś rośliny typu rogatek /Egeria to wrzuć rybom żeby trochę schronienia miały. Ustaw pojemnik w spokojnym miejscu żeby się nie stresowały.

Daj znać co i jak za kilka dni :wink:
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Niestety nie mam żadnych roślin. Będą musiały pływać w pustym pojemniku.
Zastanawiam się co z krewetkami i Otoskami... czy też je przenosić. Krewetek 8 szt., Otosków 3 szt.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Otoski przenieś.. Krewetki też, jeśli zdołasz je wyłapać. Zacień pojemnik jeśli nie masz roślin.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Wyłowiłem dwa Otoski. Trzeciego nie ma i kto wie czy to on nie zrobił zamieszania z NO2. Niestety w gąszczu który mam na tyle zbiornika, nie znajdę go.

Krewetki zostawiłem na razie. Boję się, że je uszkodzę.
Pojemnik jutro zaciemnię, i będę czekał na poprawę warunków w zbiorniku :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ojej... a po co tyle zabiegów i niepotrzebnego kompletnie (ogromnego) stresu dla ryb? Otoski mogą paść od razu!
Wystarczyło po prostu podmieniać wodę, 50% od razu, potem 20% przez kolejne dwa dni. Przeławianie ryb to nie jest dobry pomysł i chyba pierwszy raz się z tym spotykam. W dodatku w zbiorniku jaki kupiłeś jest świeża woda, o parametrach innych, jakie ryby miały w akwarium głównym. Szok osmotyczny i stres mogą się nieźle przyczynić do osłabienia ryb i późniejszych chorób.

A zaciemnienie zbiornika - masakra? Chcesz wykończyć rośliny wyższe? Jakoś nie rozumiem podstawy proponowanego Ci działania. Okrzemki często pojawiają się w świeżych akwariach i same zanikną. Zaciemniając zbiornik zaburzasz fotosyntezę prowadzoną przez rośliny i wpływasz na obniżenie och kondycji, więc jak mają wygrać walkę i konkurencję z glonami?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Zaciemnienie zbiornika odnosiło się do zbiornika, do którego poradziłam przełożyć ryby.
Ja szczerze pierwszy raz spotykam się z polecaniem podmian wody podczas skoku azotynow. To jest bez sensu i opoznia dojrzewanie zbiornika. Im mniej azotynow będą miały bakterie do przerobienia, tym mniej bakterii się namnozy. Rozrzedzanie związków azotu podmianami wydłuża tylko czas, w którym to co ma się stać, i tak się stanie. A podmiana czy odmulanie w zbiorniku głównym, czy w innym, to tak czy siak dla ryb stres.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, masz rację - przepraszam, zaciemnienie miało dotyczyć zbiornika tymczasowego w którym miały być trzymane ryby wyjęte z akwarium.

Podmiany wody przy nitrit pick powodują usunięcie nadmiaru azotynów z wody, ale - moim zdaniem - nie wpływają znacząco na proces namnażania się bakterii we wkładach filtra. O podmianach wody w trakcie dojrzewania akwarium już pisałam obszernie w którymś z tematów, wyjaśniając dlaczego jestem ich zwolennikiem.
W przypadku skoku azotynów podmiana wody w dużej ilości służy ratowaniu ryb, bez konieczności ich przenoszenia. Uważam, że pielęgnacja cotygodniowa zbiornika, odmulanie, podcinanie roślin, podmiany wody, jest mniej stresująca od przeławiania ryb do innego pojemnika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Dzięki za pomoc. NO2 opanowane. Teraz walczę z glonami. Do ile godzin mogę ograniczyć oświetlenie, żeby glony zniknęły?
ODPOWIEDZ