Czy jest ratunek dla mojego skalara?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Lukasz88krk
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2019 18:13

Czy jest ratunek dla mojego skalara?

Post autor: Lukasz88krk »

Witam skalarowi coś dziwnego stało się z okiem trochę zrobiło się wypukłe do tego coś dziwnego się na nim pojawiło. Od 2 dni pływa tylko jak musi, leży w miejscu często pyskiem w piachu.

Skalara tego mam co najmniej od 3 lat jego koledze nic się nie dzieje. W akwarium od dawna żadna ryba nie padła, wszystkie ryby wyglądają na zdrowe nie widzę u żadnej czegoś podejrzanego.

Akwarium ma 180 litrów
temp 24 stopnie
Podłoże to piasek
Wodę podmieniam co 2 tyg z 20%
Reszta parametrów jedynie co z pasków jbl wychodzi mi że NO3 za wysokie trochę i pH za małe 6
obsada to 3 skalary, 4 grubowarki syjamskie, 1 Danio, 1 kirysek, 10 rybek wielkości neonek, dwa glonojady, 5 ryb nie znam nazwy wielkość ich podobna do barwniakow czerwonobrzuchych. Rośliny są i ślimaki świderki.

Obrazek
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .

- za niska temperatura
-zle parametry wody
-fatalna obsada akwarium
- piszesz ,ze masz piasek jako podloze a na focie zwir
Jak mozesz , to zamiesc zdjecie calego zbiornika
Lukasz88krk
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2019 18:13

Post autor: Lukasz88krk »

24 to za mało? Na ile zwiększyć? Jeżeli chodzi o NO3 dodałem dziś nitrateminus tetry. Na pH zostaje mi jedynie podmiany wody, wodę z kranu mam miękką bardzo. Żwirku jest tylko trochę pod filtrem sie rozprzestrzenił trochę w około tak to 95% to piasek. Co do obsady zdaje sobie sprawę było lepiej ale doszło mi kilka ryb od likwidowanego akwarium siostry.

Ryby mają się dobrze od dawna dawna nic się nie działo szkoda mi bardzo skalara bo to jedna z moich pierwszych ryb mam ja ponad 3 lata.

Obrazek
Lukasz88krk
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2019 18:13

Post autor: Lukasz88krk »

Nikt nie miał do czynienia z takim przypadkiem?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj nam konkrety: parametry wody mierzone testami kropelkowymi (maski są niemiarodajne): odczyn, twardości, azotyny.
Zwiększ temperaturę do 26 stopni.

Masz przerybione akwarium.
Widzę razbory, zwinniki, brzanki, gurami, chyba danio
Opisz, co odpowiada za filtrację. Podaj nam informacje, o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby.

W tym akwarium jest miejsce maksymalnie dla parki skalarów. Nadliczbowy osobnik (jak widać j est mniejszy) mógł być zamęczany, atakowany i pada ze stresu. Problem z okiem to może być uszkodzenie mechaniczne.

Czekam na podanie większej ilości danych.

I jeszcze jedno: piszesz, że w tym akwarium dawno żadna ryba nie padła, a zbiornik przecież jest ewidentnie świeżo założony i zastanawiam się, czy miał czas na dojrzewanie...
To jak to z tym jest?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Lukasz88krk
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2019 18:13

Post autor: Lukasz88krk »

Akwarium jest od sierpnia zeszłego roku. 50 % wody jest z wcześniejszego zbiornika. Podałem wszystkie dane które byłem wstanie pisałem posta z regulaminem. Dwa skalary są od 3 lat ponad trzeci jest z rok napewno. Chodzi mi o chorobę bo napewno nie jest to mechaniczne bo oko i okolice oka wyglądają bardzo dziwnie. Nie mam testów korpelkowych i nie jestem w stanie kupić. Pisałem post z myślą, że może akurat ktoś miał podobny przypadek i sobie jakoś z nim poradził. A tu widzę najważniejsze żeby pisać punkt w punkt zgodnie z regulaminem. Filtr aquael turbo 2000 z ceramiką i węglem nie mogę niestety mieć zewnętrznego. Ale od 3 lat jest w akwarium i ryby zawsze miały się dobrze.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :D
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ