Mało CO2

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ziggy78
Posty: 19
Rejestracja: 25 lut 2019 10:54
Lokalizacja: Mielec

Mało CO2

Post autor: ziggy78 »

Witam , mam takie parametry wody:

pH 7,5
KH 6
NO2 <0,01
NO3 5-10

i wedle obliczeń CO2 7 czyli za mało?
Tak jak pisałem w dziale "Witam" po dwudziestu latach odpalam baniak od nowa, wymiary 80x35x60 . Teraz moje pytanie (zbiornik wszystko mam tylko czekam ze startem lubię mieć wszystko w miarę dopracowane przynajmniej teoretycznie praktyka pokaże )przed próbą obniżenia pH powinienem podać CO2 i wtedy po doprowadzeniu tego parametru przeprowadzić testy i w zależności od tego co się pokaże w razie potrzeby obniżać czy od razu przygotować wodę o prawidłowym pH około 6,9 - 7,0 i wtedy się martwić CO2?
Może coś nie składnie napisałem ale od paru tygodni siedzę po kilka godzin na forum i ogólnie info o akwarystyce teraźniejszej i już nie które rzeczy mi się mylą tak że z góry przepraszam jak coś nie teges .

P.S. test GH będę miał dopiero na tygodniu
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, CO2 za mało...ale do czego? Z CO2 wiąże się wiele innych rzeczy- ja nie dozuję i nie wiem jaką mam tę wartość, nigdy nawet tego nie sprawdzałem.
...60cm wysokości to dla roślin sporo, jak do tego CO2 dojdzie to silne światło raczej niezbędne- zależy jak bardzo wymagające rośliny,ale jak planujesz dozować gaz to chyba "potrzebujące więcej".
Reasumując trzeba się zastanowić czy CO2 w ogóle będzie Ci potrzebne, dobierz rośliny i światło, potem pomyśl o CO2, bo jak zielsko będzie mało wymagające to i CO2 może okazać się zbędne.

....ale odpowiadając na pytanie, mogę napisać jak ja bym zrobił- wystartował akwarium i obserwował rośliny [wiadomo rośliny potrzebują czas na aklimatyzację w nowym miejscu i tego czasu nie licz], po samym zielsku wiedziałbym czy zdecyduję się na CO2 i/lub jeszcze inne wspomaganie [nawozy,światło bo to wszystko się ze sobą łączy]
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

MarJan wybacz ale ...
MarJan pisze:ja nie dozuję i nie wiem jaką mam tę wartość, nigdy nawet tego nie sprawdzałem.
W celach poznawczych sobie w 3s z tabel wyczytasz jak znasz pH i KH
MarJan pisze:ale odpowiadając na pytanie, mogę napisać jak ja bym zrobił- wystartował akwarium i obserwował rośliny [wiadomo rośliny potrzebują czas na aklimatyzację w nowym miejscu i tego czasu nie licz], po samym zielsku wiedziałbym czy zdecyduję się na CO2 i/lub jeszcze inne wspomaganie [nawozy,światło bo to wszystko się ze sobą łączy]
Ale o jakich roślinach Ty piszesz, bo większość ma dobrze opisane warunki bytowania w sensie zapotrzebowania na światło, CO2, nawożenie słupa, podłoże?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ziggy78
Posty: 19
Rejestracja: 25 lut 2019 10:54
Lokalizacja: Mielec

Post autor: ziggy78 »

No właśnie dlatego pytam o CO2 ustawiam się racze na dużo zielska i jeden gatunek stadny jak np.razbora . Przy zamawianiu akwarium przyznam że gdzieś umknął mi aspekt wysokości akwarium, patrzyłem raczej na długość i szerokość bo o tych wymiarach szafkę już miałem.Ze światłem nie będzie problemu najwyżej dorzucę świetlówkę . O cCO2 też nie ma problemu(mam warsztat samochodowy i ciągle coś spawam więc zawsze jakaś w zapasie jest) chodzi o to że nigdy tego nie stosowałem i wedle tabeli jest go za mało więc pytam czy jest to bardzo ważny składnik ? Zawracać sobie głowę czy raczej odpuścić?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie znam roślin którym zwiększenie z zawartości CO2 by zaszkodziło .
Dozowanie CO2 absolutnie nie wymaga zwiększenia światła więc w zasadzie dozowanie CO2 można śmiało rozpocząć bez względu na warunki. Odrębną sprawą jest ilość - niektóre gatunki ryb są bardziej na to wrażliwe inne mniej &#8230;

Dozowanie CO2 do wody powoduje jej zakwaszenie wskutek wytworzenia słabego bo słabego ale zawsze kwasu węglowego. Z tego samego powodu KH spadnie nieco
Tak więc regulując dopływ gazu ustalamy jednocześnie pH wody .

Jednak aby to było skuteczne i odbywało sie w zakresie bezpiecznym wodę trzeba mieć względnie miękką przy czym wstępne jej zmiekczanie np kwasami mija sie z celem ponieważ finalnie otrzymamy wodę kwasną o niskim KH lecz wysokim GH a to mało którym organizmom będzie odpowiadało .
Przy bardzo twardej wodzie jedynym racjonalnym sposobem jest filtr RO (ew. kupno wody demineralizowanej) i mieszanie jej z kranówką w celu osiągnęcia twardości wyjściowych
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie do końca zostałem zrozumiany. Wiem o tabelach wskazujących poziom CO2, jeśli sztucznie nie dozujesz- mnie to nie interesowało bo jestem zadowolony ze wzrostu roślin.

Teraz o jakich roślinach piszemy...no właśnie to pytanie do autora tematu.
Mam wrażenie, że autor nie do końca orientuje się dlaczego chce założyć butlę, przeczytał tabelę i z jej opisu wywnioskował że potrzeba CO2, a według mnie nie tędy droga- oczywiście gaz nie zaszkodzi roślinom, ale skoro może okazać się zbyteczny, bo bez niego wynik może być zadowalający, to po co pchać już na start to do akwarium? Nie neguję pomysłu, tylko kieruję do zastanowienia nad rzeczywistą potrzebą.
ziggy78
Posty: 19
Rejestracja: 25 lut 2019 10:54
Lokalizacja: Mielec

Post autor: ziggy78 »

No właśnie rośliny oczywiście są na pierwszym miejscu , na drugim z tego co doczytałem nie powodują aż takie przyrostu glonów ,a po trzecie obniża się pH .
Żeby mnie źle nie zrozumieć, lubię podyskutować za i przeciw takim wynalazkom jak np.CO2 bez którego można również prowadzić akwarium a których np. nie znałem a mam możliwość instalacji . Po zastanowieniu chyba jednak wystartuję akwarium na mieszance demineralizowanej i kranówy i będę badał co tydzień wtedy czas pokaże co robić dalej. Zacząłem temat o CO2 bo dużo plusów o nim piszą , a tu na forum dużo doświadczonych akwarystów więc łatwiej coś z opinii wywnioskować.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bo CO2 to jest sporo plusów, tylko dla mnie na przykład kłopotliwe jest dodawanie nowej instalacji do szkła. Dla mnie im mniej sprzętu, instalacji, czujek, rurek, mierników itd. wokół zbiornika tym lepiej- tym więcej samego akwarium :wink:
Nie chowaj do szuflady pomysłu z CO2 (definitywnie) tym bardziej, że wspomniałeś iż nie jest to wielki problem, bo używasz na codzień, na razie nie jest to kwestia najważniejsza bo jeśli zadowolony będziesz po czasie ze wzrostu roślin to po co udziwniać?a jeśli ambicje wzrosną to jaki problem dołożyć potem gaz?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:tylko dla mnie na przykład kłopotliwe jest dodawanie nowej instalacji do szkła.
I to jest prawdopodobnie jedyny minus z tym że też nie nalży tego brać dosłownie bo akwarium tej instalacji nie widzi - wszystko dzieje się (może się dziać ) po za akwarium .

Osobiście, dla odmiany wolę dodatkową instalacje (poza akwarium) zamiast co tygodniowego macerowania wody zabawy z kwasami itp. . Butla najlepiej ze sterownikiem i zapominamy o badaniu podstawowych parametrów wody raz na zawsze - zamiast mieszać jakieś kwasy cieszymy się akwarium .


Uważam ponadto że lepiej od razu wyposażyć akwarium w docelowe urządzenia/instalacje zamiast później coś tam modernizować . Zawsze z takich modernizacji wychodzą mniejsze lub większe protezy nie mówiąc już o tym że lepiej cokolwiek tworzyć/uruchamiać bez życia w akwarium
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Warto mieć CO2 na pewno. Nie musisz od razu bablowac jak szalony. Wystarczy odrobinę podawać co umożliwi hodowlę bardziej wymagających roślin. Oczywiście w parze z CO2 pewnie musi iść podawanie nawozów i odpowiednie oświetlenie :-)
ziggy78
Posty: 19
Rejestracja: 25 lut 2019 10:54
Lokalizacja: Mielec

Post autor: ziggy78 »

Z oświetleniem i nawozami domyśliłem się ale tak jak kolega pisze wolę zrobić wszystko za pierwszym razem to co potrzebuję niż później dokładać dlatego robię rozeznanie w temacie( no i póki żona jeszcze rachunków nie znalazła albo zobaczyła przez przypadek bo niby jej buty będą "tańsze" tak jak zawsze :D )
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oczywiście w parze z CO2 pewnie musi iść podawanie nawozów i odpowiednie oświetlenie
No właśnie nie jest to oczywiste . Jako przykład polecam profesjonalne zbiorniki LT we wrocławskim ogrodzie botanicznym z minimalna ilością światła i jedoczesnym dozowaniem CO2 i nie należy tego przypadku traktować jako ciekawostki bo przecież wyjątkowo, prowadzone są przez profesjonalistów
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jeżeli ustawiasz się na dużo zielska, to z czasem zachcesz mieć roślinki bardziej wymagające, wiem to z własnej autopsji. Więc jeżeli masz możliwość, to podłączaj zestaw CO2 i się nawet nie zastanawiaj. Jakich byś roślin nie miał, to tylko im wyjdzie na dobre.
ziggy78
Posty: 19
Rejestracja: 25 lut 2019 10:54
Lokalizacja: Mielec

Post autor: ziggy78 »

Tak jak pisałem butle mam właśnie zamówiłem zestaw do podłączenia CO2 nie są to jakieś masakryczne pieniądze a raczej same plusy. Wiem że niektórzy lubią jak najmniej ingerować szczególnie chemia itp. ja mam odwrotność lubię HT . Myślę że większość już mam w przyszłym tygodniu muszę wyjechać na kilka dni ale jak wrócę to pomalutku odpalę i oczywiście wrzucę zdjęcia w galerię.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

goldi_ pisze:
Oczywiście w parze z CO2 pewnie musi iść podawanie nawozów i odpowiednie oświetlenie
No właśnie nie jest to oczywiste . Jako przykład polecam profesjonalne zbiorniki LT we wrocławskim ogrodzie botanicznym z minimalna ilością światła i jedoczesnym dozowaniem CO2 i nie należy tego przypadku traktować jako ciekawostki bo przecież wyjątkowo, prowadzone są przez profesjonalistów
Wszystko zależy od ilości podawanego CO2 i wymagań roślin. Aczkolwiek wśród akwarystów amatorów takie zbiorniki są rzadkością. Przeważająca większość posiadaczy instalacji CO2 jest nastawiona na wymagające gatunki roślin i pędzenie ich nawozami.
ODPOWIEDZ