Śmierć welonów

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Śmierć welonów

Post autor: agnieszka9723 »

Witam, jestem tu nowa, więc na wstępie prosze o wyrozumiałość :)
Mam problem w moim akwarium. W ostatnim czasie padły mi już 2 welony. 1 z mojej winy, nieświadoma chorób ryb zwlekałam z leczeniem aż w końcu padła. Miała na sobie bąble i krostki (jak przy ospie). Gdy zauważyłam te same krostki u kolejnego welona od razu wziełam się za leczenie. Kupiłam grzałkę i podniosłam temperaturę do 27 stopni, w zoologicznym sprzedawca polecił mi helthosan. Nie pomogł, rybka dalej miała 3 kropki na płetwie grzbietowej i kilka plamek (nie krostek) na płetwie ogonowej. Zaczęłam u niej stosować kąpiele w wodzie z solą (przeczytana rada na innym forum). Chwilowo było lepiej, ale kropki nadal nie znikały. Dodatkowo zauważyłam, ze pływała brzuchem do góry i nie mogła utrzymać równowagi. Zastosowałąm głodówkę będąc pewną, ze się przejadła. Niewiele to dało. Kropek się więcej nie pojawiało, ale i te nie znikały, poza plamkami na płętwie ogonowej. Poszłam znów do innego zoologicznego, opisałam objawy, Pani poleciła Ichtio. Zastosowałam wg zaleceń, niestety to już uśmierciło rybkę, której dosłownie zanikły od tego leku płetwy. Wyłowiłam ją martwą i zwróciłam uwagę, że odpadło jej sporo łusek. Teraz obstawiam, ze to mogła być posocznica i pewnie nie było szans jej uratowac. Ale proszę jeszcze o Wasze rady. Mam jeszcze jednego karasia i glonojada. Są duże, u nich nie zaobserwowałam żadnych zmian. Jak dokładnie wyczyścić akwarium po śmierci rybki? Mogę myśleć o kupnie nowych? Boję się, że kolejne też padną jeśli coś jest we wodzie.

Akwarium ma 210 l
Na ten moment został mi jedynie karaś (ok 20 cm) i glonojad (wielkość podobna)
Żywych roślin nie posiadam, bo zjadały, sztucznych również nie mam.
Jedyne ozdoby to "domki" gdzie ryby się chowały jak były mniejsze i kilka muszli
Posiadam 2 filtry wewnętrzne (jeden z opcją napowietrzania) i dodatkowy napowietrzacz
Ryby karmię głownie płątkami z tropicala dla welonów
Temparatura wody wcześniej wynosiła 20 stopni, po podniesieniu 27
Wodę podmieniam co 2 tygodnie około 30-40%. Podczas choroby wymieniałam częsciej (co 4-5 dni około 30%)
Oświetlenia nie posiadam, grzałka janeca 300W
Akwarium mam od 2 lat i tyle też mam/miałam te ryby
Podłoże składa się z kamieni
Ostatnio zmieniony 11 mar 2019 18:11 przez agnieszka9723, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj nam informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Śmierć welonów

Post autor: agnieszka9723 »

BARA pisze:Podaj nam informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Edytowałam, dziękuję za komentarz
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:15 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Śmierć welonów

Post autor: agnieszka9723 »

Mirukan, glonojad to zbrojnik pospolity.

Od czasu kiedy mam akwiarium nic złego się rybkom nie działo. Jak przyszła choroba to stwierdziłam, ze w zoologicznym powinni doradzić. Zwłaszcza, że czytałam na forach i polecali własnie te produkty. Czyli nieświadomie sama uśmierciłam ryby? :(
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Śmierć welonów

Post autor: agnieszka9723 »

I przy okazji co gdyby kiedyś to samo powróciło? Temperaturę w takim razie zostawię bez zmian, stopniowo będę obniżać do poprzedniej. Ale czym odkazić akwarium jeśli faktycznie jest coś we wodzie? Węgiel aktywny wystarczy? Kiedy będę mogła myśleć o zakupie nowych rybek, żeby nie zaraziły się znowu?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:13 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

mirukan Wyjdzie moja ignorancja, ale przyznam szczerze, ze nigdy parametrów nie badałam. Było wszystko w porządku i tego się trzymałam.
Ale teraz sobie uświadomiłam coś o czym wczesniej nie pomyślałam. Do przez cały czas miałam wodę ze studni. Jakoś w styczniu zdecydowaliśmy się na wodę z wodociągów. I mniej więcej włąsnie w tym czasie zaczęły się problemy. Teraz przypuszczam, ze to mogło być przyczyną. Póki woda kranowa była ze studni rybki były zdrowe i nic im nie dolegało.
Leki były podawane do akwarium ogólnego

Akwarium jest otwarte, ale zamierzam kupić pokrywę.

Co do rybek to myślałam w dalszym ciągu o welonach. Żywe rybki oczywiście zostają
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:12 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

mirukan Niestety nie mam możliwości wrócić do starej wody. W takim wypadku mam dolewac destylowanej albo np zwykłej niegazowanej ze sklepu?

Woda studzienna została jedynie przy kranie na zewnątrz domu gdzie nie ma możliwości regulacji temperatury a nie chcę im wlewać tak zimnej wody
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:12 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

mirukan Czyli w skrócie
Możliwie jak najszybciej mam wymienić minimum 20% wody, dolać destylowanej. Za 4 dni to samo. A następnie wymieniać normalnie jak do tej pory używając wody ze studni. Dobrze zrozumiałam?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:10 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

Dziękuję! Będę działać wg wskazówek i za miesiąc dam znać jak wygląda sytuacja :) W międzyczasie zrobię też badanie parametrów wody teraz i po miesiącu
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .Agnieszko ... czy mozesz zapodac fote tego akwarium ? Wydaje mi sie ,ze powodem niepowodzen jest podloze i filtry -napisz cos o nich ; jakie , jak czesto je myjesz itp .
ODPOWIEDZ