Śmierć welonów

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

owlman
Zdjęcia podaję w linku, bo jako załącznik nie chciały się dodać. Filtry mam dwa z diversy: Claro 200 i Claro 300. Czyszczę je przy każdej podmianie wody i jeśli widze wcześniej, ze są zapchane i nie pompują tak wody to częsciej. Oprócz tego mam również napowietrzacz Aquael

Zdjęcia niestety jakością nie powalają, ale mam nadzieję, ze jakiś obraz akwarium dają :)

https://zapodaj.net/e3d9f7e872ee0.jpg.html
https://zapodaj.net/f02e63dc6f864.jpg.html
https://zapodaj.net/b24528e640a60.jpg.html
https://zapodaj.net/e46f569423a7f.jpg.html
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Poczytaj o dojrzewaniu akwarium , cyklu azotowym , florze bakteryjnej .

- filtry za male na ten zbiornik
- nie nalezy ich plukac tak czesto
- podloze ; zbyt niska warstwa i zbyt duza granulacja
- muszle do wyrzucenia
-malo wody w zbiorniku
- grzalke mozna wylaczyc
- zbrojnika oddac - ryba cieplolubna
-
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

owlman
Muszle wyciągnę, filtry wymienię na większe. A można spytać co ile je w takim razie czyścić?

O zbrojniku czytałam, że toleruje wodę od 18-27 stopni. Woda ma 20 stopni, musze go oddawać?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:10 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

A może zbrojnika zostawić, a oddać karasia? ;)
Po co Ci takie wielkie brudasy? Czy nie lepiej w tym akwarium dodać stado małych rybek, roślin etc?
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

pimowo Sentymentalny człowieczek ze mnie.. Każdej ryby mi szkoda i raczej bym się nie chciała ich pozbywac skoro już są
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Filtr plucze sie kiedy znacznie spadnie jego wydajnosc czyli przeplyw . Masz dwa wiec mozesz czyscic je naprzemiennie na przyklad dzis jeden a za trzy tygodnie drudi po nastepnych trzech tygodniach znowu pierwszy itd . .Nie plucz zbyt dokladnie i tylko w wodzie spuszczonej z akwarium .
Podloze powinno miec przynajmniej 6 cm wysokosci poniewaz spelnia wazna role filtra .
Zbrojnika nie musisz oddawac ale lepiej mu w 25 stopniach niz w 20 ze wzgledu na metabolizm /ryba to zwierz zmiennocieplny/ .Natomiast karasiowi lepiej w wodzie chlodniejszej ponizej 20 st . W okresie letnim podczas tarla temperature sie podnosi .- jak to w naturze bywa .
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

Dziękuję wszystkim za cenne uwagi :) Na pewno wszystkie wezmę do serca, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę akwarium :)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

A zbrojnika to oddaj ,to nie jest żaden zbrojnik pospolity ,zdjęcie nie jest zbyt wyraźne ale to prawdopodobnie zbrojnik lamparci .
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Nie szkoda akwarium na Welonki czy karasie? (W sumie welon to karaś :D ) Wbrew pozorom to nie jest łatwy gatunek w hodowli. W Twoim przypadku podejrzewam, że ryby były permanentnie podtruwane związkami azotu. Brak jakichkolwiek roślin i brak odpowiedniego podłoża efekt potęgują.

Na prawdę jest tyle ciekawych, łatwych w utrzymaniu gatunków ryb. Do tego tanio można zaprojektować akwarium tak, żeby było praktycznie bezobsługowe, a zwierzęta cieszyły się zdrowiem. Nie warto przemyśleć zmianę koncepcji?
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

Ryb nie dobierałam ja. Akwarium założyła siostra dla dzieci, ale jak przyszło się nim opiekować to stwierdzili, ze nie chcą i podrzucili mi. Początkowo było sporo mniejsze. Dodatkowo zamiast podmieniać wodę oni czyscili za każdym razem do zera. Jak je dostałam to się zajęłam tak jak internet kazał ;) Dostałam większe akwarium, dokupiłam parę dodatków. Próbowałam nawet mieć roślinki i widziałam, ze akwarium ma się z nimi lepiej, ale te żarłoki wszystko jadły i w końcu odpuściłam bo się bałam że się przejedzą a roślinek i tak przy nich nie utrzymam. Pewnie gdybym sama wybierała obsadę to bym dobrała jakieś łatwiejsze w utrzymaniu, chociaż "złote rybki" to mi się marzyly od małego :D Ale nie chciałabym oddawać tych, które już mam. Są odkąd były naprawdę malutkie. Jeśli te sobie poumierają (mam nadzieję, ze ze starości) to będę rozważać coś innego. Na ten moment jeśli jest opcja, ze mogą zostać to nie chcę ich oddawać.

A co podłoża. Czytałam, że te ryby lubią czasem połykać kamienie i muszą być większe, żeby ich przypadkiem nie zjadły i się nie udusiły. Mam w takim razie dokupić więcej tych kamyków dużych czy ryzykować z mniejszymi?
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Generalnie to nie widzę też nic zlego w Złotych Rybkach. Jak chcesz, żeby cieszyły się zdrowiem i umierały ze starosci to stwórz im możliwie najlepsze warunki. Te ryby potrafią dożywać nawet 30 lat!
Nie jestem ekspertem od hodowli karasia złocistego, ale są rośliny których nie będą zjadać. Poczytaj o tym. Z 20 lat temu mój wujek trzymał złote rybki w bardzo zarośniętym roślinami akwarium więc da się na pewno. Te ryby lubią zarośnięte akwaria.
Podłoże gradacji maks 2-5mm, może być 1-3.
Kolejna rzecz to testy wody na twardość i pH. Preferują wode ok. 6,8pH średnio twardą.
W akwarium 200L nie powinnaś trzymać więcej jak 5-6 sztuk dorosłych osobników. I to powinna być cała obsada.
Na koniec pamiętaj o zróżnicowanej diecie dla swoich podopiecznych. Konieczne jest podawanie pokarmów roślinnych oraz zawierających dużą ilość substancji balastowych. Może być mrożony kryl, artemia. Złote rybki mają wrażliwe przewody pokarmowe, łatwo nabawić się problemów z tej strony.
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

Biniu Dziękuję :) No rybek chcę kupić jeszcze 2 maksymalnie 3 jesli jakaś mi dodatkowo wpadnie w oko. Te, które mam teraz są duże i zdaję sobie sprawę z tego, ze potrzebują więcej miejsca. Po testy wybieram się w najbliższym czasie (niestety najbliższy zoologiczny jest 20 km ode mnie :( )

Jeśli chodzi o roślinki to podobno najlepsze są takie z szerokimi liśćmi, ale nawet takie mi zjadały. Będę walczyć, dziękuję wszystkim za cenne uwagi :)
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Jeśli chodzi o rośliny to proponuję nurzańca. Roślina szybko rośnie a ryby zjadając je różnicują sobie dietę.

Też mam 4 welony w akwarium prawie 300l i ponad 3/4 dna obsadzone nurzańcami. Codziennie wyciągam około 10-15 listków które pływią na powierzchni plus to co zjedzą. Mimo tego i tak muszę wyrzucać co tydzien małe sadzonki bo jest ciasno.
agnieszka9723
Posty: 24
Rejestracja: 11 mar 2019 17:16

Post autor: agnieszka9723 »

Tak czytam te wasze rady, oglądam własnie filmiki o starcie akwarium z bujnymi roślinkami i mocno kusi zacząc od zera. Tylko muszę wymyślić co zrobić przez ten czas z rybkami
ODPOWIEDZ