[112l] Obsada akwa 120l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

[112l] Obsada akwa 120l

Post autor: Arek2601 »

Witam, zaczynam przygodę z rybkami, akwa wym. 80x35x40
chciałbym, utworzyć niewielka obsadę ok 25szt.w tym. na pewno neonki innesa, co do nich mógłbym jeszcze dodać?? akwarium bardziej roślinne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poprawiłam tytuł Twojego tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.
Akwarium ma 112 a nie 120l

Znam Twoje poprzednie posty i problem z parametrami wody. Jakie docelowo chcesz osiągnąć?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

No właśnie w tym problem że sam nie wiem, bardziej się sugeruje parametrami w jakich żyją neony, dlatego szukam pomocy w dobraniu paprametrów wody i obsady.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony Innesa to gatunek chłodnolubny, wymagający wody miękkiej i kwaśnej.
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać.

Czy neony Innesa mają być podstawą budowania obsady w akwarium czy może to być inny gatunek?
Więcej jest ryb ciepłolubnych...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

Właśnie chciałbym te rybki mieć,z tego co czytałem nie wymagają jakiś większych wymagań co do utrzymania,chyba że po prostu zaoferujesz mi jakąś prosta i kolorowa obsadę,co do utrzymania w hodowli czy też utrzymania nie trudnych warunków wody. Zdam się na ciebie. Sory ze tak marudze ale nim chce tego zepsuć:-)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem, o czym piszesz? Neony tak jak każdy inny gatunek ryb ma swoje wymagania i są to ryby wymagające odpowiedniej jakości wody, jeżeli mają żyć długo (nawet 7 lat) i zdrowo.

Chyba, że nastawiasz się na dokupowanie stale nowych neonów co kilka miesięcy, w sumie nie są drogie - tylko że tego już nie nazwę akwarystyką.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać. Poszukaj dobrego atlasu akwarystycznego, zobacz jaką literaturę polecamy, sprawdź co o danym gatunku piszemy na Akwaforum w dziale Encyklopedia Ryb danego biotopu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Neony są fajne, ale jest ich 4 gatunki i do pozostałych 3 dużo łatwiej będzie dobrać ryby niż do innesek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

szamanka pisze:Neony są fajne, ale jest ich 4 gatunki
Aż 4 gatunki neona? Jakie, czy możesz je wymienić? Bo ja znam tylko trzy (dostępne w Polsce) i jedną odmianę:
Paracheirodon innesi (neon Innesa)
Paracheirodon axelrodi (neon czerwony)
Paracheirodon simulans (neon zielony)
i odmiana diamentowa Paracheirodon innesi (neon diamentowy)

O jakim gatunku jeszcze piszesz?

Do Autora tematu: popatrz na zmienniaki plamiste i wielobarwne oraz molinezje złote księżycopłetwe i odmianę Black Molly lub "berlinki".
Będą pasować do wody, jaką masz w akwarium, chociaż i tak czekam na podanie jej parametrów za dwa tygodnie jak akwarium dojrzeje i będziesz mieć testy kropelkowe, a nie paskowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

O jakim gatunku jeszcze piszesz?
Pewnie o Bystrzyku Axelorda potocznie nazywanego neonem czarnym.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:06 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mirukan, nie tak, bo bystrzyk Axelroda Hyphessobrycon herbertaxelrodi to nie Paracheirodon.
Zobacz tutaj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=7093
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:32 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

Dostałem w prezencie 12neonów czerwonych, 4 barwniaki czarnobrzuszne,4 tzw. kosiarki,4 molinezje,chce je zatrzymać, kolega miał je wszystkie razem,i nic sie nie działo, teraz kupił wieksze akwa. i bardziej egzotyczne rybki,czy rzeczywiście mogę tak to zostawić??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na kosiarki Twoje akwarium jest za małe.
Molinezje mają kompletnie inne wymagania od neonów czerwonych i nie powinny być z nimi trzymane razem.

Nie rób w akwarium zupy rybnej, nie wpuszczaj wszystkich ryb jakie tylko dostaniesz. Sprawdź parametry wody, jaką dysponujesz i dopasuj do nich obsadę.
Nie mieszaj ze sobą gatunków ryb o kompletnie odmiennych wymaganiach, bo to nic dobrego nie da.

Jakie barwniaki dostałeś? Czerwonobrzuche? Bo gatunku "barwniak czarnobrzuchy" nie znam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arek2601
Posty: 11
Rejestracja: 12 mar 2019 11:08
Lokalizacja: Milicz

Post autor: Arek2601 »

Szkoda mi było ich wyrzucić,ale cóż... Coś musze z nimi zrobić,neona zostawię, parametry niby sądząc po pasku pH 8 KH 14,tak masz rację źle napisałem o barwniakach:-) a te barwniaki mogą zostać?dużo opinii jest na ten temat,więc sam juz nie wiem:-(
ODPOWIEDZ