padają kiryski panda

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gregas
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2018 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gregas »

Zdjęcia chwilowo nie dam rady zrobić.
Filtry mam dwa, oba Aquael Fan-1. W jednym jest tylko gąbka, w drugim wkład Zoolek Aquafix NO3 wymieniany na nowy co 3-4 miesiące.
Podłoże to żwir akwarystyczny podłoże naturalne, frakcja 3-5 mm , warstwa ok 3 cm.
W akwarium nie ma żadnych skałek, ozdób itp.
Są 3 małe korzenie dębowe (mają kilka lat, dostałem od znajomego akwarysty) i dwie łupiny kokosa.

Filtry płukane co tydzień w wodzie z akwarium.

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś szybko dopisać, użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

No to masz przyczyne skokow parametrow .Akwarium jest niestabilne bo :
- niska warstwa podloza
- filtry plukane zbyt czesto /mozna to robic naprzemiennie ; najpierw jeden po kilku tygodniach drugi
- filtry malej pojemnosci

A jak wyglada sprawa roslinnosci ? Masz jakies rosliny ? Ile ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

gregas pisze:Podłoże to żwir akwarystyczny podłoże naturalne, frakcja 3-5 mm ,
Dla kirysków?
Nie sądze aby sie to nadawało .

Generalnie odnoszę wrażenie że urzadziłeś to akwarium w celu eksterminacji całej populacji kirysków.

Muszę przyznać że wcześniej pisząc o filtracji na styk byłem optymistą . Wyposażenie jednego z tych filtrów w jakieś absorbenty azotanów nic pozytywnego nie wnosi do filtracji .

Zamiast tego badziewia zasyp to np lawą i nie ruszaj póki jakoś tam woda będzie krażyć ...
gregas
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2018 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gregas »

Panowie,
piszecie cały czas o niestabilności warunków, jak się to ma do pomiarów wody które wykonuję co tydzień przed podmianą części wody i co tydzień otrzymuję niemal identyczne parametry?

Mam też pytanie co do filtracji. Filtr Aquael FAN-1 jest przeznaczony do zbiorników 60-100 l. Czy dwa takie filtry to za mało na zbiornik 90 l? Przepłukiwanie ich co tydzień w wodzie z akwarium ma na celu usunięcie najgrubszych zanieczyszczeń co gwarantuje przepustowość filtra, zbiornik nie jest też chyba przerybiony?

Jeśli chodzi o podłoże to mam takie samo w drugim akwarium, gdzie pływa od roku 6 kirysów spiżowych i nic im nie jest, więc chyba podłoże(mimo że nie jest idealne) nie jest przyczyną ich śmierci. Pomyślę jednak nad wymianą podłoża.
Kolego Owlman, jaka Twoim zdaniem powinna być minimalna warstwa podłoża?

Jeśli chodzi o rośliny to mam około 15 łodyg kabomby , 20 łodyg moczarki, 2/3 powierzchni pokrywa pistia.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

gregas pisze:Mam też pytanie co do filtracji. Filtr Aquael FAN-1 jest przeznaczony do zbiorników 60-100 l. Czy dwa takie filtry to za mało na zbiornik 90 l?
No ale masz przecież jeden bo drugi przeznaczyłeś na redukcje NO3 a wiec końcowego produktu przemiany azotowej .
Ten filtr nie ma znaczenia dla procesów nitryfikacyjnych .

Filterek taki będdzie b.dobrym rozwiazaniem dla zbiornika LT gęsto zarośniętego , którego w dodatku nie bedziesz dotykał nawet przez miesiące .

Dwa filtry wyposażone podobnie tzn w jakieś media biologiczne czyszczonę jak najrzadziej i w dodatku (co już wyżej mój przedmówca zaznaczył) obsługiwane naprzemiennie mają sens . Inaczej tego nie widzę
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

-filtr ten ma mala pojemnosc na media fitracyjne
- producenci zawsze zawyzaja parametry
- podloze to min 5-6 cm spelnia role filtra
- podloze moze miec warstwe nizsza ale pod warunkiem wydajnej filtracji
- o skosach NO2 sam piszesz powyzej
- zbiornik jest niestabilny /parametry / NO2 NO3
gregas
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2018 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gregas »

OK, przemyślę temat choć nadal mam wątpliwości czy to jest przyczyną zdychania kirysków.
Standardowo przecież stosuje się w niewielkich akwariach jeden filtr, ja stosuję dwa.
W drugim filtrze znajduje się dość gęsty płócienny woreczek w który wsypany jest Zoolek. Preparat zgodnie z ulotką usuwa jony azotanowe i azotynowe przy pomocy selektywnych anionitów, Woreczek też chyba stanowi medium filtracji mechanicznej na którym osiadają bakterie nitryfikacyjne, zaś zawartość ma tylko przyspieszyć usuwanie azotanów i azotynów z wody.
Dzięki takiemu rozwiązaniu nigdy w tym zbiorniku nie miałem przekroczonych bezpiecznych wartości NO2 i NO3 (przynajmniej według testu paskowego JBL).
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Bezpieczna wartosc NO2 to 0 .
Akwarium albo samo dojrzeje i bedzie stabilne albo beda skoki parametrow .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

gregas pisze:Preparat zgodnie z ulotką usuwa jony azotanowe i azotynowe przy pomocy selektywnych anionitów,
nie - z opisu wynika że NO3 i jak zaznacza producent jest to końcowa postać przemiany itp.
No chyba że mówimy o innych preparatach albo czytamy inne wersjie ulotki
gregas
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2018 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gregas »

Możliwe problemy z NO przyjąłem do wiadomości.

Ponawiam pytanie:

Czy problem z azotem to jedyna możliwa przyczyna zdychania kirysków?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oczywiście, nie można wykluczyć innych czynników ale dość wysoki poziom NO2 jest przyczyną oczywistą i kluczową .
Poprawianie/szukanie czegokolwiek przy jednoczesnym zignorowaniu tego kluczowego czynnika (NO2) jest moim zdaniem bez sensu
gregas
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2018 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gregas »

Nie chcę ignorować ewentualnych problemów z NO2.

Pomiary testem kropelkowym z dnia dzisiejszego:
pH - 7.2
NO2 - 0
NO3 - ok. 5

Pytam czy jest inna możliwa przyczyna zdychania ryb.

Jeśli przyczyną nie jest NO2 to zaniechanie szukania INNEGO niż NO2 rozwiązania może się skończyć śmiercią wszystkich ryb.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

gregas używanie tubifexu i ochotki w diecie (rozumiem w formie żywej) to również proszenie się o kłopoty.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
gregas
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2018 21:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: gregas »

Kolego Neurochirurg, nie bardzo rozumiem, możesz rozszerzyć wypowiedź?

Pokarmy używam mrożone, przed podaniem rozmrażam i przepłukuję.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019 0:16 przez gregas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

gregas temat często wałkowany, chodzi o możliwość przywleczenia różnych chorób z tymi pokarmami. Znajdziesz tego sporo w Internecie a nawet na tym forum. Natomiast te plamy podpowiadają jakieś zatrucie i też stawiałbym na problemy z NO2. Dopóki nie ustabilizuje Ci się sytuacja dodaj 2g soli niejodowanej do akwarium, ograniczy to możliwość przedostawania się NO2 do krwi.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ