Czy tyle oświetlenia wystaczy.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Czy tyle oświetlenia wystaczy.

Post autor: piotrjaniszek »

Witam, Podepnę się pod temat z oświetleniem.
Dostałem akwarium i jest tam bardzo dziwne oświetlenie. Są tam dwa paski led w tubach. Jeden pasek jest biały, drugi czerwono niebieski. Znalazłem coś takiego na aukcji https://allegro.pl/oferta/swietlowka-le ... 7206330141
Dodatkowo zamontowane jest na drugim zasilaczu 6 modułów led LG smd 5730 1,28W zimna (takie kwadraty.
Pytanie moje czy jest to wystarczające oświetlenie dla akwarium 112l.
W akwarium jest cztery kryptokoryny, kilka moczarek, i dwie rośliny których nie znam nazwy. Pływa też kilka neonów (10), Dwa kirysy, i sześć gubików. Filtr fluval 206.


wydzieliłam temat z dyskusji prowadzonej przez innego autora. Proszę zakładaj własne tematy. MOD BARA
200l
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Jeżeli są na długość akwarium,powinno być okej.
Przydały by się zdjęcia roślin oraz akwarium z tym oświetleniem.
Jeżeli przesyłałbyś zdjęcia przydało by się zdjęcie tego zasilacza.
Jak na razie bez zdjęć jestem ci w stanie mało powiedzieć,bo nie wiem jak wygląda oświetlenie.
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

W załączniku rysunek jak to jest rozmieszczone w akwarium. Wczoraj padł zasilacz od tub led więc zasiliłem wszystko z jednego. Jest on 18W. Cała pokrywa od spodu wyklejona pa-złotkiem. Jak będę w domu zrobię zdjęcia.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3a76030c92d1760b
200l
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Ok,jak na razie wygląda dobrze,nie wiem tylko jak to wygląda przy tej dziurze do karmienia,+ potrzebowałbym zdjęć tych ledów.
Jak na razie myślę że jest dobrze,a nawet bardzo dobrze dla mało wymagających roślin :)
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Led taki jak w linku tylko barwa zimna. Z jednej strony przykręcony wkrętem do wypustki w dziurze tak by nie wchodził w jej obrys i jej nie blokował https://www.led-sklep24.pl/modul-led-lg ... do-reklamy
200l
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Powinny być okej,jeżeli masz rośliny posadzone to zapewne bąblują (tzn. dają tlen do wody).
Jak już wyżej wspominałem,potrzebuje zdjęcia jak to wygląda,jak na razie wydaje mi się że oświetlenie będzie dobre dla takiego litrażu :).
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Akwarium ma tydzień, a rośliny właśnie nie bomblują. Jutro uruchamiam bimbrownię. Tylko jak oświetlenie do kwiatka to nic to nie da. Stąd moje pytanie, gdyż taki led kosztuje 2pln więc mogę dołożyć.
200l
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Hmm...
Ledy powinny być dobre :/
Możliwe że to dlatego,że to barwa zimna.
Spróbuj dokupić ciepłej barwy i to może zadziała.
Jak na razie nie mam pojęcia czemu nie chcą bĄblować :/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BettaManiac nie masz żadnego doświadczenia akwarystycznego a wypowiadasz się w tym temacie. Proszę przestań pisać o czymś, na czyn się nie znasz.

Do Autora tematu: zaczekaj aż w sprawie oświetlenia jakie masz wypowiedzą się znawcy LEDów.
Moim zdaniem masz nieco za słabe światło, ale to jest moja subiektywnea opinia.

Rośliny wcale nie muszą bąblować żeby dobrze rosnąć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Znawcą nie jestem, ale spróbujmy to policzyć "na oko"
1. do obliczeń nie bierzemy kolorowej "świetlówki"
2. biała "świetlówka" ma 12 diod 5050 gdzie jedna daje 10-15lm
3. moduł z diodami 5730 (4x led na moduł) Dioda 5730 daje około 60lm

Diody 5050 120-180lm
Diody 5730 1440lm
Razem 1560-1620lm nie licząc strat na rezystorach etc Więc realnie masz jakieś 1000lm co po podzieleniu na litry da nam 9lm/l

Lumeny które my potrzebujemy przy (poprawnym spektrum) to:
1. rośliny mało wymagające ~20lm/l
2. rośliny średnio wymagające 30-40lm/l
3. rośliny wymagające 40-60lm/l

Teraz sam możesz sobie odpowiedzieć czy Twoje światło jest OK ;)
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

Dzięki za odpowiedzi. Z tego wynika że muszę dołożyć ledów. Najchętniej dołożył bym takie same kwadraty. Tylko pytanie ile i w jakiej barwie. Jako że teraz mam zimne, może teraz ciepłe.
200l
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Czy Twoje moduły to jest TO?
Jeżeli tak to musiałbyś zamontować około 50szt takich modułów poniewaz jeden moduł to 80lm Gdy zamontujesz 50szt to będziesz miał oświetlenie 4000lm co da ~35lm/l
piotrjaniszek pisze:Tylko pytanie ile i w jakiej barwie. Jako że teraz mam zimne, może teraz ciepłe.
Według opisu: ciepła barwa tych modułów to 3000K, a zimna barwa 6500K czyli możesz dać 1/3 ciepłych i 2/3 zimnych.


EDYTA
Nie zauważyłem, że dodałeś wcześniej linka do swoich modułów ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Obcując z LEDami w akwarystyce od kilku lat nie udało mi się zapoznać nikogo komu by takie moduły się sprawowały w miarę poprawnie w akwarystyce roślinnej. Sam zresztą tego mam cały kosz z demontażu od ludzi którzy zabrnęli w ślepą uliczkę .
Tak więc (moim zdaniem) problem nie tylko w ilości tych modułów .

Większość pasków to również wybór dużego ryzyka.


Trochę dyskusji na tym forum o oświetleniu już było więc polecam lekturę tych wątków .


Ogólnie :

- te moduły psu na budę sie nadadzą wieć właściwie do wywalenia

- "kolorowe rurki" to też trochę pic ale niech tam ...

- jezeli chcesz modernizowaćswoje oświetlenie w oparciu o paski w rurkach to poszukaj z diodami miniumum 7020 na metalowym podkładzie . Wprawdzie to nie jest kryterium dające gwarancje sukcesu ale ten przynajmniej zbliża .


Masz niewymagające rośliny więc zgodnie z tym co wyżej kolega napisał musisz sobie dobrać oświetlenie nieco powyżej 30lm/l .

Gdzieś na allegro widziałem taką "świetlówkę" z 2 rzedami diod - jeden 6500K a drugi 3500K (chyba) . Nie testowałem tego ale to do mnie przemawia .
Gdybym był zmuszony do skonstruowania takiego oświetlenia to instalowałbym własnie taką plus drugą z 6500K (czyli 1/3 ciepłej i 2/3 zimnej barwy )


BĄbelkowania z kryptokoryn to raczej nie oczekiwałbym - w każdym razie braki bĄblowania wcale nie oznaczają że roślinom dzieje sie krzywda (co już wyżej zdaje sie było)
piotrjaniszek
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2019 21:24

Post autor: piotrjaniszek »

To co, lepiej przejść na świetlówki T5 24Wx2. To będzie 3400lum
200l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam nad swoimi akwariami tylko świetlówki i je szczerze polecam. Jeżeli możesz zamontować u siebie 2x24W T5 to montuj i się nie zastanawiaj.
Bierz 6500K.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ