Welonka/Teleskopka Przebarwienia

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
nivis
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2019 12:11

Welonka/Teleskopka Przebarwienia

Post autor: nivis »

Witam
Jeżeli coś pominę proszę o wyrozumiałość jako iż jest to mój pierwszy post na tym forum.

Akwarium 120L w którym znajduje się tło imitujące kamień spory korzeń 1 roślinka (nazwy nie pamiętam lecz zostały już same "badyle") podłoże piasek + sednie kamienie filtr zewnętrzny Cristal Profi green line 300L na godzinę (o ile dobrze pamiętam), podmiana wody co 2 tygodnie 1/3 woda odstana 72 godziny +/- 2 godziny.

Woda temperatura 20-22 stopnie C. pH 6,5

Pokarm obecnie Bio-Vit firmy Tropical, płatki lecz co jakiś czas zmieniamy dla urozmaicenia

Obsada dwie welonki jedna tzw złota rybka, druga czarny teleskopek + kilka ślimaków (same się pojawiły prawdopodobnie w pokarmie były jaja)

Temat dotyczy Teleskopka wydaje się jakby zmieniała kolor z czarnego na złoty lecz niepokoi mnie jedno oko jest nabrzmiałe i wygląda jakby miało za chwilkę wypaść ale nie opiszę tego dokładnie dlatego wstawiam zdjęcia.

https://zapodaj.net/af4b28ec9bdd5.jpg.html

https://zapodaj.net/72f853da74123.jpg.html

Za każdą Pomoc z góry dziękuję
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Choroba welwetowa (Oodinoza)
Choroba uleczalna
Objawy: W początkowym stadium choroba ta może być mylona z rybia ospą. Skóra i płetwy ryby wyglądają jak posypane złotym proszkiem, apetyt drastycznie spada ,ryba ociera się o przedmioty i ma rozchylone pokrywy skrzelowe.
Przyczyny: Pierwotniak Oodinum żerujący na skórze ryby. Brak kwarantanny u nowo nabytych ryb.
Leczenie: Ponieważ dla pierwotniaka alternatywnym źródłem energii jest światło podczas leczenia zaciemniamy całkowicie akwarium. Podajemy następujące leki:
Akwarium ogólne: MFC ,FMC ,Aqua Kali.
Akwarium lecznicze, kwarantannowe:
Rivanol 1g na 50l
Zieleń malachitowa 0,005g na 10l
Nadmanganianie potasu 1g na 10l czas kąpieli 5min
Zapobieganie: Kwarantanna nowo nabytych rybek.
Zobacz czy objawy są podobne (jak coś z encyklopedii forumowej chorób) :)
nivis
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2019 12:11

Post autor: nivis »

Niezbyt pasuję do opisu choroby rybka jest aktywna i ma apetyt wręcz one czkają na porę karmienia.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

To nie wiem,ktoś inny pomoże możliwe :/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy znasz parametry wody? Twardości, poziomy azotynów i azotynów? Czym mierzyłeś odczyn?

Choroba welwetowa to nie jest, BettaManiac pisze bez żadnej wiedzy i doświadczenia.

Welony bardzo mocno brudzą i wymagają częstych, intensywnych podmian wody, minimum 30% co kilka dni. Woda powinna dostać kilka godzin, a nie parę dni.

Jak wygląda sprawa z filtracją wody? Jaki masz filtr? Jakie wkłady?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ludzkie udziwnienia zwierząt prowadzą właśnie często do niepotrzebnego bólu zwierząt- nienaturalnie wyselekcjonowane teleskopy są tego przykładem....tylko chciałem napisać, że nawet jak ryba straci oko to czasem jej nie uśmiercaj, i bez obu oczu może pożyć swoje, jeśli będzie miała wolę do tego.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Ja mam 3 razbory, które nie mają oka. Radzą sobie normalnie tylko wyglądają trochę strasznie :twisted:
Także to co pisze MarJan sama prawda.
nivis
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2019 12:11

Post autor: nivis »

BARA

pH sprawdzałem testem tropical w zakresie 4,5 - 9,5 przynajmniej takie informacje są na opakowaniu.

To iż te ryby brudzą wiem dokładnie na początku przebywały w akwarium 30l lecz w 2 miesiące po zakupie rybek akwarium zostało wymienione na 120l ze względu na naturę i potrzeby welonek

W chwili obecnej nie jestem w stanie sprawdzić twardości poziomu azotynów i azotynów

Filtr jest spory dokładny model JBL Cristal Profi e900 wydaje mi sie wystarczający biorąc pod uwagę jak brudzą welonki
co do wkładów wiem że 1 kulki ceramiczne 2 wkłady JBL Combibloc

MarJan

Nie musisz się martwić jakbyśmy byli sadystami dalej rybki były by w akwraium 30l jak 60 % ludzi je trzyma a teraz maja 120L na 2 rybki myślę że nie są to złe warunki a jak straci jedno oko nie spowoduje to tego ze popłynie przez kibel jak wiesz co mam na myśli

Edit

Żona dosłała zdjęcie brzucha rybki czy jest możliwe że rybka zmienia kolor na złoty? bo tak to wygląda

https://zapodaj.net/20bdadbdb6897.jpg.html
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:22 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
nivis
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2019 12:11

Post autor: nivis »

mirukan

Obie rybki są aktywne cały czas rosną złota obecnie około 15 cm z płetwą ogonową a czarna 12 cm zmian w zachowaniu ich nie zaobserwowałem, mamy je już rok i 3 miesiące, zaciekawiłeś mnie wysypką ponieważ nie zaobserwowałem takiej u rybek.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:21 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
nivis
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2019 12:11

Post autor: nivis »

Były zakupione w sklepie zoologicznym w grudniu więc mogły mieć wiek kilku miesięcy ponieważ były malutkie około 2 cm wiec liczę że może maja 1,5 roku max 2 lata ale nie jestem specjalistą.
Co do karłowacenia to sporo czytałem podobno da się to rozpoznać lecz ja nie widzę tych objawów wiec mam nadzieje że nie są.
Co do wysypki jaka płeć dostaje tą wysypkę, czy to nie gra roli :?:
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:21 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
nivis
Posty: 6
Rejestracja: 16 mar 2019 12:11

Post autor: nivis »

Czyli albo za młode bo wiek rozrodczy to 1,5 roku albo są to dwie samice.

Wracając do przebarwień wnioskuje skoro to genetyczne to nie mam żadnego wpływu na to co będzie się działo chyba że ktoś ma pomysł żeby temu zapobiec albo chociaż żeby oko wróciło do normalnej wielkości
ODPOWIEDZ