Akwarium 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Wszystko zależy czy jesteś majsterkowiczem i czy potrafisz posługiwać się lutownicą? Jeżeli nie to myślę, że lepiej kupić coś gotowego.
Zlecenie komuś takiej usługi też nie będzie tanie.

Ale żeby nie było, że zniechęcam to na Allegro można wiele gotowych elementów kupić, a Tobie zostanie poskładanie tego w całość ;)
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

Myślę że z lutownica to bym sobie poradził bez problemu. :D
Teraz jak patrzyłem na te powerled to są po 1.78zl.
Ale pisze ze maja 1wat
To czemu na tej belce co podlinkowalem wczneisj, jest 80 punktów świetlnych a ma 32w...
Skoro jeden led ma 1w to powinno być 80wat. :glupek

Edit
Chyba że montowane ledy w belkę są słabsze i nie mają po 1wat
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Power LED 1W to tak naprawdę 1.1W, a nazwa "1W" to typoszereg, ale... typową diodę 1W zasila się napięciem ~3.5V i ogranicza się prąd do 350mA i taka dioda świeci na full swoich możliwości. Teraz jak zmniejszysz prąd do np. 200mA to taka dioda nie dość, że dłużej będzie służyć (mniejsze natężenie prądu) to jeszcze mniej się będzie grzać (mniejszy radiator trzeba) ale już nie będzie świecić swoją pełną mocą.
Tu właśnie jest problem z oświetleniem LED-każda firma inaczej opisuje swoje produkty ponieważ różnych diod jest cała masa, a do tego dochodzi jeszcze różne zasilanie oraz barwa. Czyli LED, LEDowi nierówny.
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

pimowo pisze:Power LED 1W to tak naprawdę 1.1W, a nazwa "1W" to typoszereg, ale... typową diodę 1W zasila się napięciem ~3.5V i ogranicza się prąd do 350mA i taka dioda świeci na full swoich możliwości. Teraz jak zmniejszysz prąd do np. 200mA to taka dioda nie dość, że dłużej będzie służyć (mniejsze natężenie prądu) to jeszcze mniej się będzie grzać (mniejszy radiator trzeba) ale już nie będzie świecić swoją pełną mocą.
Tu właśnie jest problem z oświetleniem LED-każda firma inaczej opisuje swoje produkty ponieważ różnych diod jest cała masa, a do tego dochodzi jeszcze różne zasilanie oraz barwa. Czyli LED, LEDowi nierówny.
A no to właśnie i tutaj ta różnica pewnie jest. Bo piszą na aukcjach że diody mogą świecie długo długo długo 50tys. Godzin...
A co do filtra to jaki był by dobry? Twoim zdaniem zew. Czy wew? Kubelek? Teraz mam u siebie aquanel fan1 to nie jest jakiś rewelacyjny...
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . I jak , zdecydowales sie podniesc poprzeczke i wydac wiecej na lepszy zestaw w mysl zasady : zeby zyskac trzeba stracic ?
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

owlman pisze:Czesc . I jak , zdecydowales sie podniesc poprzeczke i wydac wiecej na lepszy zestaw w mysl zasady : zeby zyskac trzeba stracic ?
Hej, hej powiem Ci ze bardzo ciężko mi się zdecydować. Bo jak już kupię to pozamiatane...
Muszę się poważnie zastanowić.
Jaki filtr jakiś zew. Czy wew...
Belkę nie wiem czy montowac samemu czy na latwizne iść i kupic gotowy.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Pospiech niewskazany . Wez kartke olowek i zrob kosztorys wg cen z allegro .
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

No tak. Tylko jak najlepiej filtr kupic? Czy może jakiś kaskadowy czy zwe? Jak myślisz?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

dominik92 musisz sobie odpowiedzieć czego byś chciał, dzisiaj znajdziesz filtry i wewnętrzne i zewnętrzne spełniające swoje role w wystarczającym stopniu...wewnętrzny ma taki plus, że woda ze zbiornika po za niego się nie wydostaje i masz jedną możliwość awarii/wycieku mniej; kaskada jest po za zbiornikiem, ale nie wiem jakim cudem woda musiałaby wyciec z filtra nie trafiając do szkła z powrotem...dzięki kaskadzie masz już zaoszczędzone miejsce w akwarium, bo jest po za nim, ale jednocześnie trzeba zapewnić miejsce na filtr po za; i kubełki- w ich przypadku masz największe możliwości doboru mediów filtracyjnych (różnorodność+ilość), zazwyczaj chowa się taki do szafki dzięki czemu można nawet całkowicie takiego wyciszyć....to tak w wielkim skrócie- sam jak trochę pomyślisz/poczytasz to znajdziesz zalety jak i wady każdego rozwiązania...

oczywiście po za tymi rozwiązaniami "standardowymi" są i inne możliwości filtracji, np. filtr podżwirowy, hydroponika, kasetowy, sump....

Zaplanuj dobrze zbiornik, jego rośliny i obsadę, pod to dobieraj filtr, bo nie zawsze filtr do 112l zbiornika będzie odpowiedni akurat dedykowany, może się okazać, że o wiele słabszy może być wystarczający lub wręcz przeciwnie, niekiedy 2 filtry się używa...temat jest rozleglejszy niż pierwszy rzut oka podpowiada- zakręciłem, wiem :D :roll:
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

MarJan pisze:dominik92 kaskada jest po za zbiornikiem, ale nie wiem jakim cudem woda musiałaby wyciec z filtra nie trafiając do szkła z powrotem...dzięki kaskadzie masz już zaoszczędzone miejsce w akwarium, bo jest po za nim, ale jednocześnie trzeba zapewnić miejsce na filtr po za
MarJan Ty to wiesz co napisać : :lol:
U mnie tak szybko pobiera kaskada wodę,że aż wylatuje poza nią (jest w takim rogu,tam jest za szybki nurt wody,i wylatuje co około jedenaście minut,w sumie już nie bo przykręciłem :D
Ostatnio zmieniony 19 mar 2019 10:06 przez BettaManiac, łącznie zmieniany 1 raz.
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

@MarJan trochę namieszlales faktycznie. Ale jakaś mądrość można z tego wyciągnąć :D
Podjerzalem Twoje akwa i powiem Ci ze właśnie takie mi się podoba. Bo masz tez taki baniaczek 112l. I taki efekt bym chciał uzyskać, albo chociaż podobny. Ale może być ciężko, prawda? :)
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

BettaManiac pisze:
MarJan pisze:dominik92 kaskada jest po za zbiornikiem, ale nie wiem jakim cudem woda musiałaby wyciec z filtra nie trafiając do szkła z powrotem...dzięki kaskadzie masz już zaoszczędzone miejsce w akwarium, bo jest po za nim, ale jednocześnie trzeba zapewnić miejsce na filtr po za
MarJan Ty to wiesz co napisać : :lol:
U mnie tak szybko pobiera kaskada wodę,że aż wylatuje poza nią (jest w takim rogu,tam jest za szybki nurt wody,i wylatuje co około jedenaście minut,w sumie już nie bo przykręciłem :D
A jeśli mogę zapytać to jaki masz kaskadowy filtr?
I jaki masz baniaczek?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

dominik92 mój zbiornik to efekt działania i często braku działania :lol: opartego głównie o wiedzę z tego forum :wink:
Książkę jedną, drugą, później i trzecią się przeczytało, ale to dopiero po założeniu zbiornika, generalnie muszę powiedzieć, że miałem farta i niewiele poważniejszych problemów z akwarium.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

dominik92 pisze:
BettaManiac pisze:
MarJan pisze:dominik92 kaskada jest po za zbiornikiem, ale nie wiem jakim cudem woda musiałaby wyciec z filtra nie trafiając do szkła z powrotem...dzięki kaskadzie masz już zaoszczędzone miejsce w akwarium, bo jest po za nim, ale jednocześnie trzeba zapewnić miejsce na filtr po za
MarJan Ty to wiesz co napisać : :lol:
U mnie tak szybko pobiera kaskada wodę,że aż wylatuje poza nią (jest w takim rogu,tam jest za szybki nurt wody,i wylatuje co około jedenaście minut,w sumie już nie bo przykręciłem :D
A jeśli mogę zapytać to jaki masz kaskadowy filtr?
I jaki masz baniaczek?
A taką kaskadę od aquaela najmniejszą,baniaczek 28l :)
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

Teraz to mam wątpliwości czy poradzę sobie z takim baniaczkiem...
Ale znowu z drugiej strony ludzie mają większe i spoko sobie to ogarniaja. I przedewsyzskim czas.
ODPOWIEDZ