Akwarium 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dominik92 pisze:Belkę nie wiem czy montowac samemu czy na latwizne iść i kupic gotowy.
Sam zrób

dominik92 pisze:Teraz to mam wątpliwości czy poradzę sobie z takim baniaczkiem...
im większy tym łatwiej .
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

goldi_Właśnie juz nie raz słyszałem. Widziałem jak ktoś piszr że jak jest większy to łatwiej jest to ogarnąć niż mniejszy. Bo nie jest nawet tak podatny na błędy akwarysty. Ehh jak to się mówi póki się nie spróbuję to się nie dowiem.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Podatność na błędy to jedno ale dobranie obsady też ma znaczenie . Jak zapodasz zbiornik 60l to zaczniesz się boksować z doborem ryb . Mająć powyżej 100l Twoje możliwości rosną nieomal lawinowo .

Dla początkującego (uważam) najoptymalniejsze to akwaria z przedziału 112-240l
również ze względów finansowych (dobór sprzetów typu filtracja oświetlenie itp )
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

goldi_Tutaj się zgodzę w 100% Bo teraz mam 54l i tak nie wiadomo jak szczerze powiem. Mam molinezja parę glupikow kiryski. Kamień na którym posadzilem mech i bacope. I mało mi bo chciał bym coś więcej. Ale niestety nie mam miejsca... A wszystko zaczęło się po wizycie z córką w oceanarium. I mnie to poprostu tak wciągnelo że szok :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze: Dla początkującego (uważam) najoptymalniejsze to akwaria z przedziału 112-240l
również ze względów finansowych (dobór sprzetów typu filtracja oświetlenie itp )
Święte słowa, zgadzam się z tym całkowicie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

Już mam pewną koncepcji na budowę belki.
Tylko jedno mnie zastanawia. Czy użyć kilka ledow spectrum?
Czy np. Założyć potencjometr do sciemniania i rozjaśniania ledow? Co myślicie? Czy to jest nie potrzebne?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

dominik92 pisze:Już mam pewną koncepcji na budowę belki.
Jednak będzie DIY? :)
dominik92 pisze:Tylko jedno mnie zastanawia. Czy użyć kilka ledow spectrum?
Oczywiście, że tak. Zobacz, ze można jeszcze kupić White Full Spectrum
dominik92 pisze:Czy np. Założyć potencjometr do sciemniania i rozjaśniania ledow? Co myślicie?
Diody mocy sterujesz prądem, a nie napięciem i sam potencjometr nie wystarczy. Poczytaj o PWM i o driverze np PT4115
dominik92 pisze:Czy to jest nie potrzebne?
Zależy co kto lubi. Ja u siebie robię sterowanie natężeniem światła oraz wschody/zachody ;)
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

I jeszcze jedno ważne pytanie, na co te ledy przykleić?
Na klej na gorąco? Czy jest jakis klej termoprzewodzacy hmm...
Żeby po jakimś czasie się nie poodklejaly. Czy albo żeby lut nie zasniedzial i było przewodzenie.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dominik92 pisze:Czy np. Założyć potencjometr do sciemniania i rozjaśniania ledow? Co myślicie? Czy to jest nie potrzebne?
zdecydowanie tak

Regulator mocy jest bardzo potrzebny - dzięki temu budujesz beleczkę z pewnym nadmiarem i faktyczną moc świecenia dostosowujesz do potrzeb.
Np.: startując zbiornik korzystnie jest wykorzystać tylko część mocy zwiększając dopiero jak się wszystko "rozbuja
Bywa ze za dużo światła wpędza w kłopoty typu glony (ale nie tylko) wówczas redukujesz światło i tyle .
To jest jedna z przewg nad świetlówkami więc dlaczego tego nie wykorzystać ??

Ledy w popularnych konstrukcjach klei się na specjalne kleje termoprzewodzące . Klej na gorąco na 100% się nie nadaje :)
pimowo pisze:Diody mocy sterujesz prądem, a nie napięciem i sam potencjometr nie wystarczy. Poczytaj o PWM i o driverze np PT4115
Myśle że nie warto sobie tym głowy zawracać skoro nie będziemy sie bawić w tworzenie elektroniki. Bez sensu skoro gotowe układy do regulacji dostępne są za kilka złotych .
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

Czyli jednymi słowy czeka mnie trochę pracy przy tej beleczce.
Ale zaoszczędzedze trochę kasy, która będę mógł przeznaczyć na filtr. Albo na cokolwiek innego.
Tymbardziej że jak popatrzyłem po domu i garażu. To profil Alu mam, kable mam, zasilacz mam. To jedynie klej termoprzewodzacy i oczywiscie ledy. I trochę czasu. Może trochę więcej ni, że trochę :D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

dominik92 pisze:I jeszcze jedno ważne pytanie, na co te ledy przykleić?
Lecąc po kolei wygląda to tak:
- dioda
- pasta termo-przewodząca pod diodę
- podkładka/radiator "gwiazdka"
*diodę lutujemy do "gwiazdki"
- całość przyklejamy klejem termo-przewodzącym do właściwego radiatora

Obrazek
goldi_ pisze:Myśle że nie warto sobie tym głowy zawracać skoro nie będziemy sie bawić w tworzenie elektroniki. Bez sensu skoro gotowe układy do regulacji dostępne są za kilka złotych .
Kilka złotych kosztują sterowniki do zwykłych diod czy pasków LED, a z Power LED nie jest już tak prosto ;)
dominik92 pisze:Czyli jednymi słowy czeka mnie trochę pracy przy tej beleczce.
Troszkę tak, ale wiele części można kupić gotowych przy przyciętych na wymiar.
dominik92 pisze:Tymbardziej że jak popatrzyłem po domu i garażu. To profil Alu mam, kable mam, zasilacz mam.
Profil aluminiowy przeliczysz sobie tak: jedna dioda 1W to 30-35cm2 powierzchni radiatora.

Zasilacz też trzeba przemyśleć ponieważ masz dwa rozwiązania:
1. zasilacz stało-prądowy
- wybierasz taki aby miał odpowiednie natężenie prądu i odpowiednią moc dla wszytkich diod
- takie rozwiązanie ma swoje plusy takie jak prostota, ale ma też i minusy brak możliwości regulacji natężenia oświetlenia
2. zasilacz stało-napięciowy
- tu potrzeba drivery
- zależnie od napięcia trzeba łączyć diody w kilka obwodów np. zasilacz 12V to 3 diody na obwód, zasilacz 24V to 6 diod na obwód etc
- plusem takiego rozwiązania jest możliwość sterowania natężeniem światła, a minusem jest wiele obwodów w belce, bardziej skomplikowana budowa

Ogólnie mówiąc to na początek trzeba sobie usiąść i na spokojnie spisać na kartce swoje pomysły, przemyślenia i oczekiwania.
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

pimowotak tak wszystko ok. Dobrze odpisałeś tylko ja juz bym kupił ledy z tymi gwiazdkami bo widzę że są takie polutowane :)
Żeby mieć już trochę miej pracy przy tym. A kosz to 1,7zl a sam led kosztuje 1zl. To wolę juz kupić komplet :D

Edit

I jakiego najlepiej kupić tego Leda?
Pytam pod kątem kelvinow.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dominik92 pisze:tylko ja juz bym kupił ledy z tymi gwiazdkami bo widzę że są takie polutowane

Żeby mieć już trochę miej pracy przy tym.
I bardzo dobrze i wcale nie chodzi tylko o nakład pracy
dominik92 pisze:I jakiego najlepiej kupić tego Leda?

Pytam pod kątem kelvinow.
Aby nie komplikować zanadto? proponuję najbardziej uniwersalną mieszankę 66% udziału 6500K oraz 33% udziału FS (full spectrum)
dominik92
Posty: 29
Rejestracja: 17 mar 2019 16:37
Lokalizacja: Kielce

Post autor: dominik92 »

Ja to chyba jestem jakiś nienormalny :)
Teraz zaczynam tez brać pod uwagę pokrywę tylko ze taka:
https://allegro.pl/oferta/aquael-pokryw ... 6968970218
Miejsce na dołożenie więcej świetlówek.
Cenowo nie wyjdzie mi lepiej jak belka,ale patrze tez pod kątem 3 letniego dziecka w domu. I żeby mi tam coś nie wrzuciła do akwa.
I tez wydaje mi się spoko rozwiązanie.

edit;

Przypadła mi do gustu ta pokrywa ze względu na możliwość dołożenia świetlówek.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ta pokrywa nie jest jakaś "specjalna", że pomieści 4 belki oświetlenia "tube retro fit"...każda jedna o tych wymiarach pomieści- tu chodzi o te 2 uchwyty na te 4 belki- można je kupić osobno i przykręcić do każdej pokrywy.
Obrazek
to się nazywa "mocowanie glossy"


Jeśli chodzi o tę konkretną aukcję to głównym kosztem są właśnie belki oświetleniowe, ale w opisie jest zwrot "moduł", nie "moduły", choć w tytule masz 2x16W.... (pewnie cały opis to kopiuj/wklej bez sprawdzania) tak czy siak nie kupowałbym 2x "SUNNY", posiadam takowe- jedną sunny i jedną plant, gdybym miał coś zmienić to prędzej wolałbym 2x plant, sunny jest jak dla mnie za jasne :)
ODPOWIEDZ