Dobór roślin pod biotop (112l)

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Dobór roślin pod biotop (112l)

Post autor: Menka »

Witam :)

sprawa wygląda tak:
podłoże piasek/żwrek kwarcowy gradacja 0,6-1,5mm
KH 8
GH 17
pH 7,5
robione pod biotop Ameryka (narazie platki i gupiki)

dostałam dziś poniższy zestaw głównie sadzonek, chciałam dopytać doświadczonych osób, które miały z nimi styczność - czy któraś z poniższych roślin nie pasuje do pozostałych lub jest bardzo uciążliwa w uprawie? któraś wymaga nawożenia, specjalnych warunków?
nie chcę zawalać niepotrzebnie zbiornika.

Gałęzatka kulista - kulka
Bacopa monnieri
Limnobium rozłogowe - pływające
Pistia stratiotes - pływająca
Alternanthera reineckii mini
Alternanthera reineckii
Lobelia cardinalis mini
Eleocharis parvula
Bacopa caroliniana
Rotala Rotundifolia
Cryptocoryne Tropica
Micranthemum Monte Carlo
Riccia fluitans, wgłębka wodna na korzeniu

pozdrawiam
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Żeby coś mądrego napisać trzeba wyciągnąć od autor troche informacji jak np. światło/moc, podłoże, ewentualny pomysł na karmienie roślin itd.

Wymienione z listy rośliny nie należą do trudnych w uprawie chociaż Alternathera potrafi być kapryśna i nie do końca polecana na początek przygody z akwarystyką roślinną. Z uwagi na wolne tempo wzrostu często bardziej szpeci niż upiększa zbiornik, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków i parametrów wody.

Jeśli zależy Ci na czerwonej odmianie dla kontrastu to na pewno Ludwigia red mini będzie mniej kłopotliwa, a jest to roślina tkz kosmopolityczna i szybko rosnąca, a co za tym idzie świetny indykator nadmiarów/niedoborów.

Powodzenia
Menka
Posty: 22
Rejestracja: 25 lut 2019 12:47

Post autor: Menka »

mark_farina witaj :)

Dzięki za odpowiedź w temacie.

Ja zbiornik mam już obsadzony. Nie zależy mi na tworzeniu kontrastu.
Do tej pory w swoim akwarium miałam 4 rodzaje roslin. (M.in. Nurzańce, moczarki, echinodorus bleheri)

A ten zestaw sadzonek dostałam ot tak w prezencie niespodziance... stąd zapytanie o doswiadczenie z nimi, bo opisy to sobie sprawdzilam :) co lepsze, trochę czekałam na odpowiedź i część już wsadzilam i włożyłam te pływające do akwarium. Trochę sobie poszukam tej Alternantheray :lol:
"Droga do sukcesu jest zawsze w budowie.
Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę"
ODPOWIEDZ