uzupełnianie wody w tygodniu?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

uzupełnianie wody w tygodniu?

Post autor: JAli13 »

Witam.
próbuję "zbić" GH i trochę pH po wielu lekturach przy ostatniej podmianie podebrałem ze zbiornika (jak co tydzień) 15 l wody a dolałem 5l demineralizowanej mieszając z ok. 18l kranowej +Safe Water
i ze względów (chyba że się mylę) estetycznych
1. Czy można uzupełniać wodę w ciągu tygodnia, czy tylko przy podmianie.
2. uzupełnienie woda kranowa? czy RO (demineralizowana) może mieszanka
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

0. Niepotrzebnie dodajesz chemię w postaci uzdatniaczy.
1. Dobrze rozumiem, że woda Ci odparowuje? W takim razie można uzupełniać wodę w ciągu tygodnia (bo niby dlaczego nie?).
2. Wodę odparowaną podmieniasz na RO. A co do podmian to już zależy od parametrów wody w akwarium i kranówki jaką dysponujesz - zazwyczaj stosujemy podmiany na wodę o takich parametrach, jakie chcemy docelowo osiągnąć w akwarium.

Edit. późno było, źle przeczytałam pytanie :roll:
Ostatnio zmieniony 21 mar 2019 23:30 przez michelle1992, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:55 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dolewki rób RO- czyste H2O paruje ze zbiornika, cała reszta zostaje, więc niejako zbiornik "sam się zatwardza".

up- uprzedził
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Wodę odparowaną uzupełniasz czystą wodą RO

EDYTA
Widzę, ze hurtem posypały się odpowiedzi ;)
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Dziękuję za odpowiedzi od pewnego czasu "wciągnęło" mnie akwarium i zacząłem czytać, czytać i wiedzę ze jestem zielony... a w necie wiele sprzecznych opinii (np. uzdatniacze do wody kranowej) dlatego się pytam się o rzeczy z listy którą sobie zrobiłem i pomału pracuję nad akwarium. Jeszcze raz dzięki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podpowiem Ci jeszcze, że w większości przypadków nie potrzebujesz uzdatniaczy do wody.
Chyba, że masz własne ujęcie głębinowe i wodę z dużą zawartością żelaza. Ale to raczej w Polsce rzadkość, a w Białymstoku i jego okolicach taka woda nie występuje.

Tak, jak napisali moi przedmówcy: do uzupełniania wody odparowanej stosuj wodę demineralizowaną/destylowaną, a do podmian wodę z kranu odstałą przez godzin, przygotowaną parametrowo dla ryb jakie trzymasz.

O przygotowaniu odpowiednich parametrów wody do podmian masz napisane bardzo dużo w innych tematach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ