Ile miejsca nad akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tropiek
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2019 2:04

Ile miejsca nad akwarium

Post autor: tropiek »

Witam,
Planuje postawic akwarium 120x50x50 w ścianie nowo budowanego domu. Sciana 24cm gruba. Front akwarium rowno ze sciana, reszta schowana w innym pomieszczeniu.
Od poczatku zakladalem zrobic 30cm wolnej przestrzeni nad akwarium od frontu aby miec do niego dostep do karmienia.
Okazalo sie jednak ze z przyczyn konstrukcyjnych, gorna krawedz dziury w scianie moze byc max na wysokosci 140cm. Czyli nisko. 140cm minus 30 wolnej przestrzeni minus 50 samego akwarium i wychodzi iz baniak zaczynac sie bedzie na wysokoaci 60cm. Za nisko.

Wiec. Chcac podniesc akwarium jaknajwyzej musze zapomniec o wolnej przestrzeni nad akwa od frontu i zrobić tylko tyle ile absolutnie potrzebne. No właśnie. Ile jest potrzebne?
Akwarium o wysokosci 50cm. Jakas pokrywa do tego i chyba musi byc kilka cm nad pokrywa coby mozna bylo pokrywe zdjac? Co myslicie ??
Ile cm wolnego miejsca nad gorna krawedzia akwarium jest absolutną konieczmoscia ? Nie wiem jeszcze jaka bede mial pokrywe.

Z gory dzieki
Piotrek
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 17:50 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ja mam 20cm nad akwarium . Kiedyś ustaliłem to jako minimum i w zasadzie się sprawdza. Oczywiście powoduje to pewne uciążliwości jak np. dolewanie bezpośrednio z wiaderka (nie mieści się wiaderko) ale ogólnie jest dobrze. Uważam że zmniejszenie do np. 15 cm powodowałoby dalsze uciążliwości w zwykłej opiece nad akwarium
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol: .
Ostatnio zmieniony 12 mar 2020 18:04 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ale ja nie dyskutuję z Tobą nad ptopozycją którą zgłaszasz . Staram się odpowiedzieć na pytanie
tropiek pisze:Ile cm wolnego miejsca nad gorna krawedzia akwarium jest absolutną konieczmoscia ?
uwzgledniając swoje doświadczenia
tropiek
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2019 2:04

Post autor: tropiek »

Wielkie dzieki za wszystkie uwagi. Napewno skorzystam :)

Po konsultacji z architektami udalo sie wkomponowac akwa w rog sciany: front widoczny w korytarzu, jeden bok w salonie, reszta od zaplecza. (Od strony salonu bede musial za dnia czyms zakrywac akwa bo akurat ta sciana jest mocno nasloneczniona, ale to sie wkomponuje jakas roletke czy cus ;)

Z uwagi na fakt, iz w salonie bedzie widoczny tylko bok to postanowilem go poszerzyc. Teraz planuje akwa 120x60x50 (dlugosc, szerokosc, wysokosc).

Ilosc luzu miedzy awka a sciana od gory juz znam.
Z boku planowalem zostawic po 5cm luzu, lub nawet mniej. Sciana ma 24cm grubosci wiec i tak wieksza czesc akwa bedzie wystawac od zaplecza.
Myslicie ze bedzie ok ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

tropiek pisze:Myslicie ze bedzie ok ?
tak myśle
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Zrób 30 cm od góry ja mam akwarium 80X35X40 na wysokości 65 cm ale na robionym wlasno recznie stoliku a pod duzym akwa mam akwa 25 l wbudowane w stolik.Ja jak bym mial wstawaic akwa w taka waske sciane to z przodu sciany nadlal jakas podpurke albo wstawil plat meblowy po całosci a wystajaca czesc blatu i akwarium obudowal bym boki z blyt gk albo porobil fikusne dekoracje , pólki i wtedy masz lepszy dostep z przodu do akwarium.
tropiek
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2019 2:04

Post autor: tropiek »

Ok. Stanelo na akwa naroznym 120x60x50, dziura w scianie 125x65x80.
Od strony zaplecza, wiadomo, trzeba zmontowac szafke. Ale czesc akwa bedzie "stala" na scianie 24cm.
Jak tu rozwiazac konstrukcyjnie szafke ?
36cm akwa ma pod soba szafke, 24cm ma pod soba sciane, na szafke i murek sciany polozyc jeden blat ??

Gniazdko elektryczne zamontowac na scianie z boku szafki czy w szafce?

Odplyw do kanalizy - myslalem o zastosowaniu odplywu takiego jak stosuje sie do pralek i zamontowac go na scianie z boku troche ponizej samego akwa. Czy to dobre miejce ?

Bede mial w domu wentylacje mechaniczna wiec planuje nad akwa umiescic wyciag powietrza. Ale tu mysle ze firma wykonujaca cos doradzi.

Myslalem tez o umieszczeniu w szafce (jesli sie zmiesci) pojemnika na wode 100l aby wlewac don wode na odstanie a pozniej jakas pompka tloczyc do akwa

Akwarium w swoim zyciu mialem nie jedno jednak misja z zamontowaniem go w scianie to spore wyzwanie a nie mialem nigdy okazji przyjrzec sie takiemu rozwiazniu stad moje pytania.
Dzieki za wyrozumialosc.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:36 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

tropiek pisze:Gniazdko elektryczne zamontowac na scianie z boku szafki czy w szafce?
Zamontowałbym obok szafki podwójne i jedno wykorzystał do zasilania rozdzielacza wewnątrz szafki .
Wewnątrz szafki bo te kłębki kabli nie wyglądają estetycznie a możliwość podłączenia czegoś bez nurkowania w szafce jest wygodną opcja
tropiek pisze:Odplyw do kanalizy - myslalem o zastosowaniu odplywu takiego jak stosuje sie do pralek i zamontowac go na scianie z boku troche ponizej samego akwa. Czy to dobre miejce ?
Każde miejsce przy akwarim jest dobre . Jeśli względy estetyczne i ergonomiczne są w.g Ciebie Ok to jest miejsce idealne
tropiek pisze:Bede mial w domu wentylacje mechaniczna wiec planuje nad akwa umiescic wyciag powietrza. Ale tu mysle ze firma wykonujaca cos doradzi.
Osobiście myśle że to trochę na wyrost ale kto bogatemu zabroni" :)
tropiek pisze:Myslalem tez o umieszczeniu w szafce (jesli sie zmiesci) pojemnika na wode 100l aby wlewac don wode na odstanie a pozniej jakas pompka tloczyc do akwa
Zastanawiam się nad sensem takiego zbiornika (chyba zę na RO) .

Jeśłi masz doprowadzoną wodę w oraz kanalizę do akwarium nie musisz odstawiac wody . Możesz lać ją bezpośrednio w małych porcjach powierzając to prostej automatyce. Tworzysz bardzo komfortową infrastrukturę (dopływ/odpływ) i aż serce boli tego nie wykorzystać


ps

jeżeli jednak zdecydujez się na zbiornik wody , nie musisz się obawiać parowania w sszafce . Wystarczy przewidzieć przykrycie tego zbiornika a jak już założysz sobie największy reżim to wyprowadzisz jego odpowietrznie na zewnątrz
tropiek
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2019 2:04

Post autor: tropiek »

Wielkie dzięki za wszystkie rady. Na ich podstawie zapadło już kilka decyzji, akwarium jest finalnie umiejscowione w projekcie i co ważne, zmieści się w nim więcej wody niż początkowo zakładałem :)
Pozostało tylko czekać...
ODPOWIEDZ