Problem z dnem/odchodami/cyrkulacja

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Problem z dnem/odchodami/cyrkulacja

Post autor: CiechaN »

Witam, wszystkich serdecznie, jestem nowym użytkownikiem forum, więc dla wszystkich wielkie siema. Kilka dni temu przeszedłem z 25l ze żwirem na dnie, na 126l z piaskiem kwarcowym, który bardzo mi się spodobal. Niestety odkładają mi się na nim spore ilości odchodów po prawej stronie. Wg. mnie jest to problem z cyrkulacją wody. Próbowalem jakoś sobie z tym poradzić ale poległem. W zbiorniku mam filtr wewnwtrzny aqua szut head 750 z gąbką jaką widać na zdjęciu w załączniku. Chwilowo wspomagany pat mini ze starego akwarium (bakterie ze starego znają się z rybkami ;)) niestety nie mogę teraz pozwolić sobie na filtr zewnętrzny. Łopatki obu filtrów skierowane są w strone tafli wody równolegle do pleców i frontu. Mógłby ktoś doświadczony podrzucic jakieś rozwiązanie? Moje kombinacje zdały się na nic i jest tego coraz więcej.

Link do zdjęcia:

https://zapodaj.net/0b5a749ba80be.jpg.html
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 18:19 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Post autor: CiechaN »

Napisalem, że kilka dni temu zarybiłem. Większość zbiera się za kamieniami czego przy frontalnym zdjęciu nie widać. Akwarium jest dojrzałe. Wodę zbadam w poniedziałek.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 18:19 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Post autor: CiechaN »

Mam nadzieję w sumie, że takie jest. Stało 2 tygodnie z bakteriami no i filtrem. Powiedz jak to jest, ludzie piszą, że nie mają na dnie żadnych zanieczyszczeń. To mnie u siebie zaniepokoiło. Czyli nie ma możliwości, aby to się nie odkładało?

Edit: Roślin jest mało (są młode), ale będę je dodawał stopniowo. Chce dojść do granicy carbo w płynie. Zobaczymy jak taka ilość będzie rosła i za powiedzmy 2 tygodnie spróbuje dołożyć.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

CiechaN pisze:Chce dojść do granicy carbo w płynie.
Nie ma takiej granicy . Granica w stosowaniu "carbo" nie ma związku z ilością roślin
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 18:17 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Post autor: CiechaN »

goldi_ pisze:
CiechaN pisze:Chce dojść do granicy carbo w płynie.
Nie ma takiej granicy . Granica w stosowaniu "carbo" nie ma związku z ilością roślin
A z czym w takim razie ma? W tej chwili wolałbym zainwestować w filtr kubełkowy niż instalację CO2. Wybacz laickie pytania.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

A np. ilość światła. Są rośliny które niezbyt dobrze się czują się z owym carbo .
Miałem np. duże akwarium wypełnione po brzegi roślinami i … nic się nie działo niekorzystnego .
Przykład tak z brzegu : Obrazek
CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Post autor: CiechaN »

To ja już tego noe rozumiem. Czyli instalacja CO2 jest niezbędna tylko przy konkretnych gatunkach roślin?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

I tak i nie . Zauważ że powyżej nie ma jakiś wymagających rośłin i jeśli ktoś po prostu chce mieć zielono to obejdzie sie bez CO2 (vide powyżej) .


Jednak należy zwrócić uwagę że CO2 jest zdecydowanie lepszym suplementem węgla niż cokolwiek.
W przypadku bardziej wymagających roślin musimy zwykle zwiększyć światło a także inne pierwiastki ( w tym węgiel) . Upraszczając można się spodziewać że przy dużym świetle roślin nie nadazą wychwycić /przerobić węgla z "carbo" natomiast z CO2 bez problemu bo podajemy w postaci nie wymagającej od rośłin wysiłku w przyswojeniu.


Nawet nie mając dużo światła, podawanie CO2 ulzy życie roślinom a im łatwiej roślinom tym trudniej glonom .


Do tego dochodzi jeszcze jedna kwestia :

Podawanie CO2 obniża pH (bo tworzy się kwas weglowy ) a kwaśne środowisko sprzyja większości roślin ryb a już niekoniecznie glonom

Easy Carbo nie wpływa na pH
CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Post autor: CiechaN »

A wracając do tematu to czy ten filtr, który posiadam jest wystarczający do 126l? No i czy ma być ustawiony na maksa bo wydmuchuje mi piasek spod roślin...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 18:23 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Nie zakładasz akwarium holenderskiego, więc, nie wiem po co ci wogle ten węgiel w płynie /CO2.

Chcesz mieć busz to mądrze wybierz rośliny jeśli nie zależy ci na jakichś hiper wymagających gatunkach. Niektórych rzeczy się bez CO2 nie da zrobić, ale to nie dotyczy twojego akwarium.
Masz anubiasy, czyli rośliny wolno rosnące, typowe do low-techu, trawniczek w sagittarii której carbo też nie jest absolutnie potrzebne...
CiechaN
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2019 10:06
Lokalizacja: Coechanów

Post autor: CiechaN »

To tak się kończy kiedy słucha się fachowca z zoologicznego... docelowo chciałbym mieć w tym akwarium 15x neonow innesa, 6 kiryskow, 2 zbrojniki i jakiąś parkę większego gatunku. Co byście polecili jako tą parkę no i czy coś muszę dołożyć/odjąć do zbiornika?
ODPOWIEDZ