Black water 240 litrów - kilka pytań

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Black water 240 litrów - kilka pytań

Post autor: Szymon12345 »

Witam.
To mój pierwszy post na forum i pierwsze akwarium, które będę posiadał. Za jakiś czas dojdzie do mnie akwarium 240 litrów, strasznie podoba mi się akwarium w stylu Black water, ale nie wiem czy będzie mnie na nie stać. Mianowicie chodzi głównie o podmianę wody. Wiem, że bez filtra odwróconej osmozy się nie obędzie. Biorąc pod uwagę, że teoretycznie wyjdzie z 10 litrów wody nieoczyszczonej jakieś 2 litry oczyszczonej to chyba będą spore koszty utrzymanie takiego zbiornika. Moje pytania:
1. Czy całe akwarium na początku zalewam 240 litrami wody przefiltrowanej czy dodaję tylko jakąś część przefiltrowanej?
2. Jak często robi się podmiany wody w takim, oczywiście dobrze funkcjonującym zbiorniku?
3. Ile wody się podmienia jednorazowo, znowu przy odpowiednim funkcjonowaniu zbiornika, i czy dajemy samą przefiltrowaną czy mieszanka zanieczyszczonej i oczyszczonej?
4. Czy jako początkujący akwarysta mam w ogóle co się "targać" na ten styl akwarium?
5. Jakie są dodatkowe czynności i koszty, których nie ma przy akwarium ogólnym?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To ja może zacznę od pytania, jaką wodą dysponujesz w kranie? Jakie są jej parametry?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Post autor: Szymon12345 »

No właśnie niestety dopiero gdzieś za tydzień może dwa będę znał parametry wody kiedy przyjdą odczynniki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem BW to po malawi/Tanganice najłatwiejsze akwaria .
Oczywiście uzdatnianie wody to mus.

Na dzień dzisiejszy właściwie Twoje parametry kranówki są nieistotne bo bez względu na jej parametry i tak jesteś zmuszony inwestować w filtr RO .
Otwartą kwestią pozostają proporcje kranówki/RO . Obstawiam że od 50 do 70% wody RO będziesz musiał zużyć i nie za bardzo wierze w Twoje założenia o dodawania 20% RO


W akwarium roslinnym istotnym kosztem eksploatacji jest koszt prądu na oświetlenie - tutaj masz ułamek tych kosztów .

Koszt wody to w sumie drobne pieniądze (woda jest tania) a roślinne i tak często potrzebuje RO .

Pewnym kosztem może być filtracja - zbiorniki teg typu zwykle potrzebują lepszej filtracji niż roślinne ale nie bardzij niz np malawi.


Unikalnym kosztem, niewystępujacym gdzie indziej jest torf lub gotowe koncentraty torfowe .


Częstotliwość podmian nie odbiega od innych typów zbiorników a i tak w dużej mierze uzależniony jest od obsady .


To tak ogólnie na ogólne pytania
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Post autor: Szymon12345 »

Z tym 20% to chodziło mi o to, że filtry RO mają taką wydajność prawda? Z np. 10 litrów kranówki otrzymuję 2 litry uzdatnionej wody.

Filtr już mam Chińczyk sunsun HW - 304b, przelew teoretycznie 2000 l/h nada się taki?

Ile torfu będzie potrzeba, jakie to mniej więcej koszty miesięczne? Może być torf z kopalni torfu, bo mam do niej bardzo blisko?

Ile godzin trzeba święcić światło w Black water? Podejrzewam, że dużo krócej niż w ogólnym akwarium.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Szymon12345 pisze:Z tym 20% to chodziło mi o to, że filtry RO mają taką wydajność prawda? Z np. 10 litrów kranówki otrzymuję 2 litry uzdatnionej wody.
A to nie zrozumiełem tego . Wszystko gra
Szymon12345 pisze:Filtr już mam Chińczyk sunsun HW - 304b, przelew teoretycznie 2000 l/h nada się taki?
Tak sądze
Szymon12345 pisze:le torfu będzie potrzeba, jakie to mniej więcej koszty miesięczne? Może być torf z kopalni torfu, bo mam do niej bardzo blisko?
Nie wiem ile - to zależy od wielu czynników ot choćby od preferowanego stopnia zabarwienia.

Będziesz musiał sobie zrobić armatkę torfową lub inne cudactwo alby robić stężona torfiankę . Trochę zabawy z tym ale koszty żadne .

Mi się nie chce bawić więc stosuję gotowe koncentraty ale "kilka " złotych miesięcznie na to idzie - u mie jakieś 30-40zł/m-c na zbiornik 600l


Szymon12345 pisze:Ile godzin trzeba święcić światło w Black water? Podejrzewam, że dużo krócej niż w ogólnym akwarium.
W BW światło to kwestia wyłącznie dekoracyjna . Tam nie ma rośłin .Nawet jak masz jakieś tam rośliny to i tak dobierzesz takie żeby przy świeczce nawet rosły .
Reasumując nie ma żadnych reguł /wymagań ... no prawie bo jednak 24h /dobe to nie będziesz świecił . dasz rybom odpocząć ? :)
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Post autor: Szymon12345 »

Czyli armatka do zakwaszenia a filtr RO do zmiękczania tak? I z takich spraw innych niż w standardowym akwarium to byłoby wszystko?

Dodatkowo będę miał pokrywę z dwiema świetlówkami po 30 W każda, to chyba dużo za dużo. Wykręcić jedną świetlówkę i dać rośliny pływające na tafli wody żeby przyciemnić wnętrze akwarium?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Szymon12345 pisze:Czyli armatka do zakwaszenia a filtr RO do zmiękczania tak? I z takich spraw innych niż w standardowym akwarium to byłoby wszystko?
tak
Szymon12345 pisze:Dodatkowo będę miał pokrywę z dwiema świetlówkami po 30 W każda, to chyba dużo za dużo. Wykręcić jedną świetlówkę i dać rośliny pływające na tafli wody żeby przyciemnić wnętrze akwarium?
owszem, to dobra koncepcja jednak jeśli kwestia oświetlenia nie jest przesądzona proponowałbym zastanowić sie nad ledami .
Całkiem ciekawe efekt mozna uzyskać nie oświetlając równomiernie akwarium .
Ponadto skoro rozważaliśmy wyżej koszty użytkowania to ledy w użytkowaniu są oszczędniejsze
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

A jakby zaciemnić akwarium roślinami pływającymi? Wspomagały by filtrację biologiczną? Salvinia, Pistia? U mnie jak zarośnie całe akwarium to światła praktycznie nie ma.
Tylko nie wiem jak to w miękkiej i kwaśnej wodzie by rosło :)
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Post autor: Szymon12345 »

Witam ponownie.

240 zalozylem, tyle ze akwarium ogolne.

Teraz mam juz caly osprzet do 112 litrowego, bedzie to wymarzone blackwater. Pytanie jak wystartowac taki zbiornik? Najpierw leje czysta wode z kranu i czekam az akwarium dojrzeje czy moze od razu wode z armatki torfowej? W jakich proprocjach mieszac torfianke z kranowka?
Filtr RO raczej sie nie przyda (tak mi powiedziano w innym temacie), bo kranowka ma parametry KH 5, GH 8, pH 7,5, wiec "podratuje" ja chyba armatka.
Jak bedzie z cyklem azotowym, bo roslin w ogole w akwarium nie chce?
ODPOWIEDZ