[63l] Obsada ryb do akwarium w stylu Low Tech z modyfikacjam

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

[63l] Obsada ryb do akwarium w stylu Low Tech z modyfikacjam

Post autor: Papniok »

Ponad miesiąc temu założyłem akwarium w stylu Low Tech z pewnymi modyfikacjami (w kierunku tzw. Medium Tech). Zbiornik 63l (60x30x35) na ziemi ogrodowej i czarnym żwirze kwarcowym, w pokrywie oświetlenie led 13W (1350lm), filtr wew. Aquael Turbo 500, grzałka 50W, woda kranowa 7,8 pH, 16 GH i 8 KH. Obsadzony niewymagającymi roślinami (rogatek, moczarka, limnophilia, hygrophilia, bacopa, żabienica, zwartka, gałęzatka i in.) Tu zdjęcie ogólne zbiornika z czasu dojrzewania: https://zapodaj.net/1ef7fb439f183.jpg.html Dzis jest bardziej zarosniety a środek zajmuje korzeń.
Od paru dni w akwarium żyją krewrtki RC i ampularia, teraz czas na ryby. Mój pomysł to para/harem prętnika karłowatego, 8-10 razbor espei i ewentualnie 6-8 kirysków panda (do rozważenia, nie chcę przerybić). I w końcu moje pytanie: macie jakieś inne propozycje obsady ryb dla mnie?
Z góry dzięki za sugestie :)
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Cześć.
Akwarium nie jest jakoś przesadnie duże dlatego polecałbym raczej parę prętników niż harem. Te ryby staja się terytoriale w czasie godów, ponadto jeśli będziesz chciał odchować narybek to zalecane jest podniesienie temperatory do 28 stopni, co kiryskom panda może się niespecjalnie przysłużyć. Choćby z ww. powodów zrezygnowałbym z kirysków w ogóle w tym zbiorniku. Ponadto zbyt dużo fauny, nawet kiedy wydaje się egzystować ze sobą w zgodzie, prowadzi do szybszego pogorszenia się parametrów wody i przez to konieczności częstszych podmian. Pamiętaj że równowagę biologiczną trudniej utrzymać w mniejszym niż we większym zbiorniku a Twoje 63 l to raczej mały. Masz już ampularię, która sporo brudzi, jak dołożyłbyś jeszcze prętniki, 6 kirysków i stato razbory to o podtrucie metabolitami wcale nie jest trudno. A to oznacza większą podatność na ataki patogenów, których większość ryb jest niestety nosicielami ale nie ujawniają się dopóki ryba przebywa w sprzyjających jej warunkach.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Powinieneś obniżyć twardości i pH dla ryb, które planujesz.
Na zdjęciu widać rośliny posadzone naokoło.. Ale pomyśl, schronienia dla ryb nie ma. Brakuje drewna- korzenia, który stwórzyłby miejsca odpoczynku. Uważam akwarium za zbyt jasne dla pretników i razbor. Przydałyby się rośliny pływające, liście, szyszki.
Dopiero po ulepszeniu tych kilku rzeczy myślałabym o rybach.
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Dzięki za sugestie :)
Zrezygnuję więc z kirysków - kwestia wielkości obsady na krawędzi przerybienia i wszelkich nieprzyjemnych tego konsekwencji to jedno, a drugie to fakt, że w moim podłożu nie mam piasku tylko żwirek (co prawda kwarcowy, czyli bez ostrych krawędzi, ale jednak pandy zapewne wolałyby przesiewać piach). Dno zresztą zamieszkują już krewetki Red Cherry, więc pusto nie będzie. A jeśli kiedyś postawię większy zbiornik, to zapewne będą w nim kiryski, ale spiżowe :) Na dno/szyby myślałem też o 1 zbrojniku pospolitym, ale odpuściłem sobie.
Jeśli chodzi o "dominującą" rybę, to spróbuję najpierw z parą prętników, jak samiec będzie zbytnio męczył samicę, to dokupię mu drugą. Rozmnażać na razie ich nie chce, ale w razie czego mam mniejsze akwa (25l) i mogę z niego zrobić zbiornik tarliskowy. Ale to kiedyś tam. A co myślicie o innej rybce w parze? Bojownik? Pielęgniczka żółta?
A co innego niż espei do stada? Może brzanka odeska lub titteya? Danio perłowy (Razbora galaxy)? Albo platka (tylko musialbym pilnować i odławiać narybek)?
Co do samego akwarium to zmieniło się nieco od tego, co na zdjęciu w 1 poście. Obecnie pojawił się w nim korzeń (niezbyt wielki, ale jednak drewno), a na tafli pływa i mocno mnoży się rzęsa. Już niedługo na dno trafi też kokos i szyszki olchy, a na powierzchnię pistia (pod warunkiem, że znajdę ją na olx, bo w zoologiku zaśpiewali 3 zł za jedną kępkę). Tak więc warunki dla ryb już trochę lepsze, a będą jeszcze korzystniejsze :)
Obecnie zbiornik wygląda tak:
https://zapodaj.net/bbfcae5698a3e.jpg.html
https://zapodaj.net/3250dafaf5462.jpg.html
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Na Twoim miejscu nie łączyłabym więcej gatunków. Jedna ławica wystarczy. A pielegniczki też nie są dobrym rozwiązaniem. Jak będą młode to będą starcia, za mało miejsca, za mało zakamarków.

Do jakich parametrów dążysz?
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Z tymi innymi gatunkami - absolutnie nie chce dokładać kolejnej ławicy, chodziło mi raczwe o to, czy zamiast razbory espei nie trzymać jakiedoś innego gatunku.
Chcę trochę obniżyć pH, ale tylko naturalnymi metodami (szyszki olchy, liście dębu), bez stosowania wody demineralizowanej z marketu czy filtra RO.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Szyszki i liście przy KH 8 niewiele pomogą do zbicia pH.
Filtracja przez torf powinna dać Ci jakiś rezultat.
Brzanki Titteya lepiej zniosą parametry jakie masz.
Z labiryntowych pasowałby Wielkopletw, ale dość duży rośnie
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wielkopłetw to terrorysta (zawsze można trafić potulną owcę), Titteya nie stworzą ławicy, chociaż to bez znaczenia- nic tam nie stworzy ławicy
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Poczytam o tej filtracji przez torf, moge go umiescic w pojemniku, w ktorym obecnie znajduje sie ceramika.
Nie nastawiam sie na piekną, zwartą ławicę w tak niewielkim zbiorniku, po prostu chyba lepiej mieć np. 8 sztuk niewielkich rybek tego samego gatunki niż po 2 sztuki z 4 różnych ryb :)
Choruję na te Espei, ale jak mają się męczyć to moze lepiej Brzanki Titteja albo np. Odeskie? A te malutkie Niebianskie Danio Perłowe?
I jeszcze dygresja na temat wielkości zbiornika - po 2 latach jazdy na 25l z profilowanym przodem (czyli de facto ok. 22 brutto, 18 netto) z Redkami w ilosci od kilku do kilkudziesieciu i 3 samcami Gupika Pawie Oczko, później zamienionymi na kilka Endlerów, żona zgodzila sie na "duże" akwarium, które w moim przypadku ma 63l hehe (i to pod warunkiem, że będzie estetyczne). Tak więc wierzcie mi lub nie, ale cieszę sie z postawienia tego baniaka jak inni z nowej dwusetki ;)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:37 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

Zmierzylem pH i twardość (testy kropelkowe zoolek) i wyszło mi pH 7,8 - 8,0, GH 16 KH 9. Przy takiej twardości weglanowej filtracja przez torf nic nie da... (prócz zabarwienia, garbników, itd.). Na RO nie ma szans, opcja z wodą demineralizowaną z butelek wychodzi drogo, a to ma byc akwa zbliżone do LT.
Razbora Espei odpada, chyba pójdę w brzanki odeskie lub titteya albo iebianskie danio perłowe...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:54 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Papniok
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2017 22:01
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Papniok »

A mieszając kranówke z demineralką zbiję i pH i twardość? I na ile to obniżenie parametrów bedzie trwałe?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:52 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Twardości na pewno, pH niekoniecznie. Jeśli odpowiednio dobierzesz obsadę do roślinności (i vice versa) nie musisz robić częstych podmian i kupować non stop demineralizowanej.
ODPOWIEDZ