Zakładanie akwarium 240 litrów

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Zakładanie akwarium 240 litrów

Post autor: Szymon12345 »

Witam ponownie.

W poprzednim temacie pytałem o urządzenie tego akwarium w stylu Black Water, jednak zdecydowałem, że póki co zrobię akwarium ogólne, a 112-litrowe Black Water założę za jakiś czas dodatkowo.

Teraz moje pytania:

1. Jakie podłoże dać dla kirysków? Bardzo chciałbym czarne, ale z tego co widzę najbardziej polecany jest piasek do piaskownic z Obi, tyle tylko, że on mi się nie podoba. Znowu piasek kwarcowy czarny z Kreisela podobno się nie nadaje, bo utwardza wodę. Jest coś czarnego i odpowiedniego dla kirysków? Jak nie ewentualnie będę musiał dać ten piach do piaskownic. Tylko czy kirysy nie podkopią mi roślin?

2. Co dać pod piasek/żwirek/cokolwiek pomożecie mi wybrać na podłoże? Zwykła ziemia ogrodowa z worków z marketu się nada?

3. Czy materiały zastosowane w podłożu nie będą zapychać filtra zewnętrznego sun sun hw 304b?

4. W obsadzie będą najprawdopodobniej: kirysy, pielęgniczki Ramireza, jakaś ławica (razbory, a może żałobniczki) i zbrojniki. Pytanie dotyczy tego czy w tym akwarium może nie być korzenia? Wiem, że w ich naturalnym środowisku jest drewno, ale nie chcę w wodzie garbników i kwasów humusowych (woda ma być jak najczystsza), nie chcę zawlec z drewnem jakiegoś "badziewia" do akwarium, bo pewności nigdy nie ma, i nie chce mi się bawić w czasochłonne przygotowywanie korzenia. Na korzenie przyjdzie czas jak zdobędę jakikolwiek doświadczenie w akwarystyce. Zamierzam, więc dać same kamienie. Może lignity zamiast drewna? Czy z lignitami są te same "problemy" co z drewnem?

5. Jakie łatwe w utrzymaniu i rozroście mogę wrzucić do akwarium? Chciałbym najbardziej coś w stylu blyksy, ponikła, krynii, zwartki aponogetolistnej, nurzańca olbrzymiego albo amerykańskiego, żabienicy amazońskiej albo Blehera, czyli coś wysokiego, wąskiego, strzelistego jak trawa, co wybrać? Oświetlenie będzie niezamocne dwie świetlówki T8 po 30W każda.

W tym temacie będę pytał o różne rzeczy w miarę rozwoju sytuacji, więc proszę Was o cierpliwość :) bo to moje pierwsze akwarystyczne "przedsięwzięcie" i to takie duże.
Awatar użytkownika
Dannyl
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2019 14:04
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Dannyl »

1.Podłoże ważne, żeby było nie ostre. Ja nie dawałbym piachu bo:
- taki marketowy zamuli Ci wodę co najmniej na miesiąc, ciężko Ci będzie pozbyć się mułu;
- kiryski będą odkopywać rośliny- tak jak pisałeś.

Ja bym się zastanowił nad żwirkiem rzecznym o najniższej granulacji.
Ja przy zakładaniu zbiornika upierałem się na czarny kolor, skończyło się na brązowym :)

Ja nie stosuję ziemi, zdania są podzielone. Możesz tego uniknąć i dać kuki gliniano- torfowe w korzenie roślin.

2. Załóż prefiltr na wlot do filtra, dobrze sprawdza się np. okrągła gąbka z Turbo 500, przy tym ładnie wygląda, a do kubła nie musisz zaglądać dłuuugi czas.

3. Co do korzeni- jak będziesz miał zbrojniki, to lepiej, żeby coś tam było. Super alternatywą są korzenie mangrowca, fajnie wyglądają, niezbyt barwią wodę, w zasadzie przygotowałem je tylko namaczając 24h i wyczyściłem szczoteczką.

Jeśli chcesz mieć wodę- kryształ zastosuj sobie do filtra Purigen- jeden wydatek ok. 40-50zł, a jak się zabrudzi to go regenerujesz chlorem i używasz tak kilka lat.

4. Fajne rośliny to nurzaniec- jak pisałeś, ale też bacopa caroliniana np., żabienica też jest ok, nadwódka fajnie wygląda.
Trochę już roślin przerabiałem i te gatunku trzymają mi się świetnie.

I na koniec wrzucę Ci zdjęcie mojego akwa, kiedyś też było czarne podłoże i skały, a nie korzenie, a teraz to wygląda tak:
Obrazek
Mateusz
brzankarium 200L
filtr Aquael Ultrakani 1000
lampa Nemo Light Aqua Fresh 54W/ cykl dobowy
grzałka Sunsun 200W
CO2 24h
UV 10W/ 3-4h
cyrkulator Sebo 3000L/h
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

taki marketowy zamuli Ci wodę co najmniej na miesiąc, ciężko Ci będzie pozbyć się mułu;
a to ciekawostka :)
Każdy piasek wymaga przed zasypaniem płukania i kwestia jest co najwyżej ilośc niezbędnych płukań. Te marketowe kupuje właśnie dla tego żeby ilość tych płukań ograniczyć
Dannyl pisze:kiryski będą odkopywać rośliny- tak jak pisałeś.
bez przesady- kiryski zwykle nie kopią głęboko i o ile zbrojniki nie zdewastują podłoża to kiryski wcale
Dannyl pisze:Jeśli chcesz mieć wodę- kryształ zastosuj sobie do filtra Purigen-
Można purigen a można po prostu solidną filtrację biologiczna i odpowiednio ustabilizowane akwarium . No tyle że to nieco trudniejsze i "chwilę" to trwa
Szymon12345 pisze:Co dać pod piasek/żwirek/cokolwiek pomożecie mi wybrać na podłoże? Zwykła ziemia ogrodowa z worków z marketu się nada?
to dość ryzykowny ruch . Często te podłoża przeznaczone do kwiatków są wzbogacane i średnio potem to się spisuje . Jeżli zawiera dodatek wapna/kredy to już całkowita dyskwalifikacja. Ewentualnie torf czysty … jeśli mamy się ograniczyć do marketu
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Nie ma problemu z czarnym piaskiem, żeby kupić na "alledrogo", według mnie gradacja 0,8~1,2 mm najfajniejsza dla dennych ryb, jesli miałby byc za drobny dla roślin, to zawsze możesz dać grubszą gradacje niżej a drobny wyżej (z 3 cm najmniej myślę- kiryski głęboko nie kopią i nie powinny mieszać gradacji).....jeszcze żaden kirysek nie podkopał mi żadnej rośliny- one zadowalają się ryciem na głębokość taką jaką pozwalają im ryjki. Zbrojnik to co innego, ten to potrafi namieszać...

Ad2. Najbezpieczniej według mnie kulki gliniano- torfowe bezpośrednio pod każdą roslinę "korzeniową", polecam jbl ponieważ nie zawierają NO3 i PO4, czyli nawet jak zasyfisz wodę z powodu rozkopania kulki to nie powinno byc wysypu glonów od razu- mi sie zdarzało wyrwać roślinę z kulką- woda totalny syf, ale nigdy problemów z przedostaniem się do słupa nadmiaru składników pokarmowych nie miałem- czytaj wysypu glonów.

Ad3. Nie rozumiem co masz na myśli, każdy filtr z czasem powoli się zapycha, po to jest, aby filtrować wodę, nawet tzw. biologiczny łapie syfki, które zatrzymują się wewnątrz.

Ad4. Jeśli nie chcesz korzenia w wodzie zrezygnuj ze zbrojników, one potrzebują skrobać drewno. Pozyskują celulozę dla prawidłowego funkcjonowania.
Żałobniczki mają tendencje do obgryzania płetw, Ramirezy niby nie mają płetw weloniastych (chociaz i taka odmianę prawie weloniastą widziałem), ale chyba i tak bym nie ryzykował.
Jeśli chodzi o lignit to nie wiem czy barwi wodę, w sumie jak masz łatwy dostęp do niego to na próbę możesz sobie sprawdzić.
Bardziej nastawiaj się na rośliny jak na kamienie, samymi roślinami można osiągnąć na prawdę piękne i różnorodne kompozycje.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No to ja Ci podpowiem:
1.https://allegro.pl/oferta/zwirek-piasek ... 6889311797
po pierwszej próbie wypłukania, stwierdziłem że drugie płukanie jest niepotrzebne :D jest czysty.

2.https://allegro.pl/oferta/podloze-akwar ... 7585217764

U mnie ten zestaw się idealnie sprawdza, a podpowiedział mi go goldi_.

3. Nie będzie Ci zapychać filtra.

4. Korzeń jest wskazany jeżeli chcesz mieć zbroiniki. Mangrowiec ok, ale jak dla mnie są zbyt toporne. Sugeruję Ci Red Moor, w moim przypadku wystarczyło obgotować w solance, wypłukać i na początku przycisnąć kamieniem, aby nie wypływał.
5. Co do roślin nie podpowiem Ci, dla mnie to kwestia gustu i możliwości które posiadasz lub będziesz posiadał pod konkretne gatunki.
ODPOWIEDZ