Amberned - pytanie o ospę

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

Akwarium założyłam w połowie stycznia, kubełek mam Eheim 2275, do tego mam mały mechanik Aqua Szut pat mini. Podłoże Azoo Plant Grower Bed, pod nim mam substrat Ebi Plant.Ze stratem nie było żadnych kłopotów woda nie metniała, nie zieleniała. miałam wysyp glonów, przez to kupiłam otoski, przestałam nawozić, zaatakowały krasnaorosty. Teraz wszystko się uspokaja. Na chwilę obecną jest: ( :D nie krzyczcie na mnie, już wiem że źle) 5 mieczyków, 5 molinezji, 5 brzanki neonowej, 5 razbory klinowej, 10 neonków, 5 rhosdomus, 4 platki, 3 otoski i 2 kosiarki i kilka gupików. Mam też trochę narybku molinezji i mieczyków.
Plan był taki, że będzie dużo małych kolorowych rybek, które nie będą siedziały w krzakach. Światło raczej mam za małe planuję dokupić. Jest 2x 18w led retro fit plant. Mam też CO2 z butli.
Zamieszczę jeszcze zdjęcie, ale muszę zmniejszyć.

To wszystko co przyszło mi do głowy - teraz proszę o werdykt co jeszcze (oprócz obsady) mam nie tak.
Tak sobie myślę, że więcej mam rybek wody miękkiej i nie wiem czy nie poszukam nowych domów dla mieczyków molinezji i gupików. Podpowiedzcie proszę, czy to nie skok na głęboką wodę.

wszystkim zaangażowanym bardzo dziękuję :D
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2019 18:25 przez Amberned, łącznie zmieniany 1 raz.
zbiornik 216l
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:48 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0c9425f051d796d5
No to tak wygląda. Poprawione!
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2019 18:38 przez Amberned, łącznie zmieniany 1 raz.
zbiornik 216l
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:48 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

zbiornik 216l
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:47 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

mirukan pisze:Amberned
Duży ładny "kawałek" wody :) .
Rozumiem że teraz chcesz "popracować" nad obsadą.
Dziękuję! Długo się zbierałam i zbierałam... :D
Tak, teraz muszę popracować nad obsadą.
Wyniki wody z piątku. Widzę, że muszę obniżyć GH, Fe już się poprawia bo żółte liście zaczynają robić się zielone
PO4 - 0
NO3 -10
pH-7
Fe - 0
GH - 25
KH - 13
zbiornik 216l
Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

Witajcie.

Rybcie już lepiej, przestały się ocierać, dwie jeszcze powracają przed wylot filtra. Zobaczymy co z nich będzie. Jak będę miała pewność, że są zdrowe to poszukam im nowego domu :wink: . Stopniowo obniżam też twardość - dodaję wodę destylowaną - jeśli nie tak to gadać! Nie wiem co z platkami, bo są trochę na granicy wymaganej twardości pozostałych, czy zrobię im dużą krzywdę ja je zostawię w miękkiej wodzie? Molinezje, mieczyki i gupiki przemelduję. Póki co ta wygląda sytuacja. Cierpliwie działam dalej... :aniolek
zbiornik 216l
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:44 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Parametry całkiem niezłe (akwarium też ) poza oczywiście twardością ale to (jak zrozumiałem) się zmieni(a) .
Osobiście uważam, że lepsza woda zbyt miekka niż za twarda . Stąd w tej dość niefortunnej obsadzie raczej dazyłbym do optymalizacji tych parametrów dla ryb wymagająych wody miękkiej kosztem np. mieczyków.

W kwestii temperatury moje poglądy jednak nie są tak liberalne
Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

mirukan pisze:
Amberned pisze: Stopniowo obniżam też twardość - dodaję wodę destylowaną
Rozumiem że podmieniasz ?
A jak często ? Przy 200l ile wody podmieniasz?
Na razie jeszcze jest na ichtio, podmieniam 30l co 3dni. Normalnie podmieniam ok 20-30l co tydzień i wrócę do tego systemu jak tylko będę miała pewność, że rybcie są zdrowe. Temperaturę teraz mam 27, ale też za kilka dni będę obniżać.
zbiornik 216l
Amberned
Posty: 18
Rejestracja: 28 mar 2019 10:22
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Amberned »

goldi_ pisze:Parametry całkiem niezłe (akwarium też ) poza oczywiście twardością ale to (jak zrozumiałem) się zmieni(a) .
Osobiście uważam, że lepsza woda zbyt miekka niż za twarda . Stąd w tej dość niefortunnej obsadzie raczej dazyłbym do optymalizacji tych parametrów dla ryb wymagająych wody miękkiej kosztem np. mieczyków.

W kwestii temperatury moje poglądy jednak nie są tak liberalne
Ta właśnie kombinuję, żeby mieczyki, molinezje i gupiki wyprowadzić, zastanawiam sie co do platki - kolorowa jest i kusi żeby zostawić, ale jak ma się męczyć to też ją przemelduję.
zbiornik 216l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Amberned pisze: Wyniki wody z piątku. Widzę, że muszę obniżyć GH, Fe już się poprawia bo żółte liście zaczynają robić się zielone
PO4 - 0
NO3 -10
pH-7
Fe - 0
GH - 25
KH - 13
Czesc

Te jak to nazywasz zólte liscie widoczne na zabienicy z prawej strony na samym dole to bardziej braki fosforu niz zelaza. Zelazo jest w objawach podobne do magnezu i dotyka w pierwszej kolejnosci mlode liscie, przy czym u ciebie masz klasyczne gnicie juz od czubków ku dolowi.

Obrazek

Przy takim wysokim GH no i zapewne wapniu pobór pierwiastków jest dosyc przyduszony, obnizenie GH tak jak prawisz slusznie pomoze ale musisz zadbac o wieksze stezenia azotu, fosforu, potasu bo te wlasnie slabo sie przyswajaja w twardej wodzie.

Jeden kolega slusznie zauwazyl ze parametry wody masz dosyc dobre takze niema co sie martwic.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Takie pytanie :
Jeżeli np. byłoby za mało pierwiastków typu NO2 i NO3 to coś złego działo by się roślinom czy nie?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

U mnie NO3 bliskie 0 i nie widzę problemów z roślinami, NO2 nie mam pojęcia jakie mam....wydaje mi się, że aby podnieść związki azotu wystarczy sypać więcej "paszy" dla ryb, jaką mrożonkę można.
ODPOWIEDZ