Ziemia ogrodowa a nawozy dawane pod korzeń?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Ziemia ogrodowa a nawozy dawane pod korzeń?

Post autor: AaDd2001 »

Zakładam na nowo zbiornik. Na ziemi ogrodowej. Moje pytanie tak jak w temacie. Czy jest sens dawania nawozów pod korzeń roślin ( kulek gliniano-torfowych, tabletek. pałeczek itp. )? Jeżeli akwarium stoi na ziemi ogrodowej.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Uważam, że dodatkowe nawożenie jest zbędne.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Borykałem się z tym problemem przed postawieniem zbiornika na ziemi i z tego co się naoglądałem, naczytałem to stawiając zbiornik na takiej zwykłej ziemi ogrodowej najzwyklejszej z marketu, to wręcz wskazane jest dodanie np. kulek gliniano torfowych do tej ziemi lub coś w tym stylu, aby ją wzbogacić. Ja wybrałem opcję substratu na bazie ziemi ogrodowej kupionej na znanym portalu internetowym. Substrat ten jest już ulepszony, wymieszany z gliną, węglem i torfem i nie potrzeba już dodatków typu kulki lub coś w tym stylu. Cena trochę wyższa niż zwykła ziemia, ale myślę że warto zapłacić za takiego gotowca.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeżeli już stoi to takie pałeczki są dobrym rozwiązaniem . Zakładając że masz niewzbogacone błoto to takie pałeczki weń wciśnięte będą bardzo powoli się rozpuszczały co zwykle jest atutem .
Jeżeli dopiera zamierzasz zasypać podłoże to patrz wyżej
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja bym nic nie dawał, ziemia sama w sobie powinna być wystarczającym źródłem pokarmu dla roślin, zwartki i tkz korzeniowce poradzą sobie, natomiast reszta roślin nie bardzo skorzysta, bo im w głowie to co w słupie wody.

Tak naszpikowany substrat w momencie przesadzania, wyrywania roślin i grzebania może okazać się katastrofą dla zbiornika.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Tak naszpikowany substrat w momencie przesadzania, wyrywania roślin i grzebania może okazać się katastrofą dla zbiornika.
Z tym naszpikowaniem bym nie przesadzał a nieomal zasadą jest duża podmiana po większych " pracach dennych " więc nie ma chyba aż tak wielkiego ryzyka
mark_farina pisze:natomiast reszta roślin nie bardzo skorzysta, bo im w głowie to co w słupie wody.
owszem ale powolne uwalnianie do słupa zwykle załatwi sprawę zasilania roślin czerpiących pokarmy przez liście (ze słupa).

Substraty na bazie ziemi a jeszce lepiej torfu z dodatkiem gliny spisują sie doskonale nawet bez nawozenia zarówno mikro jak i makro.

Na samej ziemi musiałem suplementować mikro .
ODPOWIEDZ