Powrót do akwarystyki po 12 latach przerwy.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Powrót do akwarystyki po 12 latach przerwy.

Post autor: damianKr »

Witam,

Po prawie 12 latach przerwy, chciałbym znowu zająć się hodowlą rybek. Ostatnie akwarium 100L miałem w wieku 14 lat. Fakt faktem, że ta hodowla dalece odbiegała od profesjonalnej,a kwarium było przerybione i nie zwracało się uwagi na dobór gatunków ryb, ale mam bardzo miłe wspomnienia z hodowli rybek :) :).

Teraz jak już więcej czytam o akwarystyce to wiem już, że skalary do 120L będzie ciężko upchać :) :).

Chciałem wejść w akwarystykę jak najprościej, więc zastanawiam się nad jednym z zestawów z allegro. Zakładam możliwość że po kilku miesiącach mogę wymienić sprzęt na lepszy.

https://allegro.pl/oferta/akwarium-126- ... 7087259933

Co myślicie o takim zestawie?

Jako, że mieszkam w mieszkaniu 32m2 i zapewne za rok będzie mnie czekała wyprowadzka to zdecydowałem się na mniejsze akwarium 126L. Czy to dobry litraż? Czy pozwoli mi na różnorodność rybek? Może lepiej zdecydować się na 140 lub 160 litrów? Marzą mi rybki takie jak skalary i gurami, ale nie wiem czy warto specjalnie kupować akwarium np. 200L powyżej moich możliwości tylko po to żeby wpuścić tam 2 skalary...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:32 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Z własnej autopsji wiem, że kupowanie takich gotowych zestawów jest kiepskim pomysłem. Lepiej trochę poczytać, popytać i sprzęt samemu podobierać. Co do wielkości akwarium to wiadomo im większe tym lepsze :D :D
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Dziękuje za odpowiedź.

Powiedzcie mi, czy ewentualne zwiększenie akwarium na wysokość ma jakiś sens? W ofercie są akwaria 140L o rozmiaraz 80x35x50. Spoko ponieważ rozmiary podstawy tak jak przy 126 więc nie muszę inwestować w większy regał.

Czy zwiększenie wysokości akwa do 50cm wpłynie jakoś na obsadę zbiornika? Ok, przyznaje, że staram się jakoś upchać przynajmniej 1 parę skalara :).
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:50 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

No chyba jednak ostatecznie zdecyduje się na 126 litrów a za rok po przeprowadzce wymienie sobię na coś większego.

No własnie to jak to jest z tymi skalarami bo jak czytam fora i jeśli ktoś napisał, że trzyma skalary poniżej 200L to od razu jest obwoływany zwyrodnialcem i zboczeńcem. Ale w takim akwarium o wysokości 45 cm nie mogę mieć 2 - 4 małych skalarów przez rok? Ewentualnie gdy już podrosną oddać je komuś i kupić znowu młode skalarki? Naprawdę akwarium poniżej 200L sprawi że te ryby będą się tragicznie czuć?

Mam jeszcze pytanie co mogę w takim akwarium trzymać. Jak już mówiłem mam dobre wspomnienia z dziedziństwa gdy hodowałem rybki i mam kilka swoich ulubionych rybek z tamtych lat.

Może podam listę moich ulubionych rybek w kolejności od najbardziej ulubionych (numer 1 to rybka która koniecznie musi się znaleźć w obsadzie) a was proszę o sprowadzenie mnie na ziemię i podanie które rybki się nie nadadzą :) :).

1. Glonojad (dzisiaj już wiem że to zbrojnik nie glonojad ;)) - chyba był to zbrojnik niebieski. Była to moja ulubiona rybka. Teraz jak patrzę po sklepach to są odmiany zółte i fajnie byłoby taką mieć :).

2. Kiryski - już nawet nie pamiętam jaką odmianę miałem chyba spiżowego. Bardzo lubię kiryski, najlepiej użyłbym ich zamiast podłoża :) :).

3. Skalar - bardzo mi się podobają, jeśli jednak wysokość akwa zbyt mała to nie będę się kłócić.

4. Gurami dwuplamiste - kolejna moja ulubiona :). Miałem chyba parkę i jak urosły zbyt duże to je sprzedałem.

5. Pielęgniczka ramireza.

6. Gupiki - gupików miałem całe mnóstwo.

7. Rybki stadne (danio lub neon) - miałem raz stado danio i raz neonów obie rybki bardzo fajne.

8. Mieczyk hellera.

9. Molinezja.

8. Miałem jeszcze mnóstwo brzanek ale podgryzały skalary... niestety dawnej nie było tak łatwego dostępu do wiedzy i całą akwarysytkę uprawiało się na bazie prób i błędów.

Proszę o łagodny wyrok :) :).
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:49 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Ze Skalarami to jest tak, że ta ryba jako pielegnicowata lubi interakcje z przedstawicielami swojego gatunku, więc jak jesteśmy swiadomymi akwarystami trzymamy stadko 8 sztuk, a że to ryby terytorialne to wielkość akwarium musi byc duża. No i ze względu na duże płetwy akwarium musi być wysokie co nam zwiększa litraz.

Tak to widzę ze swojego punktu pojmowania akwarystyki.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

podaj nam parametry wody jaką dysponujesz
Nie robiłem jeszcze testów. A nie można poprzez chemię dostosować wody z kranu do konkretnych rybek?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:46 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podpowiem Ci opierając się za cytowanej liście wymienianych przez Ciebie gatunków ryb:

1." Glonojad (dzisiaj już wiem że to zbrojnik nie glonojad ;)) - chyba był to zbrojnik niebieski. Była to moja ulubiona rybka. Teraz jak patrzę po sklepach to są odmiany zółte i fajnie byłoby taką mieć :). "- będzie Ci rozkopywać akwarium, ale się nadaje.

2." Kiryski - już nawet nie pamiętam jaką odmianę miałem chyba spiżowego. Bardzo lubię kiryski, najlepiej użyłbym ich zamiast podłoża :) :). "- wymagają bezwględnie piasku jako podłoża,

3. "Skalar - bardzo mi się podobają, jeśli jednak wysokość akwa zbyt mała to nie będę się kłócić. "- wymagana wysokość zbiornika 50cm, minimalny litraż to 160l na jedna dobraną parę. Planowane przez Ciebie akwarium jest dla nich za małe.

4." Gurami dwuplamiste - kolejna moja ulubiona :). Miałem chyba parkę i jak urosły zbyt duże to je sprzedałem." - ciepłolubny gatunek labiryntowy, minimalny litraż dla tych ryb to 200l (100 cm długości). Twoje akwarium jest dla nich za małe.

5." Pielęgniczka ramireza." - wymaga piasku jako podłoża, skorupy kokosa dla schronienia i wody miękkiej i kwasnej. Ciepłolubna.

6." Gupiki - gupików miałem całe mnóstwo. "- wymagają wody twadej i zasadowej.

7. "Rybki stadne (danio lub neon) - miałem raz stado danio i raz neonów obie rybki bardzo fajne." - neony Innesa to gatunek chłodnolubny, podobnie jak danio. Wymagają wody miekkiej i kwaśnej. Neony czerwone są ciepłolubne, wymagają wody miękkiej i kwaśnej.

8. "Mieczyk hellera. "- ciepłolubne, wymagają wody twardej i zasadowej

9." Molinezja." - wybitnie ciepłolubne, wymagają wody twardej, zasadowej, wręcz słonawej


Zgodnie z moimi uwagami przemyśl obsadę, ponieważ nie należy łączyć ze sobą gatunków ryb o odmiennych wymaganiach co do temperatury wody i jej parametrów, Molinezje nie powinny być trzymane z neonami lub danio itp.

O dostosowywaniu parametrów wody poczytaj w dziale Woda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Ooo super, dzięki za pomoc teraz już sobie mogę poskładać jakąś obsadę :).

Co do akwarium to ustaliliśmy z żoną że nie bierzemy jeńców i zdecydujemy się na 200L, tak więc skalary się zmieszczą :).

Mam jeszcze pytanie czy ktoś z was kupuje rzeczy / roślinki do akwarium z allegro? Pytam ponieważ byłem w sklepie zoologicznym żeby złożyli mi cały zestaw z akwarium 126L pokrywą i całym wyposażeniem (żwirkiem, korzeniami, kamieniami, roślinkami itp) i wyszło ponad 1100zł. No trochę to drogi sport. W przypadku akwarium 200L to wyjdzie pewnie 2000 zł....

Przykładowo rośliny 10 sztuk 250zł.
Korzeń - 80 zł.
Kamienie - 80 zł.
Podkład pod żwir - 45zł.

Ceny z allegro:
Piach 26kg - 38zł https://allegro.pl/oferta/najczystszy-p ... 7773375243

Podłoże dla roślin 11 zł https://allegro.pl/oferta/substrat-podl ... 7551402067

Roślinki również można kupić tylko teraz nie wiem jak z transportem.
https://allegro.pl/oferta/0-zestaw-latw ... 7310845128

Ps. szafeczka pod akwarium zamówiona. Grunt, że zrobiony pierwszy krok...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Korzeń pozyskaj z lasu.
Kamieni nie potrzebujesz, a jeżeli się bez nich nie obejdziesz to znajdź sam.
Piasek jest za grosze w każdym markecie budowlanym.
Rośliny kup w najbliższym sklepie zoologicznym, zobacz ogłoszenia na OLX i innych portalach z Twojej okolicy, zobacz na dział Giełda na Akwaforum.

Zestaw złóż sam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Serio można kupić zwykły piach w markecie budowlanych i po wyparzeniu dać go do akwarium?

Rozumiem, że pod taki piach już trzeba dać jakiś substrat dla roślinek?

O kamyczkach myślałem takich: https://allegro.pl/oferta/lupek-drzewia ... 6739344593

A ty masz w akwarium zwykły korzeń z lasu?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

damianKr pisze:Mam jeszcze pytanie czy ktoś z was kupuje rzeczy / roślinki do akwarium z allegro?
BARA pisze:Rośliny kup w najbliższym sklepie zoologicznym...

Własnie najlepiej sprawdza mi sie kupowanie z netu . W sklepach mają zwykle wszystko na jedno kopyto , niekoniecznie dobre jakościowo .

Oczywiście w necie (np. allegro) też można się naciąć na badziewie ale masz przynajmniej wybór . Mam swoich faworytów i takich sprzedawców na których się naciałem ja lub moi znajomi
BARA pisze:Kamieni nie potrzebujesz, a jeżeli się bez nich nie obejdziesz to znajdź sam.
Raczej trudno coś innego niż otoczaki . Ja mam kolekcję kamieni ze składów budowlano /ogrodowych - jednak wybór tam masz a ceny stanowią ułamek tego co na allegro
damianKr pisze:Roślinki również można kupić tylko teraz nie wiem jak z transportem.

https://allegro.pl/oferta/0-zestaw-latw ... 7310845128
Wprawdzei to jest jeden z tych sensownych sprzedawców jednak niesmiało odradzam kupowanie takich zestawów - lepiej samemu sobie skomponować zestaw . Będzeisz miał wówczas to co chcesz i w takiej ilośći jekiej oczekujesz
damianKr pisze: Pytam ponieważ byłem w sklepie zoologicznym żeby złożyli mi cały zestaw z akwarium 126L pokrywą i całym wyposażeniem
Jak widzisz dotyczy to w podobnym stopniu rośłin co i sprzętu
ODPOWIEDZ