Powrót do akwarystyki po 12 latach przerwy.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Tego bym wybrał . Zresztą stawiając podobnej wielkości zbiornik się nad nim zastanawiałem .
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Super, to filtr zamówiony, teraz pozostaje grzałka.

Czy warto bawić się w drogie grzałki, czy np taka wystarczy?
https://allegro.pl/oferta/grzalka-z-ter ... 6467284964
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Grzałke weż mniejszą niż litraż akwarium, żeby nie ugotować ryb w czasie awarii. Myślę, że grzałka 50W lub 100W będzie wystarczająca. Nie większa.

W swoim akwarium 128l mam grzałkę 25W w termostatem i 5W stałą, bez termostatu. W pokoju mam 21-22 stopnie, w akwarium trzymam około 25 stopni bez problemu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zgodziłbym się z BARA jeśli miałbym instalować grzałkę zanurzeniową .

Osobiście wybrałbym grzałkę przepływową . Własciwie same zalety z wyjątkiem ceny która zresztą nie kładzie na kolana i jest porównywalna z cenami droższych grzałek zanurzeniowych
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

To taka zwykła za 17 bedzie Ok? https://allegro.pl/oferta/grzalka-z-ter ... 7818475843

Później jeśli zobaczę, że nie daje rady to mogę chyba dołożyć drugą.

Co do grzałki przepływowej to myślałem nad taką: https://allegro.pl/oferta/grzalka-zewne ... 7128322375

Jednak tu już jest większa cena i zastanawiam się czy warto przepłacać. W końcu grzałka nie jest tak ogromna jak filtr i nie zajmuje dużo miejsca w akwa.

Z ciekawości co ile, mniej więcej zmienia się wkłady w takim filtrze zewnętrznym?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A ja sie nie zgodze z wami dla odmiany :mrgreen:

Kupowanie mniejszej grzalki z uwagi na ryzyko ugotowania ryb to MIT. Od lat jest powtarzane to samo i asekuracyjnie mówione, ze duza moc grzalki ugotuje ryby w momencie awari termostatu lub samej grzalki. W dzisiejszych czasach takie ryzyko praktycznie nie istnieje, jesli sie tak zdarzy to jest to przypadek jeden na milion, przy zalozeniu ze kupilismy slabej jakosci watpliwa grzalke wyprodukowana w republice ryzowej. Do akwarium 100L mozna smialo wstawic dobrej jakosci grzalke 100W z termostatem i cieszyc sie nia na lata. To samo tyczy sie filtracji i reszty dupereli w akwarium, nie straszmy starymi ludowymi zabobonami. Za chwile bedzie 2020rok, czasy zielonego Aquael'a FAN-1 juz dawno minely.

Co do grzalki przeplywowej to zaporowa moze byc tylko cena, dla kogos kto ceni sobie przestrzen w zbiorniku, owszem tak. Sam mam przyjemnosc uzytkowac tego rodzaju grzalke i moge z czystym sumieniem polecic. Na marginesie wloski Hydor produkuje bardzo dobre przeplywki, uzytkuje model 300W 16/22 juz drugi rok i oby jeszcze dluzej.
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

hehe

tylko że jak ja jakiś czas temu odważyłem się wspomnieć że to mit itp. to zostałem o mało zjedzony żywcem na tym forum .
Zobaczymy co dalej z tego wyniknie . :)

Grzałki przepływowe to nie tylko przestrzeń i względy estetyczne (no bo ozdobą grzałka przecież nie jest) .
dodatkowe aspekty (zalety) to:
- bezproblemowa cyrkulacjia i równomierna temperatura w zbiorniku
- wieksza dokładność regulacji a wiec bardziej stabilna temperatura
- większa niezawodność
- lepszy wynik energetyczny (może nie szokująco ale zawsze)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:58 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

A co na wypadek rozszczelnienia się zbiornika? To zdarza się znacznie częściej niż awaria grzałki? Przez swoje egoistyczne chęci posiadania wodmego świata w domu narazamy rybkk na śmierć w meczarniach.

Nie dajmy się zwariować. Starajmy się zapewnić jak najlepsze warunki dla posiadanych zwierząt i tyle.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:56 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Wracając jeszcze do kwesti piachu, to posiadacie taki do piaskownic:
https://www.obi.pl/piaskownice/piasek-d ... /p/2518389

Czy taki kwarcowy: https://www.obi.pl/materialy-sypkie/kre ... /p/5272968

Rozumiem, że kwarcowy będzie chyba trochę jaśniejszy bo ten do piaskownic to jest taki bardziej pomarańczowy.

25kg dla 200L starczy? Planuje grubość podłoża około 4cm.

ps. szafka już stoi na swoim miejscu jutro ma przyjść akwarium :).
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2019 21:05 przez damianKr, łącznie zmieniany 1 raz.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ja u siebie mam piasek do piaskownicy z OBI (taki jak w linku) i wszytko jest jak najbardziej OK
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Widziałem twoją galerię 300L i wygląda naprawdę fajnie. Widzę, że ten piasek jest dość jasny nie taki typowy pomarańczowy.

To masz ten piach? https://www.obi.pl/piaskownice/piasek-d ... /p/2518389

Czytałem, że dałeś ziemie na dno, później siatkę i dopiero piasek i jak Ci się sprawdza taki układ? Żadne ryby denne nie dokopują Ci się do gleby? :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Test octowy piasku do piaskownic z jednego bardziej znanego marketu budowlanego.

https://www.youtube.com/watch?v=Uo4w9bDQSEU
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

damianKr pisze:Widzę, że ten piasek jest dość jasny nie taki typowy pomarańczowy.
Powiedziałbym, że tak zwykły normalny jak się widuje w piaskownicach. Gdyby nie to, że chciałem mieć kiryski to dałbym coś czarnego.
Dokładnie tak.
damianKr pisze:Czytałem, że dałeś ziemie na dno, później siatkę i dopiero piasek i jak Ci się sprawdza taki układ?
Kolejno: ziemia, siatka (taka jak się daje na styropian przy ocieplaniu budynku) i na to piach.
Czy to jest dobry układ? Trudno mi się wypowiedzieć ponieważ nie mam doświadczenia, ale wszytko wydaje się być OK-kiryski zadowolone, helenki śmigają jak złe, roślinki rosną ;)
W krewetkarium mam podłoże aktywne i jedno co wiem to nigdy już go nie chcę, jak ono mnie denerwuje przez to, że jest dość lekkie. W piasku sobie sadzę roślinkę i wszytko jest OK, a tam sadzę roślinkę, przejdzie ślimak i wszytko się rozsypuje, wrrr...
damianKr pisze:Żadne ryby denne nie dokopują Ci się do gleby?
Nie mam aż takich wielkich potworów. To co mam to nie ma szans aby się dokopało do ziemi.
Trex pisze:Test octowy piasku do piaskownic z jednego bardziej znanego marketu budowlanego.
Takie testy z octem to o kant tyłka rozbić... Ja u siebie robiłem test octowy na piasku i kamieniach wszytko było OK, ale po czasie coś zaczęło mi zatwardzać wodę-wszytko zwaliłem na keramzyt, ale jak go wyrzuciłem to i tak się nic nie zmieniło. Dopiero jak zrobiłem test, że wrzuciłem trochę piasku i kamienie do wody RO (oczywiście osobno) i po tygodniu zrobiłem ponownie testy wody to wyszło szydło z worka, winne były kamienie.
ODPOWIEDZ