Korzenie - rzadko poruszane kwestie

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Szymon12345
Posty: 16
Rejestracja: 25 mar 2019 16:37

Korzenie - rzadko poruszane kwestie

Post autor: Szymon12345 »

Witam.

Mam kilka pytań, na które w sieci nie ma odpowiedzi lub są niejasne/sprzeczne.
Zaczynając: zdobyłem piękne korzenie z ogromnego torfowiska, korzenie niestety najprawdopodobniej są z drzew iglastych. Po oderwaniu kawałka drewna jest wyczuwalny delikatnie zapach żywicy (dla mnie bardziej słodkawy/migdałowy w połączeniu z zapachem żywicy), ale żadna żywica nic kompletnie nie wycieka, nie klei się nie maże.

Moje pytania:

1. Podobno żywica jest rozpuszczalna w w wodzie dopiero w 75 stopniach Celsjusza, ale nie zaleca się używania drewna iglastego ze względu na inne ponoć szkodliwe dla ryb związki. Wszędzie straszą tymi iglakami, a z drugiej strony widzę, że wiele osób chwali się, że ma takie korzenie, w dużych ilościach, w akwariach i nie ma to absolutnie żadnego wpływu na zdrowie i żywotność ryb. To jak to w końcu jest? Jakie macie z tym tematem doświadczenia?

2. Korzenie, które pozyskałem są najprawdopodobniej sosnowe (być może świerkowe?), pochodzą z terenów bagiennych i torfowisk jednocześnie. Wszędzie się trąbi, że korzenie z bagien i torfowisk są szczególnie polecane, ale czy wszystkie korzenie również z drzew iglastych?

3. Mówi się, że sosna bagienna to świetne drewno do akwariów. Sosna bagienna - czy to sosna rosnąca na bagnach czy po prostu nazwa gatunku drzewa, który równie dobrze może rosnąć wszędzie?

4. W jakich warunkach i w jaki sposób przechowywać korzenie, które chciałbym wykorzystać w akwarium w przyszłości? Oczywiście po okorowaniu, wyczyszczeniu, wymyciu i wysuszeniu. Nie wiem na strychu? W papierze? Foli? Mam ich tyle, że mogę na spokojnie korzystać z nich w różnych zbiornikach przez najbliższe 10 lat, więc szkoda wykorzystać jeden a resztę wyrzucić.

5. No i ciekawostka: jeden duży korzeń topię w beczce od 48 godzin i nie zabarwił on wody. Woda jedynie może delikatnie pachnie żywicą. Albo ja nie rozpoznaję zabarwienia, wodę pobieram szklanką może w dużym akwarium byłoby widać to zabarwienie? A może brak dostępu światła uniemożliwia przedostawanie się garbników do wody? Korzeń pływa w czarnej beczce.
ODPOWIEDZ