Gurami Mozaikowe - pomocy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Corrado
Posty: 7
Rejestracja: 05 kwie 2019 7:21
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Gurami Mozaikowe - pomocy

Post autor: Corrado »

Witam!
Jestem nowy więc za ewentualne gafy od razu przepraszam 8)
Na początek moje akwarium :
112l, Filtry: Fan 2 plus i Turbo 500 (przykręcone tak by nie było pralki)
5 x Danio
2x gupik
4x kirys spiżowy
5 x ramirez (1 samiec 4 samice)
5 x otosek
2 x ślimak ampularia
Z roślin mam 2 żabienice, 2 anubiasy i długa mało wymagająca trawiasta roślina (nazwy nie pamiętam :))
Mam problem z gurami. Akwarium ma 2 miesiące, a przy każdej próbie wpuszczenia gurami do 3 dni padają jedno po drugim. Woda jest klarowna, dodaje bakterie. Wszystkie pozostałe ryby mają się dobrze, ba, ramirezy już podchodziły do tarła. Za to gurami bez żadnych innych objawów robią się ospałe, zaczynają leżeć na dnie, a potem padają. Karmię ichtiowitem na zmianę z mrożoną artemią plus tabletki dla kirysków.
Wszyscy pytani niedowierzają bo przy złej wodzie powinny pierwsze paść ramirezy a mi już braknie pomysłów więc pomyślałem, że może tu ktoś, coś...
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Parametry wody powinieneś sprawdzić testami a nie wytrzymałością ryb. Obsada jest źle dobrana.
Podaj parametry, zobaczymy co dalej :)
Corrado
Posty: 7
Rejestracja: 05 kwie 2019 7:21
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: Corrado »

A moge coś wiecej na temat złej obsady zanim porobie testy?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Poczytaj o wymaganiach życiowych ryb które posiadasz i później wyciągnij wnioski, które ryby pod względem parametrów do siebie nie pasują. Przy okazji dowiesz się coś więcej o rybach które posiadasz.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Re: Gurami Mozaikowe - pomocy

Post autor: BettaManiac »

Corrado pisze:[...]
długa mało wymagająca trawiasta roślina (nazwy nie pamiętam :)) [...]
Na jakieś 99 procent jest to vallisneria :)
Wyszukaj,a jeżeli to nie to (taka trawa niska bardzo)
to za niedługo zacznie Ci gnić (raz to przechodziłem),sprzedają ją jako roślinę akwariową a jest typowo błotna (tzn. do paludarium,na granicę wodną,korzenie w wodzie razem z bulwą,a liście na zewnątrz wody).
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Masz wymieszane gatunki ryb pod względem parametrów (twardości, zasadowosci) których potrzebują i w których naturalnie występują i się rozmnażają. Nie wiemy jaką masz wodę, więc nie wiemy dla których gatunków ta woda nie jest ospowiednia, ale można przypuscic że wodę masz twardą i zasadową jak w większości przypadków kranowki. Testy powinno się wykonać przed wpuszczeniem jakiegokolwiek gatunku do akwarium. To tzw. Podstawa.
Bez tej podstawy nie nacieszysz się ani akwarium, ani rybami, które niepotrzebnie narażasz na utratę zdrowia i życia.
Corrado
Posty: 7
Rejestracja: 05 kwie 2019 7:21
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: Corrado »

Zgadza się to vallisneria :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Gurami Mozaikowe - pomocy

Post autor: BARA »

BettaManiac pisze:
Corrado pisze:[...]
długa mało wymagająca trawiasta roślina (nazwy nie pamiętam :)) [...]
Na jakieś 99 procent jest to vallisneria :)
Wyszukaj,a jeżeli to nie to (taka trawa niska bardzo)
to za niedługo zacznie Ci gnić (raz to przechodziłem),sprzedają ją jako roślinę akwariową a jest typowo błotna (tzn. do paludarium,na granicę wodną,korzenie w wodzie razem z bulwą,a liście na zewnątrz wody).
Vallisneria czyli nurzaniec jest rośliną typową podwodną, w akwarium nie gnije, rośnie doskonale prawie w każdych warunkach i stanowi dobre zacienienie dla ryb potrzebujących roślin kładących się na tafli wody.
Wystarczyło poczytać choćby tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nurzaniec_%C5%9Brubowy

Co do obsady, to mieszasz ze sobą gatunki ryb o kompletnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.
5 x Danio - gatunek chłodnolubny, woda miękka, odczy kwasny lub obojetny
2x gupik - woda ciepła, twarda i zasadowa
4x kirys spiżowy - nie "kirys" ale kirysek, wymaga bezwzględnie piasku jako podłoża, woda miekka, odczyn kwaśny i obojętny
5 x ramirez (1 samiec 4 samice) - należy trzymać nie harem (!!) ale dobraną parę, woda miękka i kwaśna, ciepła.
5 x otosek - woda chłodna, miękka i kwaśna


na gurami twoje akwarium jest za małe.

Po co podajesz jakieś "bakterie" i zaburzasz równowagę biologiczną w akwarium?

Pokaż nam proszę zdjęcie zbiornika, wstaw je na serwer zewnętrzny np. Fotosik i podaj nam linka.
Podaj parametry wody, jaką masz w akwarium.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2019 14:07 przez BARA, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Bara,mi nie chodzi o vallisnerię że gnije,ale roślina także podobna do trawy,nie pamiętam jej nazwy ale jest typowo rośliną bagnistą.Jak znajdę to podam jej nazwę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odnośnie gurami: te ryby wymagają ciepłej warstwy powietrza nad akwarium, więc mam nadzieję, że zbiornik jest przykryty?
Jakoś nie wspominasz o roślinach pływających, wymaganych przez gurami. Roślin w ogóle masz chyba bardzo mało, chyba że nurzaniec już się mocno rozrósł...

Inna kwestia: czy gurami pochodzą od jednego hodowcy? Pytałeś o warunki, w jakich były trzymane? Może gwałtowna zmiana parametrów jest przyczyną letalności ryb?

I jeszcze jedna sprawa: mam nieodparte wrażenie, że w akwarium jest problem ze związkami azotu (problem z prawidłową filtracją biologiczną). Wpuszczenie kolejnych ryb do zbiornika powoduje gwałtowny skok NO2, odczuwany mocno przez osłabione stresem i transportem gurami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Roślina na którą mnie oszukali w zoologicznym to tatarak karłowaty.Myślałem że będzie dobrze rosnąć (nie powiedzieli nazwy rośliny).Jak ktoś by ją widział nie kupujcie jej,zgnije po dwóch tygodniach.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:10 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Corrado
Posty: 7
Rejestracja: 05 kwie 2019 7:21
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: Corrado »

Problem chyba rozwiązany. Okazało się, że głupi ja dawaałem im za krótki okres przejsciowy zbyt szybko dodają im wody z mojego akwa. Ostatnio wpuszczona parka śmiga już kilka dni aż miło.
Co do temp. to dokładnie 25,8'C.
Podłoże kwarc - żwirek i piasek.
Akwa oczywiście z fabryczną pokrywą, oświetlenie 16W LED sunny warm aquaela - świeci 8godz. dziennie.
Co do upodobań twardościowych i pH to wszystkie moje mają wspólny przedział w zakresie tolerowanego pH, a skoro wszystkie pływają pełne energii znaczy, że nie jest źle. Zresztą okazuje się, że wg. białostockich wodociągów i wielu lokalnych akwarystów tutejsza woda jest bardzo dobrej jakości :)
Z roślin zapomniałem dopisać, że jest jeszcze kilka kryptokoryn i kępki niskiej trawki, która nie gnije - póki co :) . I tu moje pytanie - jakie pływające rośliny polecacie pod pokrywę z oświetleniem, bo takowe zamierzam dziś zakupić. Niestety z tego co udało mi się wyczytać większość potrzebuje większego dystansu między lustrem wody a świetlówką niż oferuje zwykła pokrywa z zestawu.
Aha co do "bakterii" to na początku dodawałem AZOO SuperPSB aby troche przyspieszyć dojrzewanie. Nie mam zamiaru jednak robić tego bez potrzeby w przyszłości.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Czyli jak rozumiem, testów robił nie będziesz bo wszystko śmiga i jest git. Cóż, powodzenia :roll:
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:05 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ