Przygarnęłam rybki o których mało wiem...

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Przygarnęłam rybki o których mało wiem...

Post autor: dotka89 »

Witam. Mam na imię Dorota. Kilka dni temu przygarnęłam rybki. Przyznam od razu, że niewiele wiem o akwarystyce. Tata mój ma bardzo duże akwa i w moim rodzinnym domu rybki były od zawsze więc coś tam podpatrzyłam i tyle.
Dodam, że te co przygarnęłam miały wodę do połowy akwarium, ciemno i jak to usłyszałam "już ich nie chcę czekam aż zdechną". No i choć nie mam dużo wiedzy postanowiłam że postaram się dać im dobry dom.
Akwa 54L, jest grzałka, filtr z napowetrzaczem. Poprzedni właściciel kupił cały zestaw razem więc myślę że jest ok.
Obsada to "aż":
1x kirysek
2x neonek
1x to chyba danio tylko taki weloniasty
2x piskorek
No i tyle, chyba tylko tyle dożyło.

Pytania mam następujące:
1. Kiedy mogę dokupić inne rybki? Np kilka neonków i tych danio, bo wiem że one stadne (kiryski chyba też) i będzie im lepiej w większej grupie
2. Jaki najlepszy pokarm dla kiryska i piskorków? Mam na razie tylko płatki ale nim opadnie coś na dno to te trzy maluchy wyżrą większość :)
3. Jakie roślinki polecacie do takiego akwa bo i z tym "melina"

Rybki wyglądają na zdrowe tylko biedne wychudzone. Po jedzonku wyszły im troszkę brzuszki i mam nadzieję że jak tylko się trochę doedukuję to będą szczęśliwe.
Dziękuję za każdą podpowiedź.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, jesteś jak rycerz :wink:
Ad1.Najlepiej to sprawdzić testami kropelkowym wodę, pH,GH i poziom związków azotu, bo jak poprzednik chciał ukatrupić ryby to woda może być nieciekawa, wierzchnia warstwa podłoża powinna być piaskiem, nie żwirkiem. Jak parametry będą ok to można dorybić, ale nie przerybiać.
Ad2. W sklepie jest karma dla kirysków, moje lubią te tabletki dla zbrojników, możesz jakiś granulat sypnąć, szybciej opada jak płatki.
Ad3. Roślinki zobacz na Olx w swojej miejscowości, będzie prawdopodobnie taniej i sprawdzone przez innych akwarystów co dobrze rośnie na miejscowej wodzie.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

+ Przydałaby się chociaż długość,+ nie kupuj wymagających roślin bo pewnie nie masz zbyt dobrego oświetlenia (kalkulator lm. : l = lm/l- dla roślin bardzo wymagających 50-60 lm./l ~ to wiem od pimowo więc się nie chwalę,jeżeli chciałabyś coś lepszego roślinom dobrać pisz do niego,
lm - lumen
l - litr)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:19 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Niestety nie umiem tu dodać zdjęć. Roślinki wezmę od taty tylko jest teraz w szpitalu :( Testy wody kupię przy najbliższej okazji.
BettaManiac czy chodzi Ci o długość akwa? Jak tak to ma 60cm. Co do oświetlenia to się nie znam zupełnie ale jak na mój gust jest bardzo jasno :roll:

Byłam dziś w zoologu po granulat i mi ciulik wcisnął taki dla małych rybek, wolnoopadający, a mówiłam że dla dennych rybek... ech...

mirukan to neonek innesa (nie wiem czy tak się to pisze). Muszę poczytać jakie temp wody potrzebują te rybki, może u taty się będą lepiej czuć.

Na razie nie będę kupowała innych rybek. Poczekam na roślinki i aż te co mam troszkę odżyją. Mam w sumie dwie plus kulka glonów czy coś takiego.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Każda rada jest dla mnie na wagę złota a i dla rybek również :)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:15 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

Nie mogę już edytować a popatrzyłam na innych wątkach, że dużo osób używa do zdjęć fotosika. Też spróbowałam i oto moje na razie marne akwarium:
Obrazek[/img]
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:14 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

mirukan pisze:
dotka89 pisze:Nie mogę już edytować
Możesz :) Po prawej stronie posta w rogu masz opcję "zmień".
I wklej link tak by działał , bo to co wrzuciłaś nie śmiga :wink:
Już chyba działa :)
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

mirukan pisze: To "stadna rybka i wymagająca wody miękkiej i ciepłej min 26 stopni .
Dla Innesów 26 stopni to max, te ryby preferują chłodniejszą wodę, około 24 stopnie.


Kiryski i piskorki wymagają piasku jako podłoża :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Kilka rad już dostałaś :wink:
Co do karmienia ryb dennych, jeśli nie masz odpowiedniego pokarmu, możesz do szklanki nabrać troszkę wody z akwa, dodać pokarm jaki masz aby zatonął, nabierasz strzykawką i wpuszczasz do akwa przy zgaszonym świetle. Wtedy denne ryby spokojnie zjedzą co mają zjeść.
Jeśli uda Ci się gdzieś dostać, Hikari Sinking Carnivore to bardzo dobrej jakości pokarm dla Piskorkow i Kiryskow. Zauważyłam że niektóre moje wybredne ryby chętnie go zjadają. Oczywiście dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona ale od czegoś trzeba zacząć.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

dotka89 pisze: BettaManiac czy chodzi Ci o długość akwa? Jak tak to ma 60cm. Co do oświetlenia to się nie znam zupełnie ale jak na mój gust jest bardzo jasno :roll: .
Tak Dotka,o to mi chodziło :).
Dobrze by było,gdybyś zamontowała roślinom listwę z czerwonymi i niebieskimi diodami,najlepiej powerled,żeby miały lepsze warunki do rośnięcia,oraz zobaczyła ile masz lumenów na każdej świetlówce,czy co ty tam masz :P (wpisz to co na twoim oświetleniu pisze to powinno wyskoczyć).+ Ja bym na twoim miejscu rozdzielił gałęzatkę kulistą (to ten glon co mówiłaś) wycisnął,bo w niej często jest dużo różnych syfów ( działa jak gąbka w akwarium,co jakiś czas trzeba wycisnąć ).
+ Też co bym wymienił,to filtr (powiedz jaki masz,bo w zestawach często oszczędzają na nim)Poczytaj tutaj o filtrze,ja ci podam cytat wraz ze stroną :

nie podawaj linków na inne fora akwarystyczne! MOD BARA
zbiornik 54L:
minimalna wydajność filtra = (54L * 20%) + 54L = 65L
optymalna wydajność filtra = 65L * 3 = 195L
Filtr powinien mieć wydajność od około 65L do 195L na godzinę.
(Polecam filtry Happeta,mam w akwarium z bojownikiem,i dosyć dobrze się sprawuje,jedyne co wymieniłem to wkład z aktywnym węglem na lawe wulkaniczną :)).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BettaManiac pisze: Dobrze by było,gdybyś zamontowała roślinom listwę z czerwonymi i niebieskimi diodami,najlepiej powerled,żeby miały lepsze warunki do rośnięcia,oraz zobaczyła ile masz lumenów na każdej świetlówce
Nie zgadzam się z tą wypowiedzią. Jakie listwy z niebieskimi i czerwonymi diodami? Nie wiesz, jakie oświetlenie ma nad akwarium Autorka tematu, więc nie ma sensu doradzanie jej stosowania kolorowych LEDów. Są w tym przypadku całkowicie zbędne.
Wydaje mi się, że nad tym akwarium w pokrywie (bo to chyba zestaw?) jest po prostu zwykła świetlówka. Być może o za małej mocy - tego nie wiemy.
Ilość lumenów jest określeniem dotyczących oświetlenia diodowego, przy świetlówkach (T5 i T8) podajemy barwę (temperaturę) światła w Kelwinach i moc z Watach.

dotka89
, niestety podłoże nie nadaje się dla piskorków, dla nich konieczny jest piasek, kryjówki z kokosów, korzeni i długość zbiornika minimum 80cm. Pomyśl o dosypaniu piasku do obecnego żwirku i dosypywania go aż się porządnie przemiesza.

Anubiasy jakie masz w tej chwili powinnaś umocować na kamieniach, a nie sadzić w żwirku. Ich kłącza powinny być w toni wody, to są epifity, a nie rośliny korzeniowe.
Masz bardzo mało roślin - to zrozumiałe na tym etapie, postaraj się jak najszybciej zdobyć więcej. Najlepiej kryptokoryny Wendtii Green, są mało wymagające. I wtedy wsadź w podłoże kulki lub pałeczki nawozowe, ponieważ w jałowym żwirku ciężko będzie roślinom znaleźć związki pokarmowe.
mirukan pisze:
dotka89 pisze:to neonek innesa
To "stadna rybka i wymagająca wody miękkiej i ciepłej min 26 stopni .
Neony Innesa to gatunek chłodnolubny, dla nich optymalna temperatura to 23-24 stopnie maks. Mirukan, mylisz neony Innesa z neonami czerwonymi - ciepłolubnymi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

Poskorki pójdą jednak do taty jak tylko wyjdzie ze szpitala. Tam będą miały o wiele lepsze warunki. Niestety teraz jestem uziemiona i najprędzej w piatek/sobotę kupie wszystko co trzeba (testy wody, piasek i przywiozę roslinki). Podpowiedzcie mi proszę tylko jak najłatwiej wymienić ten zwirek na piasek? Da sie jakos mniej inwazyjnie żeby rybek nie stresować bo już dużo przeszły, czy raczej muszę je wyłowić i wszystko od nowa zrobić?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Ilość lumenów jest określeniem dotyczących oświetlenia diodowego, przy świetlówkach (T5 i T8) podajemy barwę (temperaturę) światła w Kelwinach i moc z Watach.
Trochę naszą moderatorkę poniosło bo jest to po pierwsze zagadnienie niepotrzebnie tutaj poruszane a po drugie twierdzenie błędne .
ODPOWIEDZ