Przygarnęłam rybki o których mało wiem...

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze:
BARA pisze:Ilość lumenów jest określeniem dotyczących oświetlenia diodowego, przy świetlówkach (T5 i T8) podajemy barwę (temperaturę) światła w Kelwinach i moc z Watach.
Trochę naszą moderatorkę poniosło bo jest to po pierwsze zagadnienie niepotrzebnie tutaj poruszane a po drugie twierdzenie błędne .
goldi_ tak, masz rację, zagadnienie oświetlenia jest kompletnie niepotrzebnie tutaj poruszane, bo nie ma i nie było potrzeby o tym pisać. Ale pokaż mi jakąkolwiek świetlówkę T8 na której poza oznaczeniem barwy światła i mocy, będą jeszcze podane lumeny. Proszę. Od razu uprzedzam, że ani Philips, ani Lucci, ani Narva tego nie podają.
Oczywiście, że można się pokusić o wyliczanie lumenów dla świetlówek, ale chodziło mi o dane, którymi się posługujemy w opisie źródła oświetlenia. Kwestia lumenów pojawiła się razem z początkiem stosowania oświetlenia ledowego.

Dotka, możesz delikatnie ręką wybierać żwirek i na jego miejsce sypać piasek. Jak zrobisz to powoli i bez gwałtownych ruchów to dasz radę bez potrzeby całkowitego restartu.

Pamietaj o innym osadzeniu anubiasów, nie w podłożu.
Nie jesteś przypadkiem z Podlaskiego? Chętnie Ci odstąpię kilka roślin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

BARA pisze:
goldi_ pisze:
BARA pisze:Ilość lumenów jest określeniem dotyczących oświetlenia diodowego, przy świetlówkach (T5 i T8) podajemy barwę (temperaturę) światła w Kelwinach i moc z Watach.
Trochę naszą moderatorkę poniosło bo jest to po pierwsze zagadnienie niepotrzebnie tutaj poruszane a po drugie twierdzenie błędne .
Goldi, tak, masz rację, zagadnienie oświetlenia jest kompletnie niepotrzebnie tutaj poruszane, bo nie mam potrzeby o tym pisać. Ale pokaż mi jakąkolwiek świetlówkę T8 na której poza oznaczeniem barwy światła i mocy, będą jeszcze podane lumeny. Proszę. Od razu uprzedzam, że ani Philips, ani Lucci, ani Narva tego nie podają.
Oczywiście, że można się pokusić o wyliczanie lumenów dla świetlówek, ale chodziło mi o dane, którymi się posługujemy w opisie źródła oświetlenia. Kwestia lumenów pojawiła się razem z początkiem stosowania oświetlenia ledowego.

Dotka, możesz delikatnie ręką wybierać żwirek i na jego miejsce sypać piasek. Jak zrobisz to powoli i bez gwałtownych ruchów to dasz radę bez potrzeby całkowitego restartu.

Pamietaj o innym osadzeniu anubiasów, nie w podłożu.
Nie jesteś przypadkiem z Podlaskiego? Chętnie Ci odstąpię kilka roślin.
Dziękuję za odpowiedz. Niestety ja z Kujawsko-pomorskiego.
Spróbuję w takim razie delikatnie podmienić podłoże. Roslinki również poprawię tylko sobie poszukam jak ma to dokładnie wyglądać. Tata mówił ze da mi cebulke lotosa tygrysiego i cos jeszcze więc niedługo będzie lepiej :)
Ps. Czy obie roslinki to aniubasy? Obie nie mogą mieć zakopanych korzeni?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Ale pokaż mi jakąkolwiek świetlówkę T8 na której poza oznaczeniem barwy światła i mocy, będą jeszcze podane lumeny. Proszę. Od razu uprzedzam, że ani Philips, ani Lucci, ani Narva tego nie podają.

Oczywiście, że można się pokusić o wyliczanie lumenów dla świetlówek, ale chodziło mi o dane, którymi się posługujemy w opisie źródła oświetlenia. Kwestia lumenów pojawiła się razem z początkiem stosowania oświetlenia ledowego.
Proszę Cię … wszystko co napisałaś jest nieprawdą - wręcz bzdury .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ proszę o konkretną wypowiedź, wskaż mi oznaczenie lumenów na świetlówce T8 lub T5, bo może to ja czegoś nie wiem i z ciekawością się dowiem. Nie żartuję. Na tych które używam widzę tylko Kelwiny i Waty. Może czegoś nie widzę?
Dopóki nie pojawiło się oświetlenie ledowe nikt nie pisał nic o lumenach, nie poslugiwaliśmy się tym terminem, albo sobie tego nie przypominam.

Dotka, anubiasy to epifity, które nie mają korzeni sensu stricte, ale chwytniki służące do przytrzymania się przez te rośliny podłoża. Powinnaś je osadzić na kamieniu, korzeniu, kokosie lub swobodnie na żwirku/piasku.
Wydaje mi się, że obie rośliny to są właśnie anubiasy

Lotos może być za duży do Twojego akwarium. Poszukaj kryptokoryn.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

goldi_ proszę o konkretną wypowiedź,
Konkretna wypowiedź :

BARA pisze:wskaż mi oznaczenie lumenów na świetlówce T8 lub T5,
Obrazek

Informuję że ten parametr na powszechnie dostępnych źródłach światła musi być podawany z mocy prawa .

Diody nie podlegają temu prawu ponieważ są komponentem więc konia zrzędę temu kto mi pokaże diodę z podanym tym parametrem .
Nawet opakowanie zbiorcze nie zawiera specyfikacji a jedynie kod .


Nawet gdyby gdyby tych oznaczeń nie było na swietlówkach to jest akurat odwrotnie od tego co twierdzisz .

To właśnie w przypadku świetlówek precyzyjnie możemy operować strumieniem świetlnym jako parametrem wyrażanym w lumenach zaś w przypadku diod jest to dyskusyjne a w każdym razie obarczone sporym ryzykiem .


Nieprawdą też jest że operowanie lumenami pojawiło się wraz z objawieniem LED-ow w technice oświetleniowej . Już w latach (chyba) 80-tych dość powszechne były tabele zestawiające wartości strumienia świetlnego świetlówek różnych producentów oraz alternatywnych źródeł światła . To było zawsze .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ dziękuję za wyjaśnienie. Opisując źródła oświetlenia na Forum nie spotkałam się z używaniem informacji o lumenach w przypadku świetlówek T8 i T5, zawsze podawana była tylko barwa (temperatura) światła i jego moc.

Wobec powyższego przepraszam za zamieszanie.

dotka, a tak z ciekawości, co stanowi źródło światła nad Twoim akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

BARA pisze:goldi_ dziękuję za wyjaśnienie. Opisując źródła oświetlenia na Forum nie spotkałam się z używaniem informacji o lumenach w przypadku świetlówek T8 i T5, zawsze podawana była tylko barwa (temperatura) światła i jego moc.

Wobec powyższego przepraszam za zamieszanie.

dotka, a tak z ciekawości, co stanowi źródło światła nad Twoim akwarium?
Mam zwykłą żarówkę (taka w kształcie łezki) E27 3W 230V.

Roślinki wykopałam ze żwirku. Na razie mają marne korzonki. Jak trochę odżyją to umocuje je inaczej. Teraz niczym ich nie mocowałam i póki co wykopałam "jamę" pod kamieniem dla piskorków (już się tam zadomowiły).
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dotka, zostaw tak te anubiasy, niech sobie siedzą z kłączem ponad żwirkiem. Dla piskorków daj skorupę kokosa lub korzeń ceramiczny, bo na razie narażasz je na ciągły stres. Oczywiście podmiana podłoża na piasek jest konieczna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

BARA dziękuję za odp. Wszystko postaram się ogarnąć ale dopiero w sobotę. Nie mam w domu nic co mogłabym wsadzić tymczasowo jako jamę dla piskorków. Jeżeli do soboty nie trafią one do taty to na pewno kupię coś dla nich.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie testów. Trochę poszukałam na forum i wiem że testy paskowe nie są miarodajne. Jakie testy kropelkowe zatem wybrać? Widziałam że każdy test mierzy co innego a zestaw startowy kosztuje coś koło 200 zł. Niestety nie mam takich pieniędzy.. Znalazłam na allegro np test JBL pH który starcza na 80 pomiarów. Kosztuje 26 zł więc nie jest źle ale jak mam kupić np kilka różnych to finansowo mnie w tym momencie to zeżre. Jakie najważniejsze parametry muszę zbadać żeby wiedzieć na czym stoję?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Na początek testy na NO2, NO3, KH (GH może ewentualnie poczekać) . Osobiście nie używam testów kropelkowych na pH, bo wyniki uważam za niemiarodajne jak w przypadku pasków; próbowałam testów Sera, Tetra, Amtra, JBL, Askoll. Wyniki były różne i odbiegające jeden od drugiego. Używam miernika elektronicznego, który co jakiś czas trzeba kalibrowac.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Polecam test kropelkowy na pH firmy Zoolek. To samo w przypadku testu na GH/KH (dwa w jednym teście) oraz możesz sprawdzić NO2.
Na razie pozostałe parametry sobie darujmy.

Testy kropelkowe w podanym przeze mnie powyżej zakresie Zooleka są niezłe, moim zdaniem oczywiście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dotka89
Posty: 16
Rejestracja: 08 kwie 2019 12:31

Post autor: dotka89 »

Udało mi się na razie zrobić testy paskowe. Tata miał takie i mama mi przywiozła. Wiem, że lepsze kropelkowe ale mam na razie wyniki z pasków :

Cl- 0,8
pH- 7,2
KH-15
GH- 8
NO2- 0
NO3- 10

Takie mam karmy. Może być na początek?

Obrazek
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 17:55 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

mirukan pisze:Jeśli wyniki się potwierdzą to woda nie jest tak dramatyczna jakby mogło się wydawać .
A karmy chym... "na początek" :wink:
Pamiętaj tylko że niewielkie ilości by rybki zjadły w kilka minut. Rybek masz niewiele więc bardzo ostrożnie kilka razy dziennie ale ciut.
Tak, zwłaszcza gdyby się potwierdziło że Cl- 0,8 :lol: :lol: No ale wiadomo że to niemożliwe. To są właśnie paski.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 13 mar 2020 17:56 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ