Piana na powierzchni wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
karolh
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2019 11:12

Piana na powierzchni wody

Post autor: karolh »

Witam jestem nowy na forum jak i swieżym akwarystą, a własciwie to chciał bym nim byc :)
Otóż sprawa wyglada tak ze 3 tygodnie temu załozyłem akwarium 45l. Poczatkowo woda odstała swoj tydzien wposciłem rybki i na powierzni wody pojawila mi sie piana ktorej nie moge sie pozbyc od chyba tygodnia bądz dłużej. Testy wody tez nie wychodzą za dobrze bo pH wody jest ok 8, NO2 1,5mg/l z tego co czytalem to rybki juz nie powinny zyc chyba przy takim NO2, NO3 60mg/l. Zrobiłem juz dwie podmiany wody ok 50% i po dwoch godzinach testy wychodzą tak samo. Początkowo myslalem ze to mozę przez roslinki ktore mi sie nie przyjely i zaczeły gnic, ale wyrzuciłem wszystkie z akwa i problem nadal pozostał. Obsada akwarium to 8 neonków innesa, jeden bojownik, i dwa kiryski albinos. Do przyspieszenia rozruchu akwarium uzywalem bactazymu tetra bezposrednio do wody, oraz plantamin tetra na poczatku jak jeszcze byly roslinki.
Akwarium tak jak pisalem 45l
Filtr aquael turbo 550 n
Ostwietlenie standard takie jak montują w pokrywach przy zakupie nic nie zmienialem, akwarium oswietlone od godz 9 rano do 20 30 wieczorem, czyli 11,5 godz.
Temp wody to 25 stopni.


Jeśli macie jakieś pomysły co to moze byc, i jak rozwiązac problem to był bym wdzięczny za pomoc, oraz rady na przyszłość :D :D :D
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:18 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
karolh
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2019 11:12

Post autor: karolh »

Własnie mam problem z dodaniem załącznika ale cos wykombinuje. Teraz mam tyłko gałęzatke ktora zostawiłem. Oprocz tego wszystko zgniło.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:17 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
karolh
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2019 11:12

Post autor: karolh »

mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 21:17 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Filtr jest sprawcą piany- szaleje ostro, odczep tę rurkę napowietrzającą na przyszłość i postaraj się znaleźć trochę miejsca na ceramikę, może trochę gąbki grubszej i trochę gęściejszej potem, teraz nie wiem co masz w pojemniku na media- to biała gąbka czy sama wata?
Podłoże nie nadaje się dla ryb dennych i kopiących [ostre i gradacja za duża], kamienie do sprawdzenia czy nie zatwardzają wody- zalej je wodą destylowaną [powinna mieć GH=0, sprawdź testem] i odstaw na tydzień, po tym czasie zrób test GH, jeśli twardość wzrośnie- kamienie nie nadają się do akwarium, chyba że celowo zamierzasz zatwardzać wodę i wymagałyby tego ryby- obecna obsada nie lubi wody twardej.
Zbiornik nie ma miejsca odpoczynku dla ryb, nie ma kryjówek, brak roślin nie pomaga.
Obecność NO2 dowodzi, że środowisko jest niewydolne, prawdopodobnie akwarium nie dojrzało jeszcze i ryby się podtruwają.

J.W. najlepiej będzie oddać ryby na jakiś czas znajomemu akwaryście lub oddać w ogóle. Poczytać i przyjąć do serca:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Następnie postawić od nowa zbiornik jak się należy i bez pośpiechu [rośliny niech się przyjmą, zbiornik niech dojrzeje, konieczny brak obecności NO2 itd.]. Poznać dokładnie parametry wody i wymogi przyszłych mieszkańców- zgrać wszystko i cieszyć się swoim kawałkiem podwodnego świata :)
karolh
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2019 11:12

Post autor: karolh »

Kurde czyli widze ze nie da sie obejsc bez restartu :cry: :cry: no coz, powyzucam te kamienie zmienie podloge i zacznw od nowa. Dzieki panowie za pomoc 😉
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Ja coś napisze. Też tak miałem, że filtr pluł powietrzem. Powodem takiego stanu był zbyt niski poziom wody w wyniku czego filtr zasysał lewe powietrze przez przewód zasilający. Lepiej chyba będzie skierować końcówkę w dół w kierunku filtra, aby obieg wody cały brud kierowal w miejsce jej wciągania.
Jako podłoże lepiej dać żwirek o gradacji 1-3 oraz 3-5. Widzę, że masz Kiryska to raczej drobniejszy ale jaki to niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni akwaryści.
ODPOWIEDZ