[375l] Akwarium do firmy

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

[375l] Akwarium do firmy

Post autor: Pitermigo »

Szanowni!
Zachęcony domowym mini akwarium postanowiłem założyć akwarium w firmie wymiary 150x50x50 cm wiec nie całe 400L. W sumie okazało się ze każdy ma cis do akwarium i trzeba tylko wykonać nowe szkło i oświetlenie. Moim pomysłem jest ławica neonków i co polecicie do nich ?


Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: [375l] Akwarium do firmy

Post autor: Trex »

Pitermigo pisze:Szanowni!
Zachęcony domowym mini akwarium postanowiłem założyć akwarium w firmie wymiary 150x50x50 cm wiec nie całe 400L. W sumie okazało się ze każdy ma cis do akwarium i trzeba tylko wykonać nowe szkło i oświetlenie. Moim pomysłem jest ławica neonków i co polecicie do nich ?


Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Ja mam pomysł, abyś najpierw dowiedział się jakie woda w akwarium będzie miała parametry, a dopiero później zastanawiał się nad obsadą.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Re: [375l] Akwarium do firmy

Post autor: Pitermigo »

Trex mogę nalać wody do zbiornika i odstawić, potem zrobię testy i przedstawię wyniki, czy to będzie ok?

Trex pisze:
Pitermigo pisze:Szanowni!
Zachęcony domowym mini akwarium postanowiłem założyć akwarium w firmie wymiary 150x50x50 cm wiec nie całe 400L. W sumie okazało się ze każdy ma cis do akwarium i trzeba tylko wykonać nowe szkło i oświetlenie. Moim pomysłem jest ławica neonków i co polecicie do nich ?


Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Ja mam pomysł, abyś najpierw dowiedział się jakie woda w akwarium będzie miała parametry, a dopiero później zastanawiał się nad obsadą.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeżeli podobają się neony (czerwone) to niezłym uzupełnieniem będą np. skalary.
Akwarium urządzone na "czarne wody" może być interesującym projektem do firmy choćby z powodu minimalnego nakładu pracy na jego utrzymanie .

Na tym etapie nie ma co się podniecać testami wody bo i tak wiadomo że masz za twardą i zbyt zasadową do neonów i czegokolwiek co z nimi miało by pływać .

Jeśli mają być neony już teraz musisz przewidzieć filtr RO . To zapewni nieomal dowolność w dobraniu obsady
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Pitermigo To tak nie działa, równie dobrze możesz sprawdzić wodę w kramie i podać parametry, odstanie wody ich nie zmieni w znacznym stopniu. W akwarium może być kilka czynników które te parametry zmieniają np. użyte podłoże, kamienie dekoracyjne wpływające na twardość wody, wkłady filtracyjne itp. Wtedy parametry wody mogą się znacznie zmienić. Po dojrzeniu akwarium sprawdzasz parametry i wtedy odbierasz obsadę. Jest też druga opcja, że ty korygujesz parametry wody pod rybki które chcesz mieć. Ta metoda wymaga trochę więcej poświęcenia jak i wiedzy na ten temat.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Goldi i Trex, dziękuje.
Generalnie chciałem iść właśnie w tym kierunku aby na obecnym etapie dobrać sprzęt i roślinność. W chwili obecnej jeszcze czekam na szkło, które będzie zaraz po świętach, więc filtr RO jak najbardziej wchodzi w grę. Chce dostosować akwarium dla neonów a nie zobaczyć co wyjdzie i wpuścić to, co wyjdzie w wyniku dojrzeniu akwarium.
Podłoże chciałem zastosować żwirowe + 2-3 duże kamienie, korzeń i dość sporo roślinności, nie dobierałem jeszcze gatunków flory.
Grzałkę mogę dać przepływową, nie będzie jej wtedy w akwarium tylko w szawce pod nim. W oświetleniu mamy doświadczenie i mogę dobrać widmo dla zdrowia roślin i ryb.
Z samych zwierzaków pomyślałem, ze prócz neonów dobrze by było dorzucić coś co szpera po dnie, może kiryski? Oraz ampularie.
To taki pierwotny zamysł jeśli chodzi o akwarium do firmyy. Aha nie bardzo mi się podoba black water, chociaż z tego co wiem nie rosną choćby glony?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Pitermigo pisze:Aha nie bardzo mi się podoba black water, chociaż z tego co wiem nie rosną choćby glony?
No i jest to naturalne środowisko neonów ;)
Pitermigo pisze:prócz neonów dobrze by było dorzucić coś co szpera po dnie, może kiryski? Oraz ampularie.
a może jakiegoś wiekszego, atrakcyjnego zbrojnika ? Były dobrym kontrastem dla drobnicy z ławicy.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

goldi w takim razie dowiem się w międzyczasie czegoś więcej o blackwater :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Możesz sobie wymyśleć aranżacje z roślinami mało wymagającymi w dodatku wychodzące na taflę . Ograniczyć ilośc garbników aby woda była słomkowa a nie brązowa . Utrzymasz takie easy BW . Neony nie przepadają za światłem więc to będzie ukłon w ich stronę a jednocześnie wcale nie musisz rezygnować z roślin . Taki kompromis (uważam) w akwarium firmowym się sprawdzi .
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Remont firmy dobiegł końca.
Wracam wiec do tematu, z nieco mam nadzieje dojrzalszym podejściem.
Myślę, że w tym akwarium wylądują mieczyki i glonojady z akwarium domowego. Do tego chciałbym aby było „wesoło i kolorowo”. Natomiast przed rybami chce dobrać odpowiedni sprzęt, szczególnie filtry i roślinność. Bardzo chciałbym aby roślin było dość dużo.
Chętnie więc posłucham sugestii.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

W firmowych akwariach swietnie sie sprawdzają nurzańce, łatwe i zarośnie ci fajnie cały zbiornik.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

a jakie dać podłoże do roślin ?
czy mogę też zastosować po odpowiednim przygotowaniu korzenie, które znajdę w lesie, nad jeziorem czy nad morzem? (te z nad morza zapewne nie bo soli nie wypłuczę)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Te znad morza to tak jak piszesz - słone, z dużą szansą na "gapowiczy", a poza tym zanieczyszczone, w morzu takie zanieczyszczenie to pikuś, ale w baniaku już niestety nie (trochę inna skala). Najwygodniej będzie dać jakiś drobny żwirek, jak planujesz kiryski albo inne ryby denne to musi być piasek.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

czyli z lasu lub jeziora korzenie można użyć ? czytałem, że trzeba je oczyścić mechanicznie a potem wygotować, czy tak się właśnie je przygotowuje ?

kiedy i jak stosuje się filtry RO ?
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2019 11:28 przez Pitermigo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo tak
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ