Burzliwy początek

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Gangoru
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2019 18:35

Burzliwy początek

Post autor: Gangoru »

A więc o moim akwarium postaram się odpowiedzieć w bardzo dużym skrócie, jednak od samego początku.
Zbiornik (30 30 60) ma około 2 miesięcy. Na początku w akwa umieściłem w nim podłoże pod rośliny, roślinność i kamienie + korę. Ze sprzętu filtr wewnętrzny dostosowany do pojemności, podobnie z grzałką. Pierwsze dni - walka z zakwitem wody, który minął po około tygodniu. Pozostał jednak pył z podłoża - w tym momencie wymieniłem filtr na zewnętrzny. Po około 2 tygodniach zaprosiłem do zbiornika ryby, molinezje, gupiki, neony, kirysy i prętniki jesli mnie pamięć do nazw nie myli teraz. Wykaz ilości ryb wam podam jak będę w domu przy zbiorniku.
No i taki sobie spokojny zbiornik z wszystkimi właściwymi parametrami zaczął sprawiać problemy. A właściwie mój brak doświadczenia - tak podejrzewam. Na dzień dobry po 5 minutach od wpuszczenia pożegnałem 5 neonów, przyczyna? Nie mam pojęcia.
Tydzien później molinezję, którą dopadła pleśniawka, kilka dni później miałem incydent ospy, którą w następnym tygodniu wyleczyłem.
Od incydentu ospy choroby ryb ustały, pojawiła się jednak choroba zbiornika. Glony, glony i jeszcze raz glony. I te nitkowate i te zielone. Problem, na który nie mam pomysłów i nigdy w moich przygodach z akwarystyką nie miewałem (na szczęście). To główny problem i moje zapytanie - jak pokonać niechcianych?
W ramach dodatkowego zapytania i prośby, potrzebowałbym przewodnika, który bardziej indywidualnie niż ogólnie poradniki schyli się nad moim zbiornikiem, dlatego liczę że jeszcze będę mógł podać więcej szczegółów, gdyż mam wrażenie że panuje w akwa duży chaos, a może to tylko moja głowa :p.

Pozdrawiam :))
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gangoru pisze:gdyż mam wrażenie że panuje w akwa duży chaos,
No - wyjątkowy wręcz .
Nawet nie wiadomo od czego zacząć …

Takie ewidentne (niektóre) :
- Molinezje w 50litrach razem z neonakami. Bój się Boga! to jedno z najgorszych zestawień : neonki jakie by nie były potrzebują wody miękkiej i kwaśnej a molinezje wręcz przeciwnie - wody zasadowej i twardej że o mikroskopijnym jak dla nich zbiorniku nie wspomnę

- przeyrbienie okrutne : szambo Waść masz a nie akwarium

- w 2 tygodnie zbiornik nie dojrzeje a w dodatku jakieś zmiany filtra w miedzyczasie co gwarantuje wzrost stęzenia azotynów (NO2) do wartosci śmiertelnych

- co to za kora i po kiego ja stosujesz?


-
Gangoru
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2019 18:35

Post autor: Gangoru »

Jeśli chodzi o zestawienie gatunków i ilości ryb, zdałem się na sprzedawcę - jak widać, było to moim błędem. Akwarium nie miałem już od lat i wolałem poradzić się specjalisty, który okazał się jedynie naciągaczem :?

Kora, miałem na myśli korzeń, skrót myślowy przez zmęczenie. Funkcję pełnić miał estetyczną.

Jeśli chodzi o parametry, tak jak pisałem, na stan wczorajszy były w normie.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:06 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gangoru pisze:i wolałem poradzić się specjalisty, który okazał się jedynie naciągaczem
Nie obrażaj sprzedawców - w większości są to specjaliści … od sprzedaży
Gangoru pisze:Jeśli chodzi o parametry, tak jak pisałem, na stan wczorajszy były w normie.
Niestety ale w Twoim przypadku pojęcie "w normie" nie istnieje choćby z powodu wykluczających się wymagań ryb a więc to co dla jednego gatunku będzie ową normą dla innego będzie zabójcze


Jakimi testami dysponujesz ?

Z uwagi na padające ryby i stan zbiornika jaki nam opisałeś i czego można się domyślać podstawowym testem będzie NO2 . Koniecznie zrób taki pomiar nawet jeśli musiałbyś na cito próbkę wody zanieść np. do sklepu czy komukolwiek to powierzyć .
Gangoru
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2019 18:35

Post autor: Gangoru »

pH 7,5
NO2 < 0,10
C° 27
+ Stałe napowietrzanie

Jeśli chodzi o zaufanie Razz może mam utopijny obraz handlarzy żywym towarem, ale wydaje mi się, że jakieś podstawy etyki powinny kierować tymi ludźmi.


nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
ODPOWIEDZ