Hw 302 wkłady gabka

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hubertpi
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2019 19:57

Hw 302 wkłady gabka

Post autor: hubertpi »

Witam. Jaka gęstość gąbki preferujecie do kubelka zewnętrznego?
https://allegro.pl/oferta/gabka-wklad-f ... 7628381130 ta myślicie że będzie dobra, czy wziąć gęsta czyli pp 30, czy może wymieszać od najzadszej do najgestszej? Do koszyka wejdą 3szt. W drugim chce dać włókniny a w 3 koszu bio ceramikę. Doradzi ktoś? Z góry dziekuje
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Dobra będzie i 20, i 30 ppi. Mam tylko pewne spostrzeżenia co do włókniny, bo z czasem zrobi się z niej po prostu flak i wypełnianie nią całego kosza uważam trochę za nieekonomiczne .
Jeśli nie wiesz, co dać do dolnego koszyka, to potnij gąbkę o różnej grubości na kwadraciki o boku np. 1,5 cm i tam włóż. Taka pocięta gąbka jest dosyć luźna, więc nie ma większego znaczenia, czy będzie ona "gruba", czy "rzadka". Jeśli medium będzie zbyt zbite, ujmiesz trochę, jak będzie za mało, dotniesz, jak trzeba będzie z czasem wymienić gąbkę, problemu nie będzie (wymieniasz tylko część pociętej gąbki).
W moim filtrze mam na spodzie pod koszem dużo miejsca i tam jest właśnie pocięta gąbka oraz ceramika, w koszu jest oryginalna gąbka i na górze warstwa włókniny. Uważam także, że jeśli jest tylko ceramika i gąbka, to nie ma większego znaczenia, co w jakiej kolejności jest w koszach. Widzę przy czyszczeniu, że na spodzie nie ma aż tak dużo osadu, który mógłby zamulać media.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
hubertpi
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2019 19:57

Post autor: hubertpi »

Kupujac filtr byly w komplecie 3 wklady. Bioceramika, zeolit, wegiel i 3x wloknina. Nie znajac sie dalem na dol bioceramike i zeolit, na srodek wloknine a na gore wegiel. wszystkich wkladow ogolnie bylo za malo tak, ze nie wypelnialy one koszykow. Zaglonilem akwarium (o czym utworzylem na forum watek). Akwarium przygotowane pod restatr. Czyszczac kubel (po okolo 1.5 miesiaca) na samym dnie gdzie byla bio ceramika i zeolit bylo duzo glonow (zielenic ktore wydaje mi sie powinny osiasc na gabce), na srodkowym koszyku gdzie byly wlokniny troche przybraly kolor na zielony.
Przepraszam za polskie znaki
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zeolit to jonowymieniacz, więc jak nie musimy wymieniać jonów to nie ma potrzeby jego używania. Węgiel jest dobrym medium biologicznym, ale jak się go wkłada, to nie wyjmuje (trzeba tylko dać kawałek włókniny aby nie zamulać węgla).
Medium filtracyjne nie ma związku z glonami - jeśli glony są na gąbkach w filtrze to trzeba poszukać przyczyny (w filtrze z reguły nie ma światła, więc przyczyna tkwi w wodzie, czegoś w wodzie jest za dużo i stąd glony).
Miałem taki przypadek, że w akwarium pojawiał mi się zielony nalot na podłożu i części "dekoracji".
Robiłem wiele rzeczy:
- utrzymywałem "zalecany" stosunek NPK (mierzyłem i dozowałem),
- zmieniłem barwę i natężenie światła,
- do podmian używałem wody przegotowanej,
- próbowałem używać preparatów "na glony".
Gdzieś wyczytałem, że przy dozowaniu niektórych nawozów, po zmieszaniu się składników tworzył się osad no i spróbowałem takie doświadczenie zrobić - po zmieszaniu KH2PO4 i czegoś tam (już nie pamiętam, czy był to chelat żelaza), utworzył się osad. Jeśli to samo stało się w akwarium to z dużym prawdopodobieństwem utworzyły się warunki dla porostów. Wystarczyło przepłukać warstwę podłoża odpowiednio grubym odmulaczem i naloty znikły.
Gąbka i ceramika wystarczy, a przyczyny glonów poszukamy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
hubertpi
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2019 19:57

Post autor: hubertpi »

Glony które miałem na dole na ceramice zostały wciągnięte przez filtr podczas mojego mechanicznego usuwania. Nie wszystkie wylapalem. To nie tak ze one tam rosły.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ok, ponieważ jest to świeże akwarium to miej na uwadze, że przez pierwszych kilka miesięcy różne rzeczy się tam wydarzą.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ