"Frankenstein" na bazie Aquael Turbo 1500

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

"Frankenstein" na bazie Aquael Turbo 1500

Post autor: Raori »

Uwagi i spostrzeżenia z próby polepszenia filtracji w moim 126l zbiorniku. Ponieważ w obecnym filtrze Ferplast Blumodular działającym w wersji 2, gąbki filtracyjne uległy degradacji, nadeszła kluczowa chwila na podjęcie decyzji "co dalej" Otóż, z przyczyn niezależnych (znaczy ja od nich zależę, a potem dopiero akwarium zależy ode mnie) nie mogłem ustawić kubełka, który rzecz jasna jest najlepszą opcją. Kaskada jako dodatkowy filtr także odpadł. Postanowiłem zainstalować maksymalnie duży objętościowo filtr wewnętrzny. Wykminiłem, że będzie to coś na bazie modułów jaką oferuje Aquael w modelach Turbo. Zważywszy na opinie w internecie, że 1000 jest w sam raz z lekkim zapasem, dokonałem zakupu oczywiście wersji 1500. Powodem jest inna niż zazwyczaj wysokość wieży filtracyjnej, którą postanowiłem zrobić na wysokość obecnej toni z lekkim zapasem (33cm sprzętu względem 35cm toni). I chciałem zachować zapas mocy na przytkanie komina filtracyjnego. Plan jest taki, że w najbliższym czasie go zainstaluję, a potem filtr będzie dojrzewał, z całym wkładem w środku z filtra działającego obecnie w zbiorniku.

Każdy ma jakieś swoje preferencje sprzętowe, ale jedno jest dość wspólne - wkłady filtracyjne. Zatem trochę tego z czym mam okazje się zetknąć poniżej:

Różnica w gęstości gąbek (coś mi nie pasuje z gęstością przy tej 5 cm grubości, reszta jest 1 cm grubości) jednostka PPI - to ilość oczek na cal:
Obrazek

ceramika od Aquaela do Turbofiltra 1500 (piszą, że 600 czegośtam):
Obrazek

ceramika za 7 zeta za 1kg ze sklepu z neta:
Obrazek

Jedna i druga po płukaniu, mokra.

Otóż będąc w desperacji filtracyjnej uczyniłem sobie takiego oto potwora.
Jest to Aquael Turbo 1500 z trzema zasobnikami na media filtracyjne:
Obrazek

Jego wysokość całkowita mieści się w 33 cm, co pozwala mi oprzeć kolumnę filtracyjną na kamieniu na podłożu i pozostawić jeszcze z 1,5 cm do dna, żeby nie ssało piachu, tylko wodę z syfem akwariowym.
Plan na zasobniki jest taki, że na sam dół idzie gąbka, środkowy uzyskuje wkład z obecnie działającego filtra - gąbka + ceramika Aquaela (a potem sama ceramika) - jak widać grube oka ma, a na samą górę ceramika za 7 zeta za kg z neta.
Tak sobie to ustawiłem, żeby móc dokonywać podmianki wody bez wyłączania pompy. Ciekawe, czy mi się to uda.

Pytanie mam do znawców, czy uszczelnić połączenia hydrauliki gęsiej szyi jaką uczyniłem w drodze do pompy np silikonem akwarystycznym?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli to są rurki Aquael-a, to raczej one są spasowane dobrze i chyba nie musisz uszczelniać. Ja mam co prawda 500-tkę i długie deszczownie Aquael-a i jak wsadziłem kolanka "normalnie" to były szczelne. A zamiast ostatniego pojemnika nie można założyć gąbki?

EDIT: na czacie problem został sprecyzowany, więc myślę dalej...
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2019 20:27 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Można ale czytałem, że lepiej napchać gąbki do pojemnika, bo mniej syfu wypada przy czyszczeniu filtra. Deszczownie też mam, ale jeszcze nie zakładam, poczekam i zobaczę w jaki sposób mi się uda wstawić filtr do akwarium.
A gąbka - taka z zestawu, jest o półtorej centymetra prawie dłuższa od zasobnika. A ja walczyłem o każdy centymetr.

Edit: serwis Aquaela radzi taśmę teflonową (białą) jaką stosuje się do uszczelnień hydrauliki.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nooo kawał tuby :D , trzeba było wcześniej mi napisać, że planujesz wrzucić "kubełek" do akwa bo nie masz miejsca po za :lol:
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

MarJan :mrgreen: zastanawiam się czy nawiercić od spodu pojemnik na gąbkę. Taką siatkę z dziurek zrobić, chociaż z 6-8 otworów po 6 mm, bo w dnie zasobnika jest jeden otwór i nie wiem czy się nie będzie przytykał.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

sprawdź, kombinuj później :ok
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Moim zdaniem, jeżeli zostawisz jedną dziurkę to będzie się szybko zatykać. Dostanie się np. jeden większy liść i zatkany.
Co jak co, ale rzeźbę to żeś konkretną odstawił :brawo :brawo :D :D
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Wstawiłem. Ruszył. Nie wiem jaki będzie rezultat. Możliwe, że zmienię ustawienie i przeniosę pompę z tylnej na boczną szybę.

Edit: Potwór działa. Po 20 godzinach jest ok.

Edit: Wygląda na to, że dziurki w dnie zasobnika na gąbkę muszę wywiercic dodatkowe. Całą siatkę dziurek.
Ale to już w poniedziałek.

Edit (po tygodniu):
Dziurki w najniższym zasobniku (przeznaczonym na filtr mechaniczny) nawiercone 20 szt wiertłem 6.
Wkład zmieniłem z: 1cm 10PPI/5cm 30PPI/1cm 45PPI na: 2cm 10PPI/5cm 30PPI, co pozwoliło mi udrożnić przepływ do poziomu swobodnego. Ostatnia warstwa zatykała przepływ w wąskim gardle pomiędzy zasobnikami.
W związku z tym planuje drugi zasobnik zaopatrzyć na próbę lub docelowo w 1cm 45PPI i ceramikę „grubą” (ale dopiero jak filtr dojrzeje, teraz znajduje się tam trochę ceramiki i pocięte gąbki ze starego filtra Ferplast Blumodular pracujący w opcji 2) w trzecim zasobniku znajduje się ceramika „cienka”.

Co do samego działania filtra. Połączenie kolankowe rurami jest szczelne i działa po odsłonięciu na wolnym powietrzu, podczas podmiany wody. Natomiast po odkryciu tafli wody połączenia pokrywy i zasobnika powoduje zasysanie powietrza do filtra i konieczne jest już wyłączenie filtra na czas dalszych czynności serwisowych zbiornika. Filtr przerzuciłem na boczną szybę akwarium i ułożyłem tak, że zajmuje optymalnie mało miejsca (trochę tak jak na fotce parę postów wyżej). Wyrzut wody wykręcony jest dodatkowo ostro na bok i zakończony jest kolanami i rurkami wyprowadzającym prąd wody bezpośrednio pod taflę wody. Zatem zakup deszczowni i wykorzystanie rurek dostępnych wraz z filtrem w zestawie okazał się tak czy siak niezbędny. Nie wliczając dodatkowych 4 kolanek i rurek, nabytych niezależnie, w celu wykonania rurarzu łączącego zasobniki i pompę.

Edit (po 2 tygodniach):
Zmiana wkładu w zasobniku nr 1: 2cm 10PPI/5cm 30PPI/1cm 20PPI (z wycięciem na środku w celu zapewnienia swobody przepływu wody z warstwy 5cm.
Zmiana wkładu w zasobniku nr 2 - redukcja połowy starej gąbki na rzecz ceramiki.

Edit (po 3 tygodniach)
Zmiana wkładu w zasobniku nr 1: 1 cm 10 PPI/5cm 30PPI/2cm 20PPI (z wycięciem na środku w celu zapewnienia swobody przepływu wody z warstwy 5cm
Zmiana wkładu w zasobniku nr 2 - usunięcie starej gąbki na rzecz ceramiki.

Coś mi dalej nie pasuje z gąbkami, chyba muszę kupić jakąś faktycznie co ma 30 PPi bo ta moja 5 cm, to ma jak mi się zdaje ze 20PPI.

Edit (po 3 tygodniach i 3 dniach)
Zmiana wkładu w zasobniku nr 1: 5cm 30PPI/3cm 45PPI (ostatnie dwie warstwy z wycięciem na środku w celu zapewnienia swobody przepływu wody z warstwy 5cm)
Ostatnio zmieniony 11 maja 2019 20:12 przez Raori, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Filtr po stabilizacji zbiornika spisuje się znakomicie.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ