[54l] Pierwsze akwarium - 54l bojownik + ... ???

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

mirukan pisze:
Trex pisze:Teraz używa się do tego uzdatniaczy, czy będziesz tego chciała czy nie. Sama tego nie zmienisz, tak jest wygodniej i dużo szybciej.
A to owszem tylko by to stosować jest potrzebna kompleksowa WIEDZA większa niż to co sprzedawca wyczyta z opakowania producenta "uzdatniaczy".
Jaka wiedza jest Ci potrzebna do lania uzdatniaczy, jak na etykiecie jest napisane czarno na białym jakie dawki stosować. Nikogo nie interesuje co leje, tylko ile tego wlać.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 18:26 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Ok zatem żadnych uzdatnjaczy a jak z tym preparatem bakteryjnym? Dodawać przy podmianach czy też zaprzestać?

Przy dokupowaniu roślin zalecono również środki je wspomagające - Węgiel i Potas w płynach bo na niektórych liściach zaczęły pojawiać się ciemne plamy - jak to wpływa na akwa system?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gmerk pisze:Ok zatem żadnych uzdatnjaczy a jak z tym preparatem bakteryjnym? Dodawać przy podmianach czy też zaprzestać?
Należy wiedzieć i rozróżnić co te uzdatniacze tak naprawdę robia . Większosć uzdatniaczy w typowych warunkach to nadgorliwośc i czyni więcej szkód niż pożytku . W typowych warunkach .
Biostartery to inna para kaloszy i można dyskutować o ich przydatności przy startowaniu zbiornika lecz w w dojrzałym a tym bardziej ustabilizowanym akwarium przy zachowaniu elementarnych zasad obsługi zbiornika są zbędne a nawet niekiedy szkodliwe ( wbrew temu co stwierdzi sprzedawca)
Gmerk pisze:Przy dokupowaniu roślin zalecono również środki je wspomagające - Węgiel i Potas w płynach bo na niektórych liściach zaczęły pojawiać się ciemne plamy - jak to wpływa na akwa system?
Ciemne plamy to zwykle nie brak potasu ale mniejsza o to .

W wyjątkowych przypadkach rośliny kupowane w sklepie są w doskonałej kondycji. Zwykle muszą swoje odcierpieć .
Węgiel, o ile nie mamy instalacji CO2 jest niezbędny zawsze . Pozostałe suplementy to już niestety nie takie oczywiste ale zwykle warto sie zaopatrzyć w jakiś sensowny nawóz mikro oraz makroelementowy. Posiadanie i suplementacja poszczególnych minerałów (np potas) czasami jest uzasadnione lecz zasadniczo służa one do zbalansowania podstawowej dawki nawozowej . A to z kolei wynika z np testów wody i/lub kondycji roślin .
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Założyłem fotosik aby była możliwość korespondencji wizualnej.

Akwarium:
Obrazek
Henio:
Obrazek

Zmniejszyłem rozmiar zdjęć.
Z Fotosika podawaj kody na fora dyskusyjne, szerokość 500 pikseli z odnośnikiem do większego rozmiaru.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Proszę zmniejsz obrazy bo strona jest strasznie rozciągnięta.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Piękny Bojownik. Dbaj o niego. Szkoda, że rozmiary akwarium wykluczają dodanie mu samic. Może kiedyś przejdziesz na większe akwa :)
Moja sugestia odnośnie bojownika. Dołóż rośliny pływające np. Pistia. Bojowniki w naturze występują w takich mocno zaciągniętych bajorach i ukrywają się przed drapieżnikami wlasnie wsrod roślinności.
Zacienienie zbiornika przez rośliny pływające posłuży także Razborom w uzyskaniu głębszych barw.

Dobrze byłoby także troszkę wzbogacić wodę w garbniki przy pomocy suszonych liści dębu, ketapangu czy orzecha oraz szyszek olchy. Razbory jak i Bojownik lubia taką wodę. Jednak będzie się to wiązało z tym, że woda przybierze kolor żółty. Nie każdemu to odpowiada. Wg mnie wygląda to naturalnie, ale np 3 razy w tygodniu słyszę od żony (ale żółta ta woda!).

Powodzenia w prowadzeniu akwarium. Zapowiada się bardzo ładny zbiornik.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Biniu,no oczywiście najprościej (i moim zdaniem najskuteczniej) można wydzielić do wody garbniki poprzez zaparzenie takowego listka :).
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Dzięki Biniu - mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze. Henio kupowany w puncie specjalizującym się w hododli bojowników - na początku miał być jakiś długopłetwy jednak gdy powiedziałem że ma być w akwarum towarzyskim zasugerowano nam, krótkopłetwego. Do niego dobierana była reszta towarzystwa - zamiast neonów razbory bo bardziej pewne że nie będą go podgryzać i ślimaki zamiast otosów.

Jestem kompletnie zielony w temacie i to mój pierwszy zbiornik. Po kupieniu szkła i zalaniu zbiornika zacząłem czytać fora akwarystyczne aby dowiedzieć się z czym będę miał do czynienia. Im więcej czytam tym coraz większy mentlik i swiadomość jak mało wiem. Dodatkowo wychodziłem z założenia, że w specjalistycznych sklepach akwarystycznych można uzyskać dobrą fachową pomoc (do typowych zoologicznych a tym bardziej marketowych miałem ograniczone zaufanie) a wychodzi że jest z tym różnie a czasami nawet dramatycznie.

Wydaje mi się że dzięki czytaniu obsadę mam przynajmniej przyzwoitą i nie wciśnięto mi mixu kolorowych rybek które by się wzajemnie wybiły albo były nieodpowiednie do zbiornika. Co do roślin zdałem się kompletnie na sklep. Mam nadzieje że nie narobiłem jakichś mega błędów przy sadzeniu i rozłożeniu bo na kilku pojawiają sie brązowe plamki na liściach i to jak mam wrażenie na roślinach które wcześniej ich nie miały. Przy dokupowaniu roślin zalecono suplementację 2x dziennie potasem i 1x węgiel - czy to pomoże czy może rośliny powinny się przyjąć w zbiorniku i im się polepszy. Świecę LEDem 6 godzin dziennie żeby nie wychodować glonów ale czy to wystarcza roślinom? :wink:

Coś pływającego na górę napewno dołożę jednak wolał bym uniknąć żółtej wody. Po świętach również zakup zestawu do badania wody. Zastanawiam się również nad zakupem drugiego/lapszego filtra - obecnie Eheim Pickup 60 na jakiś z deszczownią (Aquael Fan Mini Plus) czy może lepiej dołożyć i brać jakiś z lepszą filtracją niż sama gąbka. Kaskadowy odpada bo akwarium z dedykowaną klapą a na kubeł nie mam miejsca.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Z lepszą filtracją moim zdaniem,bo lepiej mieć nadfiltrację niż nienadfiltrację :P.
Nie dokładaj rzęsy bo rośnie jak szalona.Roślinom świecenie 6h wystarcza ideolo,po tym czasie już nie korzystają,glony owszem.Ta roślinka przy czarnej skalce (Anubias) jest w podłożu?Jeżeli tak,to przywiąź go do tej skałki,bo Anubiasy są kłączowe,i nie mogą być w podłożu,bo ich kłącze bierze "jedzenie" z wody.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

BettaManiac pisze:Ta roślinka przy czarnej skalce (Anubias) jest w podłożu?
Jest przywiązana do korzenia bo jego część leży na podłożu - okazał sie zbyt wysoki by go postawić bo wystawał ponad akwarium i nie dało się klapki domknąć
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Aaa,ok,bo już się wystraszyłem że go posadziłeś.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BettaManiac pisze:.Roślinom świecenie 6h wystarcza ideolo,po tym czasie już nie korzystają,glony owszem..
Nie, to nieprawda. Rośliny tropikalne prowadzą naturalnie fotosyntezę około 12 godzin na dobę, bo tyle trwa tropikalny dzień..

BettaManiac, otrzymujesz kolejne i ostatnie już ostrzeżenie za pisanie postów bez wiedzy i doświadczenia.

Do Autora tematu: nie skracaj czasu świecenia do 6 godzin, bo rośliny wyższe nie będą mogły konkurować z glonami i dopiero wtedy zobaczysz, czym są problemy.
A akwarium masz ładne i ładnie się zapowiada.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

BARA pisze:
BettaManiac pisze:.Roślinom świecenie 6h wystarcza ideolo,po tym czasie już nie korzystają,glony owszem..
Nie, to nieprawda. Rośliny tropikalne prowadzą naturalnie fotosyntezę około 12 godzin na dobę, bo tyle trwa tropikalny dzień..

BettaManiac, otrzymujesz kolejne i ostatnie już ostrzeżenie za pisanie postów bez wiedzy i doświadczenia.

Do Autora tematu: nie skracaj czasu świecenia do 6 godzin, bo rośliny wyższe nie będą mogły konkurować z glonami i dopiero wtedy zobaczysz, czym są problemy.
A akwarium masz ładne i ładnie się zapowiada.
BARA i tak i nie.
Nie powolywalbym się na naturalnie panujący dzień w tropikach, bo:
- znaczna część roślin akwariowych to roślinny, które w naturze nie żyją pod wodą, a jedynie znoszą czasowe zalanie.
- w naturze nie zawsze słońce świeci 12h, są chmury, deszcze, cień drzew lub roślin pływających.
- tempo metabolizmu roślin jest też skolerowane z temperaturą wody jaką mamy w akwa im zimniej tym wolniej. W jakiś starych książkach czytałem, że niektóre wodne rośliny też wymagają okresu spoczynku :O
- nie wszystkie rośliny mamy z równika.
- rośliny nie prowadzą fotosyntezy 12h

A z doświadczeń akwarystow roślinnych mogę powiedzieć, że zbiorniki które podglądam i podziwiam ludzie świecą od 8 do 12h.
Ja u siebie świece 12h i po 12h np u Lotosu liście stawiają się na sztorc. Ciekawe zachowanie :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przeważająca większość roślin akwariowych to rośliny tropikalne. Dla nich świecenie 6 godzin na dobę to jest znacząco za mało. Nawet śmiem twierdzić, że 8 godzin na dobę to jest za mało.

Dzień tropikalny trwa około 12 godzin i niezależnie od tego, czy pada deszcz, czy jest pochmurno, to dzień jest dniem i rośliny fotosyntezują.

Polecanie ustawienia czasu świecenia nad akwarium na 6 godzin i jeszcze z informacją, że po tym czasie to tylko glony korzystają jest moim zdaniem grubą przesadą i informacją nieprawdziwą.

Okresu odpoczynku wymagają rośliny które w naturze taki czas mają, np. rośliny naszych rodzimych wód. Ale nie gatunki roślin w obszarów gdzie nie ma prawie różnicy w porach roku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ