[54l] Pierwsze akwarium - 54l bojownik + ... ???

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

A wiecie że ta sama roślina może prowadzić fotosyntezę 8h lub np 14 w zależności od spektrum ?
Np. popularne lampki z dodatkiem niebieskich ledów skracają możliwość fotosyntezy ...
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Wiemy. Dodatkowo rośliny wyższe mogą prowadzić fotosynteze dalej po zgaszeniu światła :)
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Świecenie ustawiłem na 7 godzin 14-21. Lepiej? Jeśli nie to na ile dać? Zakupiłem walizkę testów Zoolek Aquaset2 flora - dziś jak wrócę z pracy planuję testowanie.

Przy zakupie testów pytałem o oświetlenie - 6 według nich na początki jest ok - stopniowe zwiększanie po +1h w miarę dojrzewania stabilizowania zbiornika.

Nie sądziłem że to takie kosztowne hobby :wink:
Akwarium + rybki i ciach a tu kamyki, patyki, stado roślin i jeszcze zestaw małego chemika. Planowany wydatek przekroczony ze 2-3 razy :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Przekroczysz budżet jeszcze że 2 razy i wydatki zaczną się uspokajać :D
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

I już żałuje że nie zdecydowałem się na większe akwarium a wtedy wydatki były by jeszcze większe :)

Pomysł żony i córki - miałem sie nie dotykać do tego przedsięwzięcia a teraz ciągle czytam albo ogłądam coś o rybach, latam po akwarystycznych, zamiast w spokoju obejrzeć mecz robię podmiany wody. A kiedyś się zastanawiałem co jest ciekawego w trzymaniu rybek... :glupek :nie_mam_pojecia
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 19:56 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Testy wody akwariowej przedstawiają się następująco:
pH 7,4-7,5
GH 18
KH 8
CO2 8
NO3 20

Woda z kranu:
pH 7,2
GH 18
KH 7
CO2 14
NO3 nie mierzyłem

Czy dobrze zrozumiałem, że nie sensu badać wody z kranu testem NO3? Czy za pierwszym razem też sprawdzić?

Niestety w zakupionej walizce nie ma testów NO2 NH3 NH4.

Jak to wygląda? - nowa woda na podmianę stoi od rana - bańka w ruch?

Ponawiam pytanko o świecenie - ustawiłem na 7 godzin 14-21. Lepiej? Jeśli nie to na ile dać?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

wzrost twardości oraz pH wody akwariowej w odniesieniu do wody kranowej jest niepokojące . Oznacza toże coś w akwarium zatwardza Ci wodę i jest potencjalnym źródłem kłopotów w przyszłości.
nadzieją jest bład w pomiarach bo różnice nie są dramatyczne . Te testy robiłeś przy takim samym świetle ? Badania wody robione w przy odmiennym oświeteniu mogą wprowadzać dodatkowy błąd wieć nalezy jest robić przy identycznym oświetleniu .
Gmerk pisze:Niestety w zakupionej walizce nie ma testów NO2 NH3 NH4.
No i dobrze - psu na budę są one potrzebne :)
Gmerk pisze:Jak to wygląda? - nowa woda na podmianę stoi od rana - bańka w ruch?
Jasne a nawet nie tyle musi stać .
Wg mnie głównym kryterium jest temperatura wieć woda z kranu do bańki do tego czajnik albo dwa goracej wody i po sprawie . Ew. odgazownaie zapewnimy sobie nalewając dość intensywnym strumieniem . To nie głęboka komuna że jak nalewałeś wodę do wanny to chol było czuć na klatce schodowej :)
Gmerk pisze:Ponawiam pytanko o świecenie - ustawiłem na 7 godzin 14-21. Lepiej? Jeśli nie to na ile dać?
No i dobrze - przynajmniej na początek
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Do wody w akwarium dodaję węgiel w płynie 1-psik na dobę i potas 2-psiknięcia na dobę. Natomiast do wody podmienianej dodawany jest wyciąg z liści migdałecznika.

Co może być przyczyną zmiany twardości wody? (wykluczając pomyłkę)
O jakich kłopotach mówisz? Czego mam się spodziewać bądź na co uważać?
Czy z podmianą wody mogę poczekać do jutra - wytrzyma? (Bo mi asystentki pozasypiały :?)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gmerk pisze:Co może być przyczyną zmiany twardości wody? (wykluczając pomyłkę)
klasyka to podłoże i/lub dekoracje
Mniej oczywistym powodem jest dodawanie nawozów które się kumulują czyli podawane są w nadmiarze.
Dodawany potas może mieś wpływ na wzrost twardości lecz czy faktycznei ma ? tego nie wiem i nie potrafię ocenić bez pomiarów jego stężenia .

Z pewnością , jeśli podajesz go więcej niż skonsumują rośliny, ma on wpływ na wzrost twardości lecz czy właśnie to jest powodem to jak wyżej napisałem nie jest oczywiste lecz zaledwie możliwe .
Gmerk pisze:O jakich kłopotach mówisz? Czego mam się spodziewać bądź na co uważać?
Jeżeli coś uwalnia do wody minerały to trudno zapanować nad parametrami np Ty zmiękczasz a dekoracje zatwardzają , Ty zakwaszasz a dekoracej robią krecią robotę i tak w kółko macieju .

Gmerk pisze:Czy z podmianą wody mogę poczekać do jutra - wytrzyma? (Bo mi asystentki pozasypiały )
Jasne - jeden dzień w te czy w te - co za różnica
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

W piątek popołudniu zrobiłem podmianę 30% czyli około 15l
Test wody z akwarium robiony w niedzielę wieczorem:
pH 7,6
GH 20
KH 7
NO3 20 / kran 0
PO4 <0,5 - napewno więcej niż 0,25 ale wydaje mi się że nie do końca 0,5
K około 25 (nie robiłem już testu przy dużej wartości) - zredukuję nawożenie potasem i powtórzę za jakiś czas
Ca/Mg - A-23 / B-20 czyli Ca-100mg/l Mg 9mg/l ale tutaj pewny nie jestem czy nie pomyliłem liczenia kropelek przy A...
Fe - 0,0

Będę wdzięczny za pomoc w interpretacji w porównaniu do poprzednich pomiarów.

Widać że rośliny zaczynają rosnąć - szczególnie tylne poszły w górę ale niektóre maluchy z przodu też zaczynają wupuszczać świeże listki.

Ryby chyba zachowują sie normalnie - tzn:
- Bojownik Heniek czasmi udaje Kiryska i i próbuje pływać z nimi w tą i spowrotem wzdłuż szyby przedniej, próbuje wciskać się w wszelkiego rodzaju szczeliny, śpi na pokrywie filtra :wink: albo gdzieś upchany w krzakach i generalnie strasznie się wkurza jak grzebie mu się w akwarium.

- Kiryski w sumie przeczesują dno ale czasami odstawiają dzikie harce przy szybach, pływają gromadą za bojownikiem a on czasami ewidentnie podpływa do nich i próbuje się podłączyć

- Razbory mnie trochę zastanawiają bo często siedzą gromadą w koncie koło grzałki i wypływają wtedy np do połowy zbiornika. Zauważyłem, że żwawiej pływają chyba jak jest ciemniej i nie świeci jeszcze lampa ale ostatnio zaobserwowałem też jak tną np na drugą stronę zbiornika i puszczają sie spowrotem z prądem filtra

A może ryby podzieliły sobie akwarium na strefy i Rasbory siedzą bardziej po prawej koło grzałki a bojownik traktuje lewą koło filtra jak swoją. :wink:
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Widać gołym okiem że woda w Twoim akwarium twardnieje. GH większe a przy tym Ca wywalone w kosmos . moim podejrzanym jest zatopiona ozdoba .

Wyraźny niedobór magnezu jednak wartości Ca oraz K zbyt wysokie (zdecydowanie)
Takie bazowe proporcje to Ca/Mg= 4 oraz K/Mg=2 .
Wprawdzie rośliny masz mało wymagające i mozna sbie pozwolić na pewną nonszalancje jednak i tak wypadało by zredukować Ca 3-4krotnie .

Na początek proponuję sprawdź czaszkę
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Tez obstawialbym czaszke, ktora najprawdopodobniej jest z jakiegos lakierowanego gipsu etc.
Gmerk
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2019 12:56

Post autor: Gmerk »

Zmiana warunków - wychodzi na to że tak twarda woda idzie z kranu a nie jest spowodowana przez ozdobę. Dziś przed planowaną podmianą wody zmierzyłem wszystkie trzy opcje:
1 woda prosto z kranu - pH 7,2 / GH 20 / KH 8
2 woda z plastikowego karnistra na podnianę stoi ze 2 dni - pH 7,4 / 20 / KH 8
3 woda z akwarium - pH 7,6 / GH 20 / KH 8

Czy na zmiany pH wpływa redukcja CO2 z stojącej wody?
Czy dodawanie Carbo w płynie zmieni/poprawi sytuację?
Co ewentualnie zrobić aby zmniejszyć GH?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Gmerk pisze:Czy na zmiany pH wpływa redukcja CO2 z stojącej wody?
Tak - CO2 ma to do siebie ze odparowuje z wody tym samym podnosi się nieznacznie pH
Gmerk pisze:Czy dodawanie Carbo w płynie zmieni/poprawi sytuację?
Jeżeli chodzi o zmiane twardości i pH to nir - nie zmieni w sposób zauważalnuy ani pH ani twardości
Gmerk pisze:Co ewentualnie zrobić aby zmniejszyć GH?
praktycznie 2 możliwości :
1- mieszanie z wodą miekką tzn demineralizowana/destylowana więc albo filtr RO albo kupowanie wody demineralizowanej
2 - żywice jonowymienne w formie wodorowej .
pewna odmianą drugiego rozwiązania jest podłoże aktywne . Oczywiście należy się liczyć z przyśpieszoym zużyciem ale zważywszy na niewielki zbiornik nie jest to rozwiązanie abstrakcyjne


ps

wybrałbym metodę 1
ODPOWIEDZ