Zmiany skórne - kirysek spiżowy.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Zmiany skórne - kirysek spiżowy.

Post autor: Raori »

Dzień dobry. W moim zbiorniku (126l; pH 6,8 lub mniej - notowałem wahania, dopóki nie wywaliłem dużej części paproci, temperatura 23-25 stopni - jak świecą lampy idzie do góry; GH i KH nie mierzyłem od dawna, ponieważ utrzymywało się także na stałym poziomie: 6,5 i 11-12), mieszka kilka Kirysków Spiżowych.
Otóż około cztery tygodnie temu gwałtownie pogorszyły się warunki w związku ze zbyt duża ilością roślin tamującą przepływ wody, martwymi strefami, kłębami korzeni paproci oraz degradacja gąbek filtra.
Ruszyły glony nitkowe zielone "wata".

Odbiło się to na zdrowiu dwóch kirysków spiżowych. Zmiany skórne zarejestrowałem około tydzień temu u "Plaskacza" wygląda jakby był ranny:

Obrazek

A nade wszystko u "Maślany", która jest moim zdanie rybą z chowu wsobnego z pierwszego pokolenia jeszcze z pierwszego zbiornika (jest chyba córką Plaskacza - tak sądzę na podstawie fizjonomii). Miałem problemy z niektórymi rybami tak urodzonymi. Otóż Maślana jakieś trzy tygodnie temu dostała nalotu na skórze - miejscowego w 3 obszarach. Wyglądało to jak pleśniawka, ale nie do końca.
Zabrałem się za częste podmiany wody i przebudowę zbiornika (opisane w moim wątku). Po półtorej tygodnia nalot "pleśniawkowy" zaczął zanikać. Kilka dni temu została jedynie biała kępka w miejscu, które jest obiektem mojej obecnej troski. Ta kępka zniknęła wczoraj odsłaniając "punkt zapalny".

Czy ktoś ma pojęcie co to może być?

Obrazek

Obrazek

Uprzejmie proszę o informacje, sugestie i wskazówki.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ