[54 l] Pierwszy Baniaczek :)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

micmac
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2019 20:28
Lokalizacja: Wrocław

[54 l] Pierwszy Baniaczek :)

Post autor: micmac »

Witam was wszystkich.

Chciałbym się w końcu pochwalić, albo raczej przedstawić swoje pierwsze akwarium. Na razie nie ma szału, ale jak na pierwszy raz, jestem zadowolony.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b416448df5048938

Opis:
Akwarium 60x30x30
Oświetlenie 2x24W (Świetlówki pod rośliny Aqua Nova czerwona i niebieska)
Filtracja Kaskada Aquael FZN 1 (wkład: gąbka, lignit)
Podłoże: Ziemia ogrodowa, rozdrobniony lignit, żwir kwarcowy granulacja 2-3 mm
Rośliny:
Vallisneria, Cabomba, Limnobium, Anubias Barteri, Pogostemon helferi, Glossostigma, Hydrocotyle japan, Didipilis Diandra, Ludwigia i jedna roślina której nazwy nie znam.

Akwarium wystartowało 2 tygodnie temu. Jak do tej pory miałem inwazje śluzowców, które udało mi się zniszczyć. Teraz zaczynają się glony, w szczególności na Vallisnerii jest duża ilość drobnych nitek.
Co ciekawe mam też w akwarium już pierwsze życie, a dokładnie kilkanaście małych ślimaków. Musiały przywędrować do mnie w jajach złożonych na liściach roślin.
Obecnie zaczynam walkę o obniżenie parametrów wody. Moja woda kranowa jest bardzo zasadowa. Parametry w akwarium to:
pH: 7,7 GH: 15 KH: 9

Jeżeli macie jakieś ciekawe sugestie co do obsady, walki z glonami i obniżenia parametrów wody to z chęcią przyjmę wszystkie uwagi i sugestie :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hej, całkiem przyjemnie wygląda, proszę napisz czy anubiasy masz wkopane w podłoże? Niestety nie widac dokładnie, jeśli chcesz je mieć w podłożu to zrób to tak aby nie przysypać kłącza, najlepiej je zamocować na kamieniu lub korzeniu.


Co do obniżania parametrów to zainteresuj się kupnem filtra RO albo kupuj wodę RO i mieszaj ją z kranówką albo lej czyste RO i dodawaj mineralizator.
micmac
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2019 20:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: micmac »

Niektóre są wykopane w podłoże, niektóre z kolei przytwierdzone do konarow. Postaram się lekko wyciągnąć te wkopane.
Też zastanawiałem się nad kupnem filtra ro. Na razie zglebiam wiedzę na ten temat.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ja kupuje wode RO, drogo nie wychodzi no tylko trzeba w moim przypadku przewieźć około 50L - 60L w baniakach.

U Ciebie podmiany wyjdą pewnie około 10-15 L więc tragedii nie ma.
micmac
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2019 20:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: micmac »

Wczoraj robiłem znowu testy. Niestety mimo tego, że starałem się zmniejszyć odczyn, GH i KH parametry stoją w miejscu.
Zdecydowałem się w końcu na podmianę wody nie kranówką a wodą RO.
Podmieniłem ok 10l.
Parametry wody przed podmianą:
pH: 7,8
GH: 19
KH: 9
NO2: 0,2-0,5

Zastanawia mnie wysoka wartość NO2. Czy to może być oznaka, że akwarium jeszcze nie dojrzało, a może jest to spowodowane inwazją ślimaków? W ostatnim czasie jest ich tak dużo, że muszę co jakiś czas usuwać ich część z akwarium. Produkują masę odchodów. Nawet nie spodziewałem się, że mogą tak szybko się rozmnażać.
Jak myślicie kiedy będę mógł już wpuszczać ryby? Drugie pytanie dotyczy tego, w jaki sposób zmniejszyć ilość glonów? Może CO2 pomoże?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

micmac pisze:Zastanawia mnie wysoka wartość NO2. Czy to może być oznaka, że akwarium jeszcze nie dojrzało, a
Tak , to bardzo prawdopodobna przyczyna
micmac pisze:a może jest to spowodowane inwazją ślimaków?
Owszem. Niegotowa na przerobienie amoniaku biologia się nie wyrabia co szczególnie nie dziwi w świeżych zbiornikach a już tym bardziej w niedojrzałych
micmac pisze:Produkują masę odchodów. Nawet nie spodziewałem się, że mogą tak szybko się rozmnażać.
I lepiej raczej nie będzie . proponuję póki nie ma w tym zbiornku żadnego pożytecznego życie temat rozwiązać chemicznie - np "no planaria" czy jakoś tak
micmac pisze:Jak myślicie kiedy będę mógł już wpuszczać ryby?

jak uzyskasz odpowiednie parametry a zwłaszcza NO=0 lub w okolicy tej wartości. Oczywiście problem ślimaków rozwiązałbym PRZED zarybieniem.
micmac pisze:Drugie pytanie dotyczy tego, w jaki sposób zmniejszyć ilość glonów? Może CO2 pomoże?
Owszem, CO2 może pomóc lecz to nie jest lekarstwo na glony. Podstawą jest balans miedzy podstawowymi pierwiastakami w wodzie. Najogólniej właściwe poziomy i wzaejmne relacje NPK (czyli azot- fosfor - potas) itd
micmac
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2019 20:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: micmac »

Cześć wam. Od ostatniej podmiany minął tydzień. Przez majówkę mnie nie było, a po powrocie glony w zasadzie podwoiły swoją obecność. Co gorsza oprócz nitek zauważyłem też krasnorosty.
Parametry przed podmianą:
pH: 7,8
GH: 13
KH: 8
NO2: 0
PO4: 0
Co ciekawe jak widać w porównaniu do ostatnich pomiarów, postanowiłem na zakup testów PO4. Myślałem, że to fosfor jest powodem glonów a tu psikus bo PO4 na zero. Ślimaki usuwam cały czas mechanicznie. Z dobrych rzeczy to po ostatniej podmianie spadło GH i KH, pH niestety bez zmian. No i przede wszystkim NO2 na zero. Wygląda na to, że akwarium pod kątem azotu jest już ustabilizowane.
Wczoraj robiłem kolejną podmianę, 50% wody na czystą RO.

Nie wiem czy dobrze zrobiłem. Od dzisiaj wchodzi w grę bimbrownia. Zobaczymy czy CO2 coś pomoże.
Macie jakieś wskazówki na dalszą walkę z glonami? Zastanawiam się czy wpuszczać w tym tygodniu już pierwsze ryby.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Dozowanie CO2 24/7 ma sens ale bimber ma to do siebie ze jedziesz ze stężeniem X przez 3dni, a potem spadasz i jest coraz gorzej i gorzej i krasnale to własnie wykorzystują, robisz podmiane wody wytrącasz CO2, zmieniasz nasycenie CO2 i krasnale to wykorzystują ponownie.

To jest ciemna strona nawożenia CO2, a jasna strona to butla CO2 podawana 24/7 przez reaktor/dzwon, lub dyfuzor narurowy, przy dbaniu o nie zagazowanie ryb w nocy.

Przy akwariach na ziemi jest tak, że jak sie coś skopało na początku, lub coś pogrzebało i ''organika'' przeleciała do wody to katastrofa jest gotowa, owszem znajdą się tacy co zasugerują podmiane wody, niech podmieniają i nie mówią o restartach i pokażą zdjęcia z dużym zoomem

Odnośnie twojej teori że fosfor jest źródłem glonów, otóż nie, ani fosfor ani, azot ani inny pierwiastek, raczej jego brak, lub brak kilku czy też tkz blokada oraz szereg anatagonizmów silnych, słabych i synergizmów bla bla bla.

Można mieć co się tylko chce w wodzie o ile jest to dopasowane do siebie i nie blokuje się na wzajem. Twoje krasnorosty są w bardzo dużej mierze wynikiem pośrednim posiadania ziemi, z doświadczenia wiem że przy akwariach na ziemi azot szaleje, PO4 juz nie koniecznie, wiec glon jest często gotowy.

Przy ziemi odmulanie, to swego rodzaju kiri-hara ale nikt nie każe nikomu wkładać odmulacza po samo dno, aczkolwiek rzesza akwarystów wspomaga się węglem aktywnym i purigenem redukując produkty przemiany materii ryb oraz różnego rodzaju pochodne azotu w wersji organicznej w przypadku purigenu.

Podłoża, a szczególnie te na ziemi lubują sie w buforowaniu fosforu, co sobie rośliny odbiją przez korzenie, natomiast już niekoniecznie w słupie wody, co z kolei odbije sobie glon.

Czy podmiana 50% czystej RO wyjdzie ci na dobre, to czas pokaże, ja osobiście bym tego nigdy nie zrobił, gdybym nie znał zawartości wapnia, magnezu i potasu :)

Sie rozpisałem dzisiaj heh
micmac
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2019 20:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: micmac »

mark_farina dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Zobaczymy sam jestem bardzo ciekawy jak to będzie. Z tym że dalej nie wiem co będzie dobrym rozwiązaniem dla mojego baniaczka :D
Tyle rzeczy chodzi mi po głowie, że już sam nie wiem co mam robić :D
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To stawiaj małe kroczki.
Obrazek
[126L] Dżungla
micmac
Posty: 18
Rejestracja: 16 kwie 2019 20:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: micmac »

Minął 4 tydzień. Przyszedł czas na wpuszczenie pierwszej obsady. Jak na razie skromnie (6x AMANO, 3 otoski).

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/JIE ... czos2dJWfm
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/vRJ ... X78STKTjKX
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/jyX ... 9MDki1qBOM

Co najważniejsze dzięki zastosowaniu bimbrowni i podmian wody czystą RO w końcu udało się obniżyć pH do tego czego oczekuję. Parametry:
pH 6,7
GH 10
KH 6
NO2 0
Po4 0

Ryby i krewetki mają się świetnie. Odbyło się bez żadnych strat. Niestety glony bez zmian. Nitki rosną jak na drożdżach. CO2 zbyt dużo nie pomogło. Sam nie wiem już co jest przyczyną. Może za mocne światło ?
Zastanawiam się już nawet nad podjęciem drastycznych kroków i lania chemii.
ODPOWIEDZ