Jaka temperatura

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Oddać do sklepu ryby nie pasujące do pH.
Za darmo, jak w ogóle je ktoś będzie chciał przyjąć.
Pomysł trzymania „żyraf z reniferami” jest egzotyczny, ale jakoby to eufemistycznie rzec, niezbyt mądry.

Człowiek też żyje w zakresie temperatur od -40 do + 40, ryby maja takich parametrów jak temperatura więcej. Ty zbadałeś tylko jeden z nich. Każdy jest kluczowy. pH, GH, KH musisz znać i to w Twoim akwarium, a nie w rurach. W akwarium będzie inne, pod wpływem czynników związanych z wystrojem, roślinami, ilością i gatunkami mieszkańców.
Na razie trzymasz „Eskimosów na plaży w Tunezji”.
Ryby hoduje sie w ich optimum, a nie żeby się jakoś udało, na krawędzi.

Plan, że z rybami będzie łatwo, jest tylko złym planem, chyba że nie przejmujemy się rybami, wtedy jest dobry. Kupujesz nowe rybki w miejsce tych, które wykitują. Dziecku tłumaczysz, że przecież są takie same.
Pies albo kot będzie pyskował jak mu będzie źle. Ryba będzie chorować i umrze.

Sprzedawca w sklepie ma za zadanie sprzedać towar, a nie martwić się jego losem. To jest handlowiec nie doradca.

Wiedzy nie miałeś, ale jest do zdobycia.
Wszystkie źródła i rozwiązania, podali Ci koledzy z forum.
A no i nie będzie łatwo i trzeba się zmęczyć porządnie parę razy.

Ster jest w Twoich rękach.
Obrazek
[126L] Dżungla
tomlo1973
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwie 2019 13:39

Post autor: tomlo1973 »

Raori pisze:Oddać do sklepu ryby nie pasujące do pH.
Za darmo, jak w ogóle je ktoś będzie chciał przyjąć.
Pomysł trzymania „żyraf z reniferami” jest egzotyczny, ale jakoby to eufemistycznie rzec, niezbyt mądry.

Człowiek też żyje w zakresie temperatur od -40 do + 40, ryby maja takich parametrów jak temperatura więcej. Ty zbadałeś tylko jeden z nich. Każdy jest kluczowy. pH, GH, KH musisz znać i to w Twoim akwarium, a nie w rurach. W akwarium będzie inne, pod wpływem czynników związanych z wystrojem, roślinami, ilością i gatunkami mieszkańców.
Na razie trzymasz „Eskimosów na plaży w Tunezji”.
Ryby hoduje sie w ich optimum, a nie żeby się jakoś udało, na krawędzi.

Plan, że z rybami będzie łatwo, jest tylko złym planem, chyba że nie przejmujemy się rybami, wtedy jest dobry. Kupujesz nowe rybki w miejsce tych, które wykitują. Dziecku tłumaczysz, że przecież są takie same.
Pies albo kot będzie pyskował jak mu będzie źle. Ryba będzie chorować i umrze.

Sprzedawca w sklepie ma za zadanie sprzedać towar, a nie martwić się jego losem. To jest handlowiec nie doradca.

Wiedzy nie miałeś, ale jest do zdobycia.
Wszystkie źródła i rozwiązania, podali Ci koledzy z forum.
A no i nie będzie łatwo i trzeba się zmęczyć porządnie parę razy.

Ster jest w Twoich rękach.
To jak to powinno wyglądać.
Jakie z tych rybek mogę Hodować razem w jednym akwarium i przy jakiej temperaturze.
Wynik twardości wody podałem z ujęcia, gdyż uznałem że wystarczy jeżeli pH wody w kranie jest taka sama jak w akwarium.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

tomlo1973 MarJan Ci wszystko opisał ładnych kilka postów temu. Nie ma sensu tego powtarzać ponownie.

Starujesz z akwarystyką podobnie jak ja. Po 2 latach prawie, mogę stwierdzić, że jak ktoś z doświadczeniem Ci coś radzi i jak robi to kilka osób, mówią to samo i że się im jeszcze chce (!!!!) bo nie jesteś pierwszy co przychodzi z takimi problemami na własne życzenie, to nie ma co z nimi dyskutować, tylko wprowadzić w życie.

Z grubsza powinno wszystko wyglądać tak.
1. Analizujesz jaki zbiornik Ci się zmieści - im większy tym lepszy - z powodu swobody doboru obsady jak i stabilności ekosystemu.
2. Kupujesz sprzęt.
3. Aranżujesz zbiornik, wprowadzasz nasadzenia, zlewasz i czekasz aż dojrzeje.
4. Wprowadzasz dobrane ryby.
Każdy etap poprzedzasz analizą i badaniami. Jest trudno i od choróbki wyborów + jeszcze kasa. I nie głupie jest wbrew pozorom cofnięcie się do tego etapu.

Twój stan obecny z grubsza jest taki, że już masz "coś" i chcesz to niewielkim kosztem prowadzić dalej. Nie chcesz zmian, bo wymagają, wysiłku, wyrzeczeń, zdobycia wiedzy, poinformowania dziecka, że czegoś się nie da, bo coś. Ja tak przynajmniej miałem, Ty niekoniecznie.

Złoty środek to oddać ryby zimnolubne, wymagające pH z zakresu mniejszego niż 7.
Wiesz z grubsza co masz za wodę i jak nie chcesz jej modyfikować ( to jest dopiero temat jak) to zostawiasz żyworódki jak radzi MarJan, bo ona mają blisko swoje optimum. OPTIMUM, co jest niezmiernie istotne.
Jak trzymasz wszystko w optimum, to ograniczasz ilość problemów do minimum. Jest wygodnie.

Nie. Nigdy nie będziesz mógł spokojnie trzymać w akwarium rybek jakie chcesz. Bo zdechną, bo jedna zje drugą, bo cholera weźmie Ci równowagę zbiornika, bo są cholernie trudne w prowadzeniu nawet dla starych wyjadaczy itp. Nie będzie ani spokojnie, ani wygodnie.

Musisz wiedzieć co masz w zbiorniku i jak się tym z grubsza zajmować.
Jak chcesz prowadzić akwarium świadomie to odpalaj exela, wpisuj dane, wyciągnij średnią z temperatury, pH, GH i KH i odławiaj rybki do zwrotu. To będzie Twoja wiedza, na początek.
Nie gniewaj się, że "podajemy Ci wędkę", a nie "rybę". Tu nie ma "500+", nie przyjadę do Ciebie ratować Twojego zbiornika, musisz go uratować sam i musisz wiedzieć jak i chociaż domyślać się "dlaczego".

Historie, że ktoś gdzieś i że zakres się zazębia i że wszystko idealnie, są tylko historiami. Łabędzi śpiew.

Ja stoję przed kolejnym restartem. To będzie mój trzeci start i wcale nie jestem przekonany, czy wszystko będzie ok. Też miałem teorie o zakresach pH itp. Nawet sprawdzałem na stronach uniwersytetów w Brazylii...
Obrazek
[126L] Dżungla
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:03 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zostaw sobie tylko gupiki i płatki, trzymaj je w temperaturze 26 stopni. Pozostałe ryby oddaj.

Nie doradzę Ci nic więcej ponad to, co już zostało napisane, bo moim przedmówcy niejako wyczerpali temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tomlo1973
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwie 2019 13:39

Post autor: tomlo1973 »

GH 11
KH 7
NO2 0
pH 7,5 -8
Mierzone testerem klopelkowym
Aquatest zoolek
Średnio twarda
Czy to coś zmienia ?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:01 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

tomlo1973 Przecież masz wyraźnie napisane wyżej co jest nie tak. Dla neonów pH jest za wysokie. Nie ma cudownego zaklęcia, które sprawi, że będą się dobrze czuć w takich warunkach. Tak jak ci radzono wyżej, jeżeli chcesz mieć zdrowe i energiczne rybki musisz dopasować do siebie gatunki o podobnych parametrach.
ODPOWIEDZ