PO4(fosfor)

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

PO4(fosfor)

Post autor: musior »

Witam.Mam pytanko mam zerowy poziom fosforu.
Akwarium ma 6 tygodni po restarcie,i chcialem sie dowiedziec jak go zwiekszyć bez podawania zadnej chemii(roślinki mi przystopowały)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Syp trochę więcej pokarmu, to jeden ze sposobów, a drugi to sole KH2PO4.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

KHPO4 to dobry pomysł, od przekarmiania wzrośnie NO3 organiczny.

Pozdrowienia
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Zbadalem wode z glebi podloża i tez tam nie ma fosforu a jest substrat aqua floran i kulki GT.czyli wychodzi nato ze rośliny szybko pobieraja fosfor bo w malym akwa25l mam 0,25 fosforu ale tylko 3 rosliny.
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Mam jeszcze takie zapytanie czy w wodzie kranowej powinien byc fosfor.
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Zakupiłem nawóz Aquaflora P Zoolek stosuje go 4 dni i dalej w akwa nie ma fosforu a na butelce jest napisane ze 1ml zawiera 5mg fosforanow co odpowiada 1,63 mg.Po niżej jest tabelka ktora opisuje jak go dozowac:
Zmiana zawartości fosforanów wodzie akwariowej po dodaniu 1 ml nawozu w zależności od pojemności akwarium:
10 l - 0,5 mg/l
60 l - 0,08 mg/l
100 l - 0,05 mg/l
akwa mam 100 l ale wody wchodzi 80 L babka w sklepie powiedziala zeby dac 2 nacisniecia ale rezultatu nie widac.
Dziś wlalem do wiadra 10 l wody kranowej ktora w ogóle nie ma fosforu i nacisłem raz po sprawdzeniu testem wyszlo mi ze w 10 l wody fosforu jest 0,25mg a nie 5 tak jak pisze na etykiecie.A umnie w akwa jest 0 mg.Czy ja moge go przedawkowac czy wymienic na sole do rozrobienia.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Jakiego testu używasz? Ja bym to skonfrontowała jeszcze z jakimś innym zanim zaczniesz grzebać z dawkami.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ja bym nie panikował i podawał nawóz dalej co nojwyżej nieco zwiększając dawkę . Jak rośliny były długo na głodzie to wciągają fosfor aż miło . Po jakimś czasie powinno się to zmienić.

ps
musior pisze:Czy ja moge go przedawkowac czy wymienic na sole do rozrobienia.
Z tego m.in powodu używam soli - przynajmniej wiem co namieszam i wyliczenia zawsze (prawie :) ) się zgadzają
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Używam testu zoolek. rosliny od samego restartu nie widziały fosforu czyli od marca i dodam jeszcze ze uzywam kulek GT a rosliny mi stoja pyli mi szyby i na roslinach osadza sie takie krodkie niteczki .Innych glonow nie ma,rosliny tylko przez 2 tygodnie rosły na samym poczatku akwa. Bimbrownia mi chodzi przez miesiac 24H i nic, no moze cos minimalnie po nie których roślinach widać ale to minimalnie.I wyczytałem ze to pylenie szyb jest własnie przez brak fosforu.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

musior pisze:Używam testu zoolek.
Bardzo dobrze, wg mnie lepszy od JBL'a i duzo latwiej odczytac kolory. Ja tez uzywam ten test i polecam!

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ