[112l] po restarcie na piachu

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

[112l] po restarcie na piachu

Post autor: Rezz »

Hej,

Po restarcie spróbowałem sił z jasnym podłożem.

Piasek + ziemia pod spodem
Grzałka 100W
Filtracja HW-302 (gąbki, ceramika, włóknina w kolejności)
Rośliny w większości z invitro, pomijając anubiasa, mech, mikrozorium. Jest ich sporo, w myśl zasady, że część zapewne nie da rady bez nawożenia słupa wody
Parametry wody - czekam na testy pH, twardość, NO3 i NO2

Oświetlenie ledowe, 6500K + kilka FS. Poprzednio miałem 44W, po glonach zmniejszyłem na 33W, teraz chcę spróbować jeszcze mniej ~25W. Nie mam roślin czerwonych czy mocno światłolubnych. Nie chcę nawozić słupa wody. Zastanawiam się tylko nad CO2, z jednej strony skoro nie chcę szaleć ze światłem i nawozami to niepotrzebne, ale z drugiej mam butlę, a CO2 zawsze pomaga (wtedy bym ustawił dawkowanie całodobowe). Jakieś sugestie? :)

Filtr z węzami ledwo wszedł, ale wszedł, węże opierają się o blat ale nie załamują, choć co się nagimnastykowałem to moje (i skróciłem przewody o dobre 80cm).

Obecna fotka bez oświetlenia jeszcze, bo muszę dziś odjąc trochę diod.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Wygląda spoko, chociaż trochę ciężko ocenić przez to odbicie w szkle. W nocy zdjęcia akwariów wychodzą lepiej :)
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Obecnie dorobiłem belkę i wygląda tak. Pomieszałem diody Cree, które mimo 6500K mają cieplejszą wizualnie barwę od zwykłych diod 1W, dałem kilka kolorów dla roślin. Optycznie mam wrażenie że trochę za ciepło teraz w nim, ale to przez mgłę chyba też jest takie wrażenie (bo skały przed szybą wyglądają naturalnie :) No nic, póki co ustawiłem na 6h świecenia.

Zastanawiam się tylko czy gazować CO2 czy wstrzymać się na miesiąc...

Obrazek

Obrazek
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Doszły testy zooleka, więc pomierzyłem 112l i stare 25l

112l:

pH - 7.8
GH - 20
KH - 10
NO3 - 0
NO2 - 0.025
PO4 - 0.25

25l:
NO3 - 10
NO2 - 0
PO4 - kolor przezroczysty, czyli nic ze skali (?)


Ciekawi mnie te zero NO3. A w małym akwa dziwny odczyt fosforanów. Woda niestety twarda i zasadowa :)
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Minęły 2 tygodnie. Roślinki rosną, tylko jeden gatunek zgnił. Akwarium dalej dojrzewa, NO2 przyszło dopiero po tygodniu. Teraz wynosi w przedziale 0.2-0.5, NO3 5-10 i PO4 bliskie zeru.

Atakuje glon, tym brzydziej go widać przez jasny piasek. Jakieś metody by już z nim walczyć? :)

Obrazek

Obrazek
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Proszę o rady :mrgreen:

Musiałem na tydzień wyjechać i po powrocie jest zielono i zagloniono. Akwarium już dojrzało, NO2=0 ale i NO3=0 a PO4 w ogóle bez skali (jest bezbarwna próbka).

Jutro planuję wymienić połowę wody, wpuścić ryby i nawozić. Kiedy znowu podmienić? Tylko byłbym wdzięczny za nakierowanie. Planuję wyliczyć by azot był na poziomie ~10 i proporcjonalnie do zasad NPK dać potas (albo więcej) i fosfor. Mikro chyba odpuszczę, bo mam ziemię i nie mam czerwonych roślin. Dobrze rozumuję? Podpinać CO2?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

O tez mi tak glonieje zbiornik.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Moze warto zmniejszyc troche swiatlo i dodac fosforu, fosfor dobry na wszystko :)

...a tak serio mówiac to zbiornik jest w objeciach zielenic, poczytaj troche na ten temat i dokonaj korekty parametrów wody jesli taka jest potrzebna, szkoda zbiornika, ciekawie sie zapowiada.

Pozdrawiam
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Światła wiele nie mam bo około 25W w ledach, w tym kilka kolorowych.

Wymieniłem 50% wody, dodałem tyle macro by mieć mniej wiecej stosunki NPK, a fosforu ciut więcej (choć i tak dalej go test zooleka nie wykrywa...), NO3 drgnęło coś pomiędzy 2-5, wpuściłem krewetki.
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Nie jest już tak zielono, dawkuję NPK, podłączyłem butlę CO2 i pH spadło do ~6.8. Ale mam problem ze zbrojnikiem. Poukładałem tak korzenie, że wciska się i przekopuje wszystko. Po dnie wala się ziemia, bo kopie sobie po kilka cm w dół, w akwarium cały czas mgła :( Wyjąłem jeden korzeń, powciskałem przy korzeniach kamienie, odessałem tyle ziemi ile dałem radę by nie przekroczyć 50% wody. Dorzuciłem też głowicę z włókniną. Ale czuję, że rano znowu nakopie wszystko...

Czyli albo pozbyć się zbrojnika, albo korzeni :roll:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

jak korzeni to i zbrojnika
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

No wiem, że zbrojnik potrzebuję korzeni. No nic, zobaczę, może akurat znajdzie sobie miejsce bez rozkopywania. Czy taka walajaca się ziemia będzie miała duży wpływ na glony? Podmieniać teraz częściej i więcej?

A może umieszczenie kawałka rurki np. pcv zachęci zbrojnika do potraktowania tego jako swoją kryjówkę?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Możliwe, ale prościej jest zrobić kombinacje kilku korzeni tworzących zadaszenie z prześwitem jakich 2-3cm do pisaku. Wtedy zbrojnik będzie mógł spać nawet kołami do góry i będzie czyścił swój tunel z syfu oraz odganiał przygodnie przepływające ryby. Ja zrobiłem coś takiego używając zestawu 4 korzeni mangrowca i działa. Ale on ma tam sie gdzie schować w kilku kombinacjach.
Obrazek
[126L] Dżungla
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Próbowałem tak, podłożyłem pod jeden korzeń kamienie by był wyżej, ale nie spodobało mu się i wolał kopać pod innym... :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ja zbudowałem mojemu wasaczowi kryjówkę, na podstawie obserwacji i prób w kilku miejscach. Tez mi kopał tak, ze wszystko fruwało. Teraz cisza. Zbrojnik znikł, pokazuje się z żadka.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ