Rybki plywaja u góry

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
rafux
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2019 9:17
Lokalizacja: Głogów

Rybki plywaja u góry

Post autor: rafux »

Witam. Jestem nowy na forum. Nie ma duzego doswiadczenia i mam pewien problem z rybkami poniwaz plywaja wszystkie u gory zbiornika. Czytalem na forach ze to niby problem z niedotenieniem wody a na niektorych forach pisze ze to moze byc za duzo tlenu w wodze choc to malo prawdopodobne u mnie akurat..

Wiec tak. Opisze najpierw swoj zbiornik.


Baniak na bakteriach azoo
wystartowal 10 dni temu
300 litrow
podloze azoo plant grower bed
eheim 2275
temperatura 24-25
oswietlenie 114w led (40 lumenow na litr)
swiece 8h dziennie
brak oswietlenia nocnego
brak CO2
stosowalem carbo w plynie wg zalecen
w baniaku jest okolo 50 roslinek invitro
po 10 dniach zrobilem podmiane okolo 30%
dodalem bakterii azoo wg zalecen
baniak jest na wodzie ro i kranowej. ro-80% kranowka odstala-20%
w baniaku jest dosc sporo korzeni
KH GH 3
pH 6,8
NO2 NO3 prawie zero
po podmianie wpuscilem 12 gupikow
wszystkie gupiki plywaja przy powierzchni
zamowilem napowietrzacz eheim 400 ale jest go nie mam
podlaczylem tymaczasowo malutki napowietrzacz do akwariow okolo 40 litrowych
po nocy z napowitrzaczem przy wylocie filtra (babelki leca po calym akwarium i jest fala na tafli) rybki dalej wszystke przy powierzchni.

Tak prosze o porady co to moze byc za przyczyna, co robie zle i co moglby zrobic, :)
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

10 dni temu to się jeszcze nie zaczęły bakterie nitryfikacyjne mnożyć. Trwa to około 3 tygodni. NO2 i NO3 = 0 własnie na to wskazuje. Sprawdź jaki masz poziom amoniaku (NH3) - moim zdaniem będzie ponad "0". Zrobiłeś błąd wpuszczając rybki przed zanim akwarium zdążyło dojrzeć. Nie wystarczy wpuścić bakterii z koncentratu, one muszą zacząć się mnożyć w filtrze, gruncie, ozdobach w akwa.

Gupiki są dosyć wytrzymałymi rybkami więc raczej dadzą sobie radę ale póki co nie wpuszczaj więcej rybek, zwłaszcza, że prawie na pewno nie ma jeszcze krzaczorów roślinnych - in vitro to masz maleńkie roślinki, nie?

Ja też mam 300 litrowe akwa i dopiero po 4 tygodniach wpuściłem pierwsze ślimaki, a dopiero w 5 tygodniu pierwszą (35 osobową) obsadę.

Jakie masz wkłady w filtrze? Jaką masz realną wydajność tego filtra (fajny!!!) ze swoimi wkładami? Zmierz i nie wierz w te 1250l/h. Mój ma w teorii 1400l/h (HW 303) a na prawdę nieco ponad 400l/h (3 RAZY MNIEJ).

Kolejna sprawa to twardość węglanowa wody. Dla gupików KH = 15-30 stopni czyli OPTIMUM to jak zwykle środek skali - woda dosyć twarda. Ty masz 3 stopnie (baaardzo miękka) ale czego KH czy GH? To NIE JEST TO SAMO!!!

Podsumowując:
1. Jaki masz NH3? Czy wiesz co to jest cykl nitryfikacyjny?
2. Jak twardą wodę masz?
3. Czy wiesz, że pH powinno zależeć od KH? i np przy KH=3, pH powinno być 6,5-6,7?
4. Na choróbkę wlewasz tyle RO (pewnie, że możesz ale ta woda jest bardzo miękka a kranówka raczej twarda)? Jakie masz parametry kranówki - je też powinieneś zmierzyć. Ja do podmian dodaje "Safe Water" ale ja mam wodę niechlorowaną w kranie.
5. Czy czytałeś jakie OPTIMUM parametrów (pH, KH, GH, TEMP) jest dla Twojej rybiej obsady?
6. Poka poka zdjęcie akwarium bardzo jestem ciekaw jak wygląda taki sam baniak! :)
rafux
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2019 9:17
Lokalizacja: Głogów

Post autor: rafux »

Podsumowując:
1. Jaki masz NH3? Czy wiesz co to jest cykl nitryfikacyjny?
2. Jak twardą wodę masz?
3. Czy wiesz, że pH powinno zależeć od KH? i np przy KH=3, pH powinno być 6,5-6,7?
4. Na choróbkę wlewasz tyle RO (pewnie, że możesz ale ta woda jest bardzo miękka a kranówka raczej twarda)? Jakie masz parametry kranówki - je też powinieneś zmierzyć. Ja do podmian dodaje "Safe Water" ale ja mam wodę niechlorowaną w kranie.
5. Czy czytałeś jakie OPTIMUM parametrów (pH, KH, GH, TEMP) jest dla Twojej rybiej obsady?
6. Poka poka zdjęcie akwarium bardzo jestem ciekaw jak wygląda taki sam baniak!

1. NH3 raczej zero bo 12 rybek gupikow od wczoraj za wiele go nie zrobilo
2. woda w akwarium 3gh, 6,7ph
3.tak
4. wlewam ro bo tak wiekszosc robi. ro jest nieskazitelna, wiem ze miekka dlatego dolewam 20% kranowki. moja kranowka tez nie jest chlorowana, ma pH 7 a GH 9. po drugie mam tylko baniak 20l na wode z kranu do odstania i nie mam mozliwosci magazynowania wiecej kranowki do odstania. a nie wiem czy moge taka wode lac prosto z kranu bez odstania?
5. mniej wiecej ale i tak zamierzam trzymac ryby "latwe" w hodowli
6.
https://zapodaj.net/89da4cb5d1ec7.jpg.html

filtr ma przepustowosc max. pump output: 1250 l/h (adjustable)
i na pewno tyle ma bo jak wlaczam na maxa to jest wirowka w akwarium wiec chodzi na jakies 70%
a jesli chodzi o bakterie to raczej juz sa zagniezdzone w filtrze bo jak wlacze maxa na chwile to wywala taki przezroczysty szlam z wylotu to sa wlasnie bakterie

media mam takie:
Prefiltr Gąbkowy - zatrzymuje grubsze zanieczyszczenia mechaniczne
Włókninę Filtracyjną - zatrzymuje drobne zanieczyszczenia
EHEIM SUBSTRAT Pro - wkład biologiczny do akwarium. Porowata powierzchnia i jej maksymalne wykorzystanie, dzięki kulistemu kształtowi zapewnia bakteriom dobre warunki do osiedlania się na wkładzie. Powierzchnia filtracyjna to 450m²/l.
EHEIM BioMECH - wkład biologiczno-mechaniczny do akwarium. Porowata powierzchnia i specjalne kieszenie wyłapujące nieczystości zapewniają optymalną filtrację mechaniczną i biologiczną. Powierzchnia filtracyjna to 600m²/l.
EHEIM MECH pro x2 - wkład mechaniczny do akwarium. Bezpośrednio za wlotem do filtra woda podlega zawirowaniom i równomiernemu rozdziałowi, dzięki cylindrycznej formie EHEIM MECHpro. Dzięki temu grubsze i cięższe cząsteczki zanieczyszczeń opadają na dno filtra kubełkowego. Wkład dodatkowo stanowi siedlisko dla bakterii nitryfikacyjnych, przez co zwiększa powierzchnię filtracji biologicznej.



Głowne pytanie to czemu gupiki mi sie dusza, czemu siedzie przy tafli..?
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

1. NH3 raczej zero? Mój amoniak bo założeniu akwarium, BEZ ŻYCIA był poza skalą (ziemia pod żwirkiem zrobiła swoje). Sprawdź. Bo te korzenie mogą Ci bardzo fajnie generować amoniak (procesy gnilne) - 1 ODPOWIEDŹ NA PYTANIE

2. Masz za miękką wodę dla gupików. Jaką masz chwilową twardość węglanową - KH? moim zdaniem będziesz miał "0" - 2 ODPOWIEDŹ NA PYTANIE

3. Jak już mówiłem nie wierzę w teoretyczną przepustowość filtra (to 1250l/h to wydajność pustego filtra bez złóż mediacyjnych postawionego obok akwarium, bez różnicy wysokości. Sprawdź! Pod wylew filtra podłóż litrową lub większą butelkę i sprawdź ile się zapełni w ciągu minuty, potem przelicz na litry/godzinę

4. Tak jak myślałem malutkie roślinki jeszcze :) - będzie atak glonów :) możemy się założyć (u mnie był dopóki roślinki nie urosły)

5. Fajnie urządzony baniak!

6. Ten eheim nie ma deszczownicy? Skończyłby Ci się problem napowietrzania.

7. Skąd wiesz, że wodę masz nie chlorowaną? Ja spawdzałem w lokalnych wodociągach parametry i nadal sprawdzam. Kiedyś się odstawiało wodę, ponieważ właśnie chlor się ulatniał pod wpływem dostępu powietrza - obecnie, jeżeli wodę masz bez chloru to bez sensu. Ja też mam jedynie beczkę 20 litrową i robię tak: wlewam prosto z kranu do beczki (trochę reguluję temperaturę, dodaję uzdatniacz "Safe water" i potem prosto do akwarium. Wczoraj np wlałem tak 60 litrów i dzisiaj mam piękne parametry a rybki się gonią po akwa.

7. Nie, na pewno akwarium jeszcze NIE dojrzało. 10 dni to jest za mało. Ten szlam z filtra to może być źle wypłukane złoże filtracyjne. Natomiast szanuję Twoje zdanie i masz oczywiście prawo do własnej opinii. Zrobisz jak uważasz. Powodzenia!
rafux
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2019 9:17
Lokalizacja: Głogów

Post autor: rafux »

1. NH3 - 0.06 czyli prakttycznie zero. azoo plant grower bed to bardzo dobre podloze nic nie wyzuca do wody.
2. twardosc GH-1 stopnien mozna to jakoch przeliczyc na KH ale nie wiem jak
przy pH 6.8 to jest takies 5 mg/l CO2
3. sprawdze przy podmianie. moze dzisiaj zrobie podmianke, zleje jakies 80l i dodam kranowki zeby woda byla twardsza.
4. glonow narazie nie ma jako tako
5. dzieki :D
6. deszczownice mam ale ja wywalalilem bo mam szklany wlot lily od viv ale bedzie air pomp 400 od eheim
7. bo mnie mnie z tego co wiem woda w kranie jest zdatna do picia bez przegotowania czyli raczej nie mogla by byc chlorowana
wlasnie chyba tak zrobie ze bede od teraz robil podmiane ro/kranowka 50/50

8. po podmianie dodam jeszcze bakterii tylko powiedz mi kiedy mam robic nastepna podmiane? za 2 tygodnie?

9. mam troche roznych preparatow napisze liste powiedz mi jesli mozesz co warto dawac teraz i czy wszystko dawac jednoczesnie czy jak zeby nie wyszla jakas zupa :)

https://zapodaj.net/0fbc06422391d.jpg.html

azoo super bio-bacteria
azoo supreme bioguard
azoo plus AQUAGUARD PLUS
azoo CLOUDY TREATMENT
azoo CARBON PLUS
nawoz azoo PLANT PREMIUM
nawoz micto VIMI MICRO

10. wciaz nie wiem czmy rybki plywaja przy powierzchni bo temperatura jest ok a napowietrzenie tez wyglada ok, jest fala sa babelki ...
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

u mnie gupiki (pawie oczka) plywaja glownie w gornej i srodkowej strefie, sa to ryby ktore w naturze tez zajmuja gorna i srodowa strefe, a na dno (w rosliny)ucieka samica jak chce odpoczac od samcow
(przepraszam za brak polskich znakow - moj linux ich nie ma)
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

Zostaw w spokoju już bakterie. Dodawaj tylko uzdatniacza do beczki jak nalewasz wodę żeby się fajnie wymieszało i tyle. Pilnuj pH i KH (kup sobie test koniecznie!). do kilka dni sprawdzaj NH3, NO2, NO3. Ja dozuję CO2 z butli więc nie znam się na dodawaniu węgla w płynie (unikam dodawania chemii jak mogę). Za tydzień kup sobie kilka ampularii. Podmiany w awka rób co tydzień na razie po 20% (3 beczki 20 litrowe). Jak dojrzeje to po 10%. Ja bym proporcję RO-H2O_kran jeszcze bardziej zmniejszył. Szkoda kasy na RO (no chyba, że masz taki filtr w domu). Acha, sprawdź koniecznie wyjściowe parametry kraniczanki (ona zawsze ma NO3). Dokup sobie jeszcze testy na PO4 i Fe (ważne dla roślin i te testy rób co tydzień).

Czekaj kurde! Własnie do mnie dotarło! NH3 = 0, NO2 = 0 i NO3 = 0??? To znaczy, że cykl nitryfikacyjny nawet się nie zaczął jeszcze!! W dojrzałym zdrowym akwarium amoniak i NO2 jest 0 ale NO3 zawsze jest - dlatego właśnie robi się podmiany bo to najłatwiejszy sposób na zmniejszeni NO3!

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień" Posty połączyłam. MOD BARA
rafux
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2019 9:17
Lokalizacja: Głogów

Post autor: rafux »

mam testy na NO2 NO3 nh3 pH i GH. NO2 i NO3 minimalnie barwilo w granicach
NO2 - 0,2 i NO3 - 0,8 mg/l
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 19:58 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
rafux
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2019 9:17
Lokalizacja: Głogów

Post autor: rafux »

mirukan pisze:rafux Oddaj ryby a potem baw się chemią .
rafux pisze:wciaz nie wiem czmy rybki plywaja przy powierzchni bo temperatura jest ok a napowietrzenie tez wyglada ok, jest fala sa babelki ...
Zaserwuj sobie to co urządziłeś rybkom to niewątpliwie i Ty będziesz pływał u góry.
Nie znęcaj się nad bezbronnymi istotami których jedyną winą jest to że są ładne. Oddaj ryby i baw się dalej wodą, chemią , techniką akwarystyczną. . Lub zacznij od nowa przygodę z akwarystyką ale tak by nie krzywdzić zwierząt. Na forum są tematy jak postawić akwarium w sposób który jest bezpieczny dla rybek. Poczytaj , przemyśl i zastosuj.
po pierwsze kolego nie znecam sie poniewaz nie stosuje zadnej chemii lecz produkty naturalne przeznaczone dla akwariow z rybami, bezpieczne dla ryb.
po drugie zaserwowalem rybka wszystko co tylko najlepsze bo zadbalem o wszystko co oferuje nowoczesna i zaawansowana technologicznie dzisiejsza akwarystyka wydajac na cale sprzet kilka tysiecy.
po trzecie rybek nie mam mozliwosci nigdzie oddac

i po ostatnie widze iz ryby zaczaly plywac nizej do dna ale uciekaja na gore jak tylko ktos przejdzie obok akwarium wiec wychodzi na to ze rybki mialy stresujaca aklimatyzacje ale widze ze jest juz lepiej, widocznie nie byla to wina braku napowietrzenia ani parametrow wody itd.

Dziekuje za krytyke ale akurat nie miales racji poniewaz nie naleze do grona pseudo akwarystow :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

redcloud pisze: Dodawaj tylko uzdatniacza do beczki jak nalewasz wodę żeby się fajnie wymieszało i tyle.
Woda w Polsce nie jest chlorowana od lat i jeżeli nie jest to jakieś ujęcie głębinowe zanieczyszczone metalami ciężkimi to nie ma żadnej potrzeby lania uzdatniacza.

To tylko niepotrzebna chemia.

Akwarium z gupikami musi po prostu dojrzeć. Ten gatunek potrzebują gąszczu roślin, być może nie ma w akwarium w tej chwili miejsca na schowanie się i odpoczynek, gupiki są zestresowane i pływają pod powierzchnią wody.
Czy możesz nam pokazać zdjęcie całego akwarium? Bardzo proszę.
rafux pisze:
azoo super bio-bacteria
azoo supreme bioguard
azoo plus AQUAGUARD PLUS
azoo CLOUDY TREATMENT
azoo CARBON PLUS
nawoz azoo PLANT PREMIUM
nawoz micto VIMI MICRO
Nie dodawaj żadnej chemii nim się akwarium nie ustabilizuje.
azoo super bio-bacteria - nie podawaj, zbędne
azoo supreme bioguard - nie podawaj, zbędne
azoo plus AQUAGUARD PLUS - nie podawaj, zbędne
azoo CLOUDY TREATMENT - nie podawaj, zbędne

Nawozy zostaw na przyszłość, może kiedyś będą potrzebne, ale nie koniecznie.

Kto Ci wcisnął taką ilość chemii?


Posty będące wątkiem OT tej dyskusji usunęłam do Kosza.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Woda jest chlorowana, może nie we wszystkich miastach ale na pewno używają chloru w Radomiu i Lublinie. Trzeba sprawdzić na stronie lokalnych wodociągów.

Widać to w tabelach jakości wody poniżej.
Lublin:
Obrazek
Radom:
http://woda.radom.pl/wp-content/uploads ... .2019r.doc
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ciekawe, wydawało mi się że jest ozonowana, a nie chlorowana.

Tym niemniej pozostawienie wody do odstania na kilka godzin skutecznie umożliwia usunięcie się z niej chloru. Nie potrzeba żadnej zbędnej chemii.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

To naprawdę zależy od wodociągów. W Warszawie są trzy zakłady, jeden ma aktywne związki chloru w wodzie u klienta, pozostałe dostarczają wodę pozbawioną chloru, ale chlorowaną w zakładzie. Co warto zaznaczyć, niektóre wodociągi chwalą się ograniczeniem stosowania chloru, to jednak nie pozbywają się całkowicie możliwości chlorowania.

Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, wodociągi mogą awaryjnie użyć chloru jeśli dojdzie do poważnej awarii w sieci lub gdy pojawi się ryzyko epidemii - np. podczas powodzi.

Ergo, wygląda na to że wodę i tak trzeba zostawić na kilka godzin.
ODPOWIEDZ