Chory bojownik! Pomocy!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patuszek
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2019 7:42

Chory bojownik! Pomocy!

Post autor: Patuszek »

Witam,
Mam akwarium 35 l, akcesoriami tj. filtr, grzałka, pokrywa, sztuczny zamek, jedna sztuczna roślinka i dwie żywe. Do tego dwa bojowników (samiec i samica), glonojad i kilka ślimaków. Akwarium ma około 3 miesięcy. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że samiec ma lekko poSTRZĘpione fragmenty pletwy, zachowywał się normalnie, jadl, pływał jak zawsze. Dzisiaj rano jak zajrzałam do akwarium to pływał przy górze, a raczej ledwo pływał, oczka mu zmętniały, na grzbiecie jakby ściemniał, chyba to uszkodzony naskórek i ogólnie jest wokół niego taka hmm.. Metna aura? Raz na czas przepłynie kawałek ale z trudem. Jak wychodziłam z domu zaczął pływać głową w dół. Jest to ukochana rybka mojego synka, czy jest dla niej ratunek? Co robic? Temperatura akwa zawsze była około 25 st, teraz troszkę podkrecilam. Proszę pomóżcie :(
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 19:58 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Patuszek
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2019 7:42

Post autor: Patuszek »

Kurcze wyskakuje mi, że za duży plik i nie mogę wysłać. Czy mogłabym Ci wysłać zdjęcia ma maila?

Co do wody to jest z kranu, przy zakupie sprzętu dostałam dwa płyny które miałam wlać do wody aby była zdatna dla rybek. Bojownika mam już od zeszych wakacji i do tej pory było wszystko ok, karmie je suchą karmą.

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień" Posty połączyłam. MOD BARA
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:26 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Patuszek
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2019 7:42

Post autor: Patuszek »

Obecne akwa ma jakieś 3m, w poprzednim bojownik był sam od zeszłego roku i było wszystko ok. Akwarium jest przykryte, kupię oczywiście inną karmę. Środki zostały mi polecone przez sprzedawcę w sklepie akwarystyczny, jeden to na pewno aqua safe, nazwę drugiego sprawdzę jak dojadę do domu.
https://images89.fotosik.pl/175/11b19d5942b7583fmed.jpg
https://images91.fotosik.pl/176/1b1fd0f5ac420f70med.jpg
https://images90.fotosik.pl/175/2baa2352fc354bd3med.jpg
https://images89.fotosik.pl/175/d4f2eff5996fef85med.jpg
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mało informacji na temat akwarium a zwłaszcza brak parametrów wody w sensie zawartości azotynów i azotanów (NO2 i NO3) .
Jaki masz filtr i co w nim za wkłady?
Masz niewielkie akwarium i pierwsze skojarzenie /podejrzenie własnie pada na brudną "wodę .
Co to za uzdatniacze?

Tak czy inaczej proponowałbym jakąś dodatkową podmianę bo jesli nie pomoże to na pewno nie zaszkodzi .
A własnie ... jak często podmieniasz wodę ?
Patuszek
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2019 7:42

Post autor: Patuszek »

Filtr taki zwykły z zestawu, z gąbką. Cześć wody podmieniam raz na 2 tygodnie, do tego mam taki odkurzacz elektryczny do czyszczenia dna. Ten aqua safe firmy tetra to środek to uzdatniania wody wodociągowej, tak jest napisane a drugi z tej samej firmy to chyba były jakieś dobre kultury bakterii chyba
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Tak - w międzyczasie doczytałem :) - Ten aquasafe jest OK . Nie robi nic szkodliwego w akwarium a czy coś pożytecznego? to zależy jaką wodę wlewasz . Ale mniejsza o to .

Problem który dostrzegam i który potencjalnie może być powodem Twoich problemów to ogólnie słaba biologia .

Akwarium praktycznie jałowe , bez rośłin które mogłyby absorbować związki amonowe (odchody) w dodatku filterek z gąbką tzn bez miejsca na kolonie bakterii a w każdym razie z kiepskim siedliskiem .

Akwarium które daje gwarancje stabilności to sporo podłoża, sporo rośłin a także filtr który zawiera w sobie porowate materiały w możliwie dużej ilości dla osadzenia kultur bakterii a także regularne podmiany . Czyli akwarium inne niż Twoje .

Gdybyś podał parametry wody, być może podważyłbyś moje PODEJRZENIA
Patuszek
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2019 7:42

Post autor: Patuszek »

Nie znam parametrów wody niestety, jakie roslinki radziłbyś dokupić?
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Patuszek Musisz koniecznie zbadać parametry wody. Ich znajomość to podstawa.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To może inaczej:

1. W akwarium są rośliny pochłaniające związki azotowe, niech się rozrosną żeby było ich więcej (rogatek). Niemniej konieczne jest dosadzenie innych roślin żywych, np. zwartek (kryptokoryn). Poszukaj ich w sklepach, są łatwe w uprawie.
2. Filtr ma niepotrzebnie ustawione napowietrzanie, te bąbelki w wodzie będą podrażniać skrzela bojownika i są całkowicie niepotrzebne. Ustaw wypływ wody z filtra tak, żeby poruszała taflę wody w akwarium, to wystarczy.
3. Nie dodawaj do wody żadnej chemii, uzdatniacz jest nieprzydatny, woda z kranu nie potrzebuje takiego uzdatniania, o ile nie pochodzi z własnego ujęcia głebinowego zanieczyszczonego metalami ciężkimi
4. Wodę podmieniaj minimum raz na tydzień z jednoczesnym odmulaniem podłoża
5. Sprawdź parametry wody testami kropelkowymi (np. Zooleka), pH, GH/KH i NO2.
6. Zacznij karmić bojownika urozmaiconą karmą, w tym mrożonkami (poza ochotką). Nie można stale podawać rybom tego samego pokarmu!
7. Temperatura powinna wynosić 27 stopni, do tej pory była za niska.

Na chwilę obecną podmień około 50% wody i obserwuj, co dalej. Możesz zaopatrzyć się w akryflawinę (profilaktycznie), ale być może niestety mamy do czynienia z problemem bakteryjnym. Na akryflawinę zareagują negatywnie rośliny, więc wyjmij rogatka do miski na czas leczenia.

Daj znać co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Patuszek
Posty: 6
Rejestracja: 06 maja 2019 7:42

Post autor: Patuszek »

Bardzo dziękuję za pomoc, zrobię tak jak Pani zaleca.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na Akwaforum obowiązuje netetykieta, proszę pisać do mnie per BARA.

Jeżeli w przeciągu doby po podmianie wody nic się w zachowaniu bojownika nie zmieni proszę o sygnał w tym temacie.

Proszę również sprawdzić z najbliższym sklepie zoologicznym dostępność preparatów bakteriobójczych (Zoolek TRYPAFLAVIN lub SERA BACTOFORTE).

Bojowniki trzymane w zbyt chłodnej, często zanieczyszczonej wodzie i karmione monotonnie są podatne na infekcje bakteryjne.

Inna kwestia, że to akwarium jest za małe na więcej nic jednego bojownika. Dla haremu radzę założyć 45 lub 54l z dużą ilością roślin. Zarówno samce jak i samice bojownika są agresywne i ryby muszą mieć miejsce na ucieczkę przed partnerem oraz możliwość schowania się. 30l jest dla nich za małe.

Glonojada należy jak najszybciej oddać, podejrzewam że to jest zbrojnik pospolity, bardzo brudzący, wymagający minimum 112l. W dodatku zbrojniki wymagają bezwzględnie drewna (korzenia) do pozyskiwania celulozy niezbędnej im do prawidłowego trawienia. W tej chwili ta ryba bardzo zanieczyszcza wodę wydalinami, drastycznie pogarszając jej jakość.

To akwarium to jest tylko 30l...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:45 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Niemniej konieczne jest dosadzenie innych roślin żywych, np. zwartek (kryptokoryn). Poszukaj ich w sklepach, są łatwe w uprawie.
Sądze ze lepszym wyborem będą rośliny szybkorosnące, odżywiające sie ze słupa wody . Obok wymienionej wyżej pistii kapitalna robotę zrobi zapewne moczarka kanadyjska , bacopa karolińska i posiadany już rogatek .
Rośliny te w dodatku łatwo sie rozmnaża więc nie będzie problemu z szybkim zageszczeniem zbiornika
ODPOWIEDZ