Jaki filtr zewnętrzny

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

tomlo1973 pisze:Jeszcze jedno ,czy większa moc filtra ,natfiltracja to jest źle?
Nie jest źle, tylko musimy sobie zdać sprawę, do czego służy filtr. Z czasem w akwarium rozwija się flora bakteryjna, są filmy n YT pokazujące akwaria bez filtrów i to działa więc filtr stanowi pewien dodatek.
Filtr wprawia wodę w ruch i częściowo wyłapuje zanieczyszczenia, ale nie należy podchodzić do tego tak, że jak będę miał nadfiltrację to będzie w akwarium czysto.
Do akwarium 112l wystarczy nawet ikola250, może inny mniejszy filtr (rzekłbym nawet filtr gąbkowy, tylko z racji swoich gabarytów zabiera po prostu miejsce).
Prefiltr - mając kubełek nie ma to większego znaczenia, bo np. czyszczenie ikoli to super sprawa (zakręcasz zawory, odbręcasz korek zalewowy, cały filtr do miski i czyścisz - 15 minut roboty, nic nie rozlane, czysto itp). Dlatego zwróciłbym uwagę na takie szczegóły jak zawory na wężach, bo to jest ważne, a nie nadfiltracja.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
tomlo1973
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwie 2019 13:39

Post autor: tomlo1973 »

Z tego co widzę to wszystkie trzy mają zawory ,.
Czyli nie ma sensu kupować mocniejs,ego filtra do 112 l ? Nadmienię że w przyszłości chcę zmienić akwarium na 200 -260 l .
Z tych trzech nie patrząc na cenę, to na który byś postawił .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli zamierzasz mieć w przyszłości większe akwarium, to kup większy i mocniejszy filtr. Mogę coś napisać o Ikoli, bo te filtry mam. Zwróciłem uwagę na zawory przy wlocie i wylocie, to naprawdę przydaje się przy czyszczeniu oraz regulacji przepływu wody. Nie jest potrzebny prefiltr, bo będzie się on zapychał najszybciej i gdziekolwiek jest on zlokalizowany to i tak się zapcha (na wlocie rurki - wkładasz ręce do akwarium, nachlapiesz a i tak część syfu odpadnie z gąbki, wewnątrz filtra kubełkowego - trzeba jednak filtr rozłączyć/wyłączyć więc co za różnica, przy okazji można go po prostu wyczyścić tak samo jak i węże). Nie patrzyłbym na cenę i gadżety (np. dodatkowe czarodziejskie media), tylko na funkcjonalność. Ma być prosty, niezawodny i cichy, nie musi być wypasiony.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Znam sporo osób, dla których akurat argument "nie musi być wypasiony" jest wręcz kontrargumentem i dlatego go będą mieć byle co, tylko żeby dobrze wyglądało i miało dużo funkcji, które kiedyś (czytaj nigdy) może się uda wykorzystać...
Do stadium Twojego stanowiska krzych_100 trzeba dojrzeć, samemu sprawdzić różne rozwiązania, kombinować, przerabiać, narzekać i odkrywać co jest lepsze i jak działa z akwarium i dlaczego działa coś, a coś nie dział i kiedy się czyści i co nalezy czyścić, a kiedy nie i dlaczego... Masz to za sobą. Przeciwko Tobie krzych_100 jest marketing.
Wielki, błyszczący i połyskliwy.
Filtr kubełkowy stoi ukryty w szafce, ma być niesłyszalny, a przede wszystkim poprawnie funkcjonujący w układzie ze zbiornikiem.

Ja z powodów estetycznych kupiłem lampy ledowe.
Zastanawiam się czy dobrze zrobiłem.

tomlo1973 idź sobie do sklepu, sprawdź każdy filtr empirycznie i wtedy podejmuj decyzję.
Nie wszystko złoto co się świeci.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zgadzam się, że z marketingiem nie wygram i także polecam iść do sklepu, dotknąć, porozmawiać, tylko w żadnym wypadku nie słuchać Sprzedawcy (kimkolwiek będzie).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
tomlo1973
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwie 2019 13:39

Post autor: tomlo1973 »

krzych_100 pisze:Zgadzam się, że z marketingiem nie wygram i także polecam iść do sklepu, dotknąć, porozmawiać, tylko w żadnym wypadku nie słuchać Sprzedawcy (kimkolwiek będzie).
Bardzo mądrze piszecie z kolegą Raori .
Wy już macie testy filtrów za sobą ,ja dopiero zaczynam przygodę z akwarium po 30 latach przerwy .
Chcę zakupić filtr ,który spełni swoje zadanie i oczywiście nie będzie żadnych wycieków .
Pytam Ciebie i kolegów o sprawdzone filtry ,które możecie polecić z czystym sumieniem ,żebym za jakiś czas nie musiał zmieniać filtra .
Chcę zakupić dany filtr do mojego akwarium 112 l , a w przyszłości Max 240-260 l .
Ty i kolega najlepiej wiecie jaki filtr by był odpowiedni dla mnie .
Ikola 450 ,ani żadnej innej nie widziałem ,widziałem ultramaxa 1000 i mi się spodobał .
Prawda jest taka ,że to nie wygląd utrzymuje akwarium w czystości .
Ikola chyba tylko w necie można zakupić .
Pytanie teraz jaki model zakupić ,skupmy się na Aku 112 ,bo tamto może być dopiero za 1,2,3 lata .
Pozd
Tomek
Ostatnio zmieniony 11 maja 2019 7:16 przez tomlo1973, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Organoleptycznie polecam fluvale serii x06. Mam 206 od 3 lat nic nie narzekam.
tomlo1973
Posty: 40
Rejestracja: 28 kwie 2019 13:39

Post autor: tomlo1973 »

Proszę powiedzieć mi jeszcze jak często czyści się filtr wewnętrzny ,w tym przypadku chodzi o filtr w moim akwarium aquael 1000 turbo z ceramiką .
Wodę podmieniam co 1,5 tygodnia ,rybki żyworodne i kiryski ,neonki ,oraz glonojady .
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To złożona sprawa. Ogólnie czyści się wtedy, jak tego wymaga. W każdym zbiorniku inaczej.

Np jak w moim akwarium na ziemi nie wyczyszczę gąbki co tydzień, to rosną mi takie krasnorosty, że aż niewiarygodne.
Zmieni się to zapewne, jak wymienię podłoże. Podejrzewam, że czas do czyszczenia będę mógł wydłużyć kilkukrotnie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

tomlo1973 pisze:Proszę powiedzieć mi jeszcze jak często czyści się filtr
Ja czyszczę wtedy, kiedy widocznie spada wypływ wody lub jak w wężach zbierze się dużo osadu. Filtr wewnętrzny czyściłem podobnie, jak tylko widziałem spadek przepływu wody, to czyściłem filtr i płukałem media.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ