Slimaki Hellenki padly

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
skipp
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2019 20:00

Slimaki Hellenki padly

Post autor: skipp »

Czesc, to moj pierwszy post. Ok 2 mies temu zalozylem 112l. Moje pierwsze akwarium. Zalalem go odczekalem jakis czas i na raty zaczalem sadzic roslinki (zeby zona nie polapala sie w kosztach). Niedlugo potem wraz z roslinkami pojawily sie slimaki - takie male brazowe. W sklepie poradzili slimaki Hellenki. Dostalem 3 szt. Po 2 tygodniach po pladze zostaly pojedyncze sztuki.
3 tygodnie spokoju - pojawiaja sie pojedyncze szt slimkow, a Hellenki wydaja sie aktywne. Wszystko bylo ok. Ale od 3 dni mam znow plage, spustoszenie w roslinach a Hellenki padly. Co moze byc powodem? Jakies sugestie?
Temp wody ok 26 - 27 st, filtr wewnetrzny z deszczownica, swiatlo przez ok 11h swieci. Nie wiem co jest grane. Prosze o pomoc.
Moja obsada to 2 szt molinezji i 8 szt mlodych.
Wrzuce foto jak sie uda.
Obrazek

https://naforum.zapodaj.net/8f4ab3e31a08.jpg.html
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2019 20:36 przez skipp, łącznie zmieniany 1 raz.
_____
skipp
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 20:51 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
skipp
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2019 20:00

Post autor: skipp »

probowalem jakos z telefonu wrzucic zdjecie, bede jeszcze probowal, parametrow wody nie znam. Rozumiem ze musze kupic jakis test paskowy i zmierzyc parametry. Mam dosc napiety czas i nie mam mozliwosci siedziec i studiowac forum. To troche niezaplanowana sytuacja, a nie chcialbym tego olac. Przed zalozeniem akwarium "studiowalem" akwarystyke, ale wszystkiego sie nie przewidzi. Dlatego prosze o jakies wskazowki i sugestie.
Rozumiem ze z woda moze byc cos nie tak.


Obrazek


Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
_____
skipp
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 14 mar 2020 18:30 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli mogę coś zasugerować, to wyłącz napowietrzanie. Woda z taką ilością bąbelków staje się drażniąca dla skrzeli ryb. Naprawdę wystarczy, jak wypływ wody z filtra będzie poruszać jej taflą. Filtr nie musi chodzić na maksa, można go przecież regulować.

Problemy ze ślimakami (nie helenkami) są głownie spowodowane przez zalegający pokarm, będący dla nich bazą pokarmową.
Zacznij podmieniać wodę w ilości około 25% co tydzień z jednoczesnym dokładnym odmulaniem dna. Zmniejsz karmienie ryb tak, żeby zjadały wszystko nim opadnie.

Zmierz parametry wody, GH/KH, pH i NO2.

Helenki po wyjedzeniu ślimaków mogły paść z różnych przyczyn, w tym z głodu. Ale być może coś się skumulowało na dnie (nie odmulane zanieczyszczenia) i je potruło.

Czekam na informacje, o które proszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
skipp
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2019 20:00

Post autor: skipp »

Dzień dobry, chciałem przeprosić za zamieszanie. Postawiłem akwarium. Ale moja praca jest dość specyficzna. Nie zawsze jestem w stanie na bieżąco kontrolować co się w nim dzieje. Zasugerowałem się uwagami żony. Okazuje się że wszystko jest ok.
To był fałszywy alarm. Od ostatniego postu trochę się zmienilo... Obsada sama z siebie się powiększyła😀 kilka roślin przybyło.
Zakładając akwarium trochę wcześniej czytałem i oglądałem.
Nikt nigdzie nie wspomniał o ślimakach. Przy zakupie pierwszych roślin pojawiły się i one. Stąd Hellenki, które po ok 3 miesiącach wytepily problem do zera. Jeszcze raz dziękuję i przepraszam za zamieszanie...
_____
skipp
ODPOWIEDZ